Facebook

Login

Najnovšie na fórume

LINUX

Vsetko viazane za pocitace a Internet

LINUX

Odoslaťod brano » 17 Máj 2005, 02:18

Uz sa chystam spat, ale este predtym, by som bol rad pripomenut, ze by bolo dobre, ak by sme si zacali trosku vymienat skusenosti o tejto velmi vdacnej rapsodii OS-ov. Mal som zatial skusenost s Rad Hatom 9, ale ked presli na Fedoru, veci uz nefungovali tak ako predtym... Potom som sa vratil len na Windows, ale teraz ma tato tema zacala drmat znovu... Su tu teraz aj niektore nove OS-i -Ubuntu, BeatrIX... Takze ak mame nieco co povedat na tuto temu, pomahajme si. Natahal som aj Linux Biblie z Netu, rozne rpm packages, hry, patche, ale vzdy sa najde nieco, co je jednoduche -aspon to robi na Windowse -a tu zaboha ni a ni...
Inac, mal som to stastie, ze mi RadHat prepoznal moj PRIIIprosty Lucent modem. Inac, mam RadHat9, SUSE 9.1, Slackware 10, Knoppix, BeatrIX a Ubuntu. Mozno aj Mandrake, ale nie je podstatne...
Zajtra idem nainstalovat niektory z tychto a hodit sa znovu do "zbytocnych" problemov sveta... :lud:
POZDRAVUJEM ADMINA, KTORY TERAZ MOMENTALNE TRPI PRI POCITACI AKO JA!!! 02:20 AM
Obrázok používateľa
brano
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Mar 2005, 10:00

Re: LINUX

Odoslaťod shtaps » 17 Máj 2005, 12:12

Ja som mal Suse 9.1 ale nikdy sa mi nepodarilo narychtovat ho tak ako som si zamyslel. Aj ja som mal strasne problemi s modemom (Intel 536EP) ale som ho nieako (po dvoch - troch dnoch robote, strhania driverov, editovania kernelu) doviedol do poriadku - ruku na srdce, nakoniec neviem ani ako - prerobil... Aj popri mojom velkom entuziazme na zaciatku stratil som volu po mesiaci - dvoch. Poznat ho dobre vyzaduje vela vela ucenia, zvlast ked nemas nikoho aby si sadol s tebou a vysvetlil ti niektore veci. Je vela tutorialov (howtos :) ) za kazdy distro ale ja jednoducho nemam casu na to.

Skusenejsi hovoria ze je Mandrake najlahsi za prvy stik z unixom a ze ma nejsilnejsiu podporu v software a aj driverov je najviac za neho.

Mozno by som sa aj nadal znovu na to, skusit ovladat niektory druhy distro, ale teraz na prahu leta... :) eXit, more, parties all around... V kazdom pripade budem sleduvat tuto temu.
Obrázok Obrázok
Obrázok používateľa
shtaps
Senior Member
Senior Member

Založený: 25 Nov 2004, 10:00

Odoslaťod brano » 17 Máj 2005, 14:52

Asi mas pravdu. Leto...jajajaaj. Ale-dohovorenuo! Dakujem, ze si sa ozval. Ked nadbehnem na prvy problem, hadzem ho sem a volako si uz porodime...a opacne. Pozdrav
Obrázok používateľa
brano
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod messy » 18 Máj 2005, 22:23

Za pociatocnickov odporucam MANDRAKE. Drajveri kerie nema, relativne je lahko najst na nete. Npr. ja som mav volaky WIN modem, za ktory som mislev ze ninto sanse najst drajver, ale som ho najsov za 1h surfuvania :D Ak ma volekto skusenost z Kylix (delphi clone) nak sa ohlasi. PS Super tema :)
Obrázok používateľa
messy
General
General

Založený: 01 Jún 2004, 09:00

Odoslaťod SpookySleeper » 26 Máj 2005, 00:22

Podla mna je Red Hat najlepsi za vsetko. Ako aj za pociatok, tak ja za trocha advanced user-ou. Mal som Red Hat od 6.1 - tohto 9.X (ktory mi dal Brano) a vsetky su velmo dobrie. Inace Mandrake vela veci robi sami a je kao dobry za pociatocnikou, ale jedno je teorija a druhvo praksa. Aj tak je Mandrake vlastne Red Hat len je vestko "kompajlirano" pre Pentium, tak aj trocha rychlejsie robi, ale ja som to vobec nepocitil. Inace Linux je super, lebo kazdy program mozno previest ("kompajlirat") pre svoje potrebi a svoj kompjuter, normalne aj volaco vyprogramovat a zmenit v programe podla svojho vkusu. Ma super je. Len musim povedat, ze sa nenacim zaletuvat tu neviem z akyma novyma verzijami atd. Lebo nacim sa prvo veeela toho naucit a potom moz v nom kvalitne robit. A este jedna vec je, ze Linux za teras nije to co je Windows. Pred 5 rokami slubovali, ze vraj bude lepsi od Windows-a a tak...co mozno aj za kratky cas bol a potom sa zjavil XP... Nemos porovnat, ako sa lahko robi v XP-u (a kolko jesto "razvojnih alatou" pre windows a kolko pre Linux) a ako v Linux-e. Ma windows je babaroga pre vsetko. Ja som sa dlho casu bavil Linux-om a som stale prisou na isti zaver. Inace, ako volkomu nacim volaco pomost, mozno bi som mohol pomost. Napr. ako nastelovat X server a modeline, alebo ako sa robi v vi editora, ako sa robia kratke bash skripta, "kompajlirati kernel len pre vas pocitac"... Inace, za to vsetko jesto (prilis chaoticka), ale obimna howto literatura...
Obrázok používateľa
SpookySleeper
Senior Member
Senior Member

Založený: 05 Aug 2004, 09:00

Odoslaťod brano » 06 Júl 2005, 01:39

V najnovsom Mikre vysla Fedora Core 3 (nekomercny nastavak RadHatu 9)
v tvare 5 ISO images tj. 5 cd-ov. Kedze sa RadHat uz plati, a v nom sa system aspon mne zaboha nechcel updateovat, mam nadej, ze tuto to prefunguje. Teraz som ho nainstaloval a natahal rpm-s za modem, graficku, mp3 plugin... zbadame. Ja som z image-ov uz naprzal diske, tak ak niekomu bude nacim, nech sa ohlasi a netrovi si zbytocne cd-a. Zatial tolko.
Obrázok používateľa
brano
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod brano » 13 Júl 2005, 13:24

No, ta Fedora3 celkom dobre sljaka... Problem mi robi -normalne-lucent modem. Nebolo by to ani tak zle, keby mi on posle instalacii rpm drivera nerobil. Aj odidem na net, vsetko je ok -ale ked sa diskonektujem, a potom skusim znovu -cvrc! :

kppp: - Unable to open modem
- Modem is busy
- Kppp cannot find /dev/modem

a v Gnome: -Failed to activate with error 2 (niekedy 1 a niekedy aj 8).

Na net sa mozem dostat len ak odinstalujem driver, znovu ho nainstalujem a potom len raz, na druhom pokuse uz nerobi. Problem je urcite nie tazky, ale potrebujem Vasu pomoc...
Obrázok používateľa
brano
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Hosť » 15 Júl 2005, 18:49

Vyzera, ze sa dopisujem sam so sebou. Nema veze. Problem je vyrieseny, ak niekoho zaojima:
Basically, FC3 creates /dev/files in RAM space which do not survive reboot.
You need to make entries in /etc/udev/ files manually.
Hosť

Odoslaťod SpookySleeper » 18 Júl 2005, 14:33

Ej, ti si mal RH 9. Mozes mi povedat, ako si nateral Lucent-a, nak ti robi v nom. Ja som strhol volake moduli (volaju sa LT-Modem-KV...) za moj kernel a som to z rpm instaloval, ale to bas nerobi. Modem mi ani cvrc nepovie. Si ti to volako riesil? Ja viem, ked som mal davno druhiho Lucenta a RH 6.1, tak mi to secko pekne robilo, len to bolo dost davno...
Obrázok používateľa
SpookySleeper
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod brano » 19 Júl 2005, 17:55

Ha, ha. j****, ja som si uz narucil hardwareovsky modem. To asi zavisi od pripadu ku pripadu...Inac, toto hore mi napisal clovek, co sa uz rokami zaobera s tymito LTmodemami. Jeho adresa je

goldberg@phep2.technion.ac.il

Robi na volakej fakulte fyziky v Izraeli. Mne odpovedal hned na druhy den. Mozno som v podstate mal stastie, ze mi modem prerobil. Nie je asi ani Lucent ako Lucent. Isiel com cez kppp, a tam to prerobilo. Inac, ked som kompiloval, tak z toho nebolo nic. Len s rpm LTmodemom prerobil. Ale, ako hore pise -potom neprezil restart...
Teraz som sa definitivne rozhodol, ze prejdem na Suse. Uz v sebe ma rpm pre LTmodem, takze ak neslaka tam, tak nebude ani inde. Ale aj tak ma nemrzi drknut lovu na Roboticsa. CO uz, len raz sa zije.

A este jedna nie menej uzitocna adresa:

discuss@linmodems.org
Obrázok používateľa
brano
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod SpookySleeper » 20 Júl 2005, 01:41

Ja som mal Rockwell V90 modem, ktori sa dobal do ISA slotu a bol vacsi od voodoo 2 karticki (ktora je inace ohromna...). Pred mesiacom mi prestal robit...hadam, ze mal uz 6-7 rokov. :lol: Ale, aj s nim som mal problemi na RH 9. Tak, bi som ti radil nak si kupis externi modem co ide do serial portu. Neviem, ak Linux stoji z USB modemami. Externie modemi bi mali bit zakon + mas aj diodi, kerie pekne svietia v noci! :roll: Lucent (okrem tych co idu do ARM slotu, a tych co sa integrivani s AC '97 na ploci) bi mal velmo pekne robit na Linux-e. Mne driov velmo pekne robil na RH 6.1, RH 7.0, Mandrake 8... Teras sa nacim len pousilovat... :wink:
Obrázok používateľa
SpookySleeper
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod JohnyBravo » 26 Mar 2006, 23:37

Dostala sa mi do ruky celkom zaujimava a za zaciatocnika dobre zrozumitelna knizka (cesky preklad) od Marcela Gagne-a "Moving to linux: kiss the blue sreen of death good bye!". S knizkou bolo aj Live Cd Knoppix, nabootuje sa z toho komp a clovek si moze vyprobuvat Linux bez instaluvania, ihram sa s tym teraz. Ked ze (pise sa toto slovo dovena alebo oddelene) je tato tema uz dost stara, je tu este volakto kto ide na Linuxe? Teda viem ze sa tu pohybuju persony co robia alebo maju velmo blizko k IT :D . Odporucte volakeru distribuciu. Rozmyslam urobit si dual boot a trocha sa s tym hrat. Skusenost mam (ale lem ako uzivatel) s RedHatom (neviem ver.) co mav cimer pred troma rokami, ale teraz citam na roznych forach ze zaciatocnikom najviac odporucaju SuSe alebo Ubuntu. Este volaco: vie volakto aky je rozdiel medzi Ubuntu 5.10 a SuSe 10.0 (aktualne stabilnie verzie) z toho hladiska ze instalacia Ubuntu distribucii je na 1CD a SuSe na 5CD. Teda coho to SuSe obsahuje 5x viac ako Ubuntu.
Obrázok používateľa
JohnyBravo
Senior Member
Senior Member

Založený: 09 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod digitekk » 27 Mar 2006, 00:19

za zaciatocnika uprimne odporucam Ubuntu 5.10
ak volakto ma zujem, a nema tuhy net, mam este zopar cdckov (live+install), co mi v oktobri prisli z shipit.ubuntu.com
tak sa hlaste..
aky je rozdiel medzi Ubuntu a SuSe... neviem. mrzi ma hladet na nete, ale istotne volaky rozdiel je :wink: :lol:
Obrázok používateľa
digitekk
Senior Member
Senior Member

Založený: 20 Jún 2005, 09:00

Odoslaťod coolpin » 27 Mar 2006, 01:01

JohnyBravo napísal:Este volaco: vie volakto aky je rozdiel medzi Ubuntu 5.10 a SuSe 10.0 (aktualne stabilnie verzie) z toho hladiska ze instalacia Ubuntu distribucii je na 1CD a SuSe na 5CD. Teda coho to SuSe obsahuje 5x viac ako Ubuntu.
aj
digitekk napísal:za zaciatocnika uprimne odporucam Ubuntu 5.10
ak volakto ma zujem, a nema tuhy net, mam este zopar cdckov (live+install), co mi v oktobri prisli z shipit.ubuntu.com
tak sa hlaste..
aky je rozdiel medzi Ubuntu a SuSe... neviem. mrzi ma hladet na nete, ale istotne volaky rozdiel je :wink: :lol:

ubuntu - linux for human beings :) aj ja odporúčam začiatočníkom.
eventuane mandrake/mandriva.

heh, ten cd mam aj ja - cd1 je live a cd2 install.

rozdiel medzi ubuntu a ostatnými linux distro je v tom, že nové verzie ubuntu vychádzajú na každých 6 mes a pre každú máš auto update v nasledovných 18 mes.!
hovorím to preto, že pre ostatné linux distro nikdy nie si istý kedy vyjde nová verzia a, možno aj najdôležitejšie, či ju vyhlásia za - stabilnú... :?:
ach, ten linux... :uvouv:

taktiež, všetky programy čo sú napisané pre linux debian, môžeš využiť aj pre ubuntu... super vec!

aj ešte za koniec - to čo máš na tom 1 (jednom) cd ubuntu je iba základná inštalácia, teda bez veľa dobrých programov, ale je tu iba to základné čo ti načim (npr. open office)!
jeho default grafické "okrúženia" je gnome - teda zabudni na kde, ak si si zvykol naň...
ináč, kompletná verzia debian/ubuntu linux je asi na 13 cd...
takže logický je, že nenačim porovnávať ubuntu linux na 1 cd a suse na 5 cd iba po počte install cd-čkov... :smeh4:

ja osobne používam suse, ale plánujem si otestovať aj ubuntu...

pozdrav pre tučniakov ! :ban6: :OO:
achjajbožeľudiamoji

*[qrva život]*
Obrázok používateľa
coolpin
Senior Member
Senior Member

Založený: 13 Nov 2005, 10:00

Odoslaťod digitekk » 29 Mar 2006, 21:40

JohnyBravo, ako napreduje ihrania s Linuxom? co si potom nakoniec instaluval? :)
Obrázok používateľa
digitekk
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod JohnyBravo » 29 Mar 2006, 22:31

niako zateraz, cakam nak mi pride suse10.0 co som si objednav, nemozem to stahuvat lebo na nete som cez GPRS. Len sa bojim co secko si suse bude pitat este na doinstaluvania z netu:D
Obrázok používateľa
JohnyBravo
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod JohnyBravo » 18 Apr 2006, 21:43

Tak ze neskajsiho dna JB navstiviv prvy site petrovec.com prvy raz cez legalne vlastneny OS Suse 10.0. :D
Obrázok používateľa
JohnyBravo
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod digitekk » 19 Apr 2006, 18:27

JohnyBravo napísal:Tak ze neskajsiho dna JB navstiviv prvy site petrovec.com prvy raz cez legalne vlastneny OS Suse 10.0. :D

congratulations 8)
Obrázok používateľa
digitekk
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod brano » 03 Máj 2007, 00:01

No vidim ze ubehol cely rok, co sa tejto teme nikto ani nedotkol. Ja len iba tolko, ze som si v tychto dnoch cez sviatky nainstaloval novy SUSE 10.2 a chcel by som ju odporucit vsetkym, co sa zaojimaju o open source distribucie. Predtym som mal 10.1-tku (peklo) a nemozem verit ako sa za 3 mesiace tento OS zlepsil v zmysle stability a funkcionalnosti. Vrele odporucam!!!
Obrázok používateľa
brano
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod andrej » 03 Máj 2007, 00:25

A Redhat používa(l) niekto?
Vidím už pár dní sa koná veľká kampaňa pre Redhat (bilboardy),
a otvorili aj predstavníctvo vo Vršci.
Obrázok používateľa
andrej
Site Admin
Site Admin

Založený: 22 Máj 2004, 09:00

Ďalšia

Naspäť na Computers, Accessories & Internet

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Vladislav
Zajtra: Edita, Vladislava
Napozajtra: Damian, Kozmas

Pranostiky

Aký je september, taký bude i marec.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com