Facebook

Login

Najnovšie na fórume

Linux VS MS Windows

Vsetko viazane za pocitace a Internet

Re: Linux VS MS Windows

Odoslaťod SpookySleeper » 14 Jún 2006, 15:18

Normalne, zhodujem sa, ze tam gde su potrebne len "osnovne" (prepacite mi hadam na srbizmoch...uz sa vela rokov skolujem po srbski, pisat mi je preto laksie po srbski -- asimilacija ... "Resistance is Futile" ... trocha zez, normalne :) ) internet, e-mail, doc, mp3 a ostante co ja viem roboti , tak je linux super. Besplatny a za tu cenu aj jaj ako rychli. Ja som myslel, ze je za Desktop (igrice, internet, normalne piraterija...nebudeme sa klamat, mislim naco je kazaa, emule, torrent,...) windows ovela lepsi. A mi je rospravka kao: Ej, ja mam linux a to je svetskvo cudo, bezvezna.
Mne VFAT a ani NTFS nigda nepukol, ext3 mi pukol a to tak, ze on sam skenoval za chybi a zezol vsetko. Window-ou GUI je bar 3-5 krat rychlejsi ako X pod Linux-om. Viem, za tie ktovie ake "okruzenja" (GNOME, KDE, XFce), "window manager" (Black Box, windows like, WM, ...) ktore sa mozu tak nastelovat aby robily rychlo, ale sa pritom trati na funkcionalnosti... :)
Ma, nema veze...vazni je plamienok a on sa bas nekce rozhoret. Postavim tuto temu na eliteseurity, tak ma uzaj vyhodia hadam... :)
Obrázok používateľa
SpookySleeper
Senior Member
Senior Member

Založený: 05 Aug 2004, 09:00

Odoslaťod JohnyBravo » 14 Jún 2006, 15:32

SpookySleeper napísal:Ja som myslel, ze je za Desktop (igrice, internet, normalne piraterija...nebudeme sa klamat, mislim naco je kazaa, emule, torrent,...) windows ovela lepsi.

Ide secko zo spomenutyho, okrem igricov za Win a mozno toho emule - lebo to neviem co je.

SpookySleeper napísal:A mi je rospravka kao: Ej, ja mam linux a to je svetskvo cudo, bezvezna.

Toto tu nikto nepoviedav.

edit: A ked si lepsie rozmyslim, vhladom na to aky je tem Linux a cela jeho podpora zo strane programerov velky projekt, kery stale zije a spontanne napreduje, tak je to tvrdenia aj pravdivo.
Zvast zato ze to robili ludia kery to robili zadarmo, z entuziazmu a sledujuc lem volaciju prvu myslienku GNU - ni za kintu ako Billyho chlapci kery to robia aby splatili hypoteku.
Naposledy upravil JohnyBravo dňa 14 Jún 2006, 16:16, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
JohnyBravo
Senior Member
Senior Member

Založený: 09 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod falstaff » 14 Jún 2006, 16:04

JohnyBravo napísal:mozno toho emule - lebo to neviem co je.
To isté čo aj kazaa alebo torrent. Meno e-mazga (po slovensky hádam e-mula, opravte ma ak som chybil).
Prenáša všetko čo si zaželáš :mrgreen:

SpookySleeper napísal:A mi je rospravka kao: Ej, ja mam linux a to je svetskvo cudo, bezvezna.
Pravdaže nikto nepovedal, že je Linux teraz ono, naj... všetko, "svetsko čudo". Tam kde je lepší Windows, hlúpe je sa prplať s Linuxom.
Government is the Entertainment Division of Industry
Obrázok používateľa
falstaff
Senior Member
Senior Member

Založený: 09 Máj 2006, 09:00

Odoslaťod SpookySleeper » 14 Jún 2006, 19:16

Mate pravdu...vsetko to moz aj na Linux-e. Ale, igrice nemoz niakie. A nak sa neklameme, novie kovie PC racunare sa robia len pre igrice. Mislim, komu nacim za volaku obicajnu robotu nacim 512-1024MB RAM-u? Ale, to sa tak kupuje, ak nahodou zatreba, ale to je za druhu diskusiju (preco ludia kupuju take silne pocitace, ake im nebudu nigda nacim). Dual-core procesori(to nemam, mam duron na 1.3), 256MB RAM na grafickej (to ja mam, ale sa chcem aj ihrat). Ninto ani killer aplikacije. Znamena ninto ani jedna ubitacna aplikacija, preco bi volakto presiel z win na lin. Dobre, okrem OO. Open Office jesto aj na slovenskom jaziku, som strhol aj za win aj za lin...dobra vec (a zadarmo).

Nepochopte Vi mna zle, ja som sa prplal s tym lin. jedno 4-5 rokov a zbadal, ze je to ni pre mna. Zbadate aj vi, len ak vam nije(nebude) nacim za robotu...co nebude ak ste ni administrator v ISP, alebo sekretarica vo volakej naprednej firme (co kontaju de sa vyplaca a gde ni dat dinare...na rozdiel od druhych :( ). To je dost tratenia casu, ale je aj zaoimave musim priznat (som sa ucil aj ako prog. v bash-e a to boli pekne casi, lebo je on zaoimavi), aj v skole sme teras na OS2 robili sistemski pozivi linux-u a cely druhy semester sme v nom programovali...nije to pre mna. Som si ten premdet vybral, ze ma linux bavi...ale neverim, ze mi bude za volaco...

edit: A ked si lepsie rozmyslim, vhladom na to aky je tem Linux a cela jeho podpora zo strane programerov velky projekt, kery stale zije a spontanne napreduje, tak je to tvrdenia aj pravdivo.
Zvast zato ze to robili ludia kery to robili zadarmo, z entuziazmu a sledujuc lem volaciju prvu myslienku GNU - ni za kintu ako Billyho chlapci kery to robia aby splatili hypoteku.

E na prave tomto sa "bazira"cely moj predoklad. Volaco tu smrdi, ked sa telky entuziasti tym chcu v slobodnom case zaoberat (neverim, ze volakery programer ma slobodny cas, ale ajde...). Tem boss z GNU bol na lokalnej televiziji a vravi, ze bi source mal bit ako recept za tortu (alebo co uz). Vsetci bi ho mali vediet a nikto bi nemal na nom zarabat. Celkom za zaoima, ci bi v takom svet (komunizam!?) windows XP a Personal Computer vyzeral ako teras, alebo bi to bolo dost ocajne... :)
Obrázok používateľa
SpookySleeper
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod JohnyBravo » 14 Jún 2006, 20:00

SpookySleeper napísal:Celkom za zaoima, ci bi v takom svet (komunizam!?) windows XP a Personal Computer vyzeral ako teras, alebo bi to bolo dost ocajne... :)

A co keby aj nevyzerav, co by to vyzeralo ocajne? Poznam svet aj spred dobe masivniho rozmachu PC a viem, ze ludom to vtedy k zivotu nechybalo.
Moji rodicia a prarodicia nemali ani nemaju internet, znamena nemaju moznost ziskat tem neskutocny objem informacii co bezne clovek s netom ma a napriek tomu mi nevyzeraju ani sprostejsi ani menejcenny alebo neviem co. IT istotne skvalitnili zivot vo velmo vela smeroch, ale na edom z najdolezitejsich ukazatelov - priemernu dlzku zivota - sa to volako velmo neodrazilo. Nepocuv som ani ze by stupov priemerny IQ ludi. Ale zato deti hresia mamu ucitelom v skole, vtedy nerobili.
A co sa tyka vykonnosti a rychlosti kompov, de sa ponahlame? Tak ako aj zo seckyma vecami posledne, chytro, chytro, najlepsie chytro prezit cely zivot nak mos cim driov zomriet.
Volakedy - stredom devedesiatych - som sa s pajtasom (inac neskutocne nespolahlivym) dohodov, ze sa stretneme o tyzdem tam aj tam v meste, a stretli sme sa. Neska mi vola desi?, hajde. Ja tuto neskajsiu rychlost v komunikacii a rychlost zitia nepocitujem ako vyhodu, ale ako zataz.
Obrázok používateľa
JohnyBravo
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 15 Jún 2006, 06:54

JohnyBravo napísal:emule - lebo to neviem co je.
eMule je odvodeny od eDonkey (ved ako inak - ako v realnom zivote :-)) a je to peer-to-peer file sharing client.
SpookySleeper napísal:A nak sa neklameme, novie kovie PC racunare sa robia len pre igrice. Mislim, komu nacim za volaku obicajnu robotu nacim 512-1024MB RAM-u?
No fakt že voľakto je taký sprostý že pre svojho puberťáka vycapí 1000EUR len aby sa na ňom hral hry kerie sa môže hrať aj na Sony PlayStation2 za slabych 200EUR ešte neznamená že novie PC sa robia iba za hry.

A tie silnie MB RAM-ky načim práve preto lebo Win nevie robiť s pamäťou a tak prídavná pamäť zrýchli PC viac ako vyssie megahertze. Pozri sa len akie má požiadavke Vista na výkon PC. Takže sa môže oveľa viac oplatiť kombinácia slabší PC sa oveľa nižšiu cenu a na kerom beží Linux ako víno + PlayStation2 ako voľáka drahá konfigurácia s WinXP a navyše sa deti a rodičia nemisia biť kto bude za kompom. U nás sa PC predávajú na divljaka, ale v normálnom svete sa PC predáva s nainštaluvanima Windowsami len s OEM licenciou čo ešte viac predraži PC - nije náhoda že novie PC sa v hypermarketoch na Slovensku predávaju výlučne s Linuxom aby boli čo najlacnejšie.

Ľudia doma používaju PC ni len na hry ale ako som tu už písav npr. na digitálne foto, na strihania domáciho videa - je to celkom običajná robota ale za tieto dve cinnosti je dobre mať veľa pamäti, ďalej ako domáci office, na komunikáciu či už mail, web alebo VoIP. A tí čo PC používajú npr. iba na internet a e-mail tak tým naozaj nenačim Win. Ako vravím ja nemam Linux doma, ale mám dve partície - WinXP pre mňa a manželku a Win98 pre hry čo nebežia na XP. Rovnako to môžu mať aj ľudia čo používajú Linux - okrem Linuxu môžu mať particiu s Windowsami pre deti.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod SpookySleeper » 15 Jún 2006, 20:40

Kód: Vybrať všetko
eMule je odvodeny od eDonkey (ved ako inak - ako v realnom zivote ) a je to peer-to-peer file sharing client.

:)

No fakt že voľakto je taký sprostý že pre svojho puber�áka vycapí 1000EUR len aby sa na òom hral hry kerie sa môže hra� aj na Sony PlayStation2 za slabych 200EUR<snip>

Haleluja...

A tie silnie MB RAM-ky naèim práve preto lebo Win nevie robi� s pamä�ou a tak prídavná pamä� zrýchli PC viac ako vyssie megahertze. Pozri sa len akie má požiadavke Vista na výkon PC. Takže sa môže ove¾a viac oplati� kombinácia slabší PC sa ove¾a nižšiu cenu a na kerom beží Linux ako víno + PlayStation2 ako vo¾áka drahá konfigurácia s WinXP a navyše sa deti a rodièia nemisia bi� kto bude za kompom. U nás sa PC predávajú na divljaka, ale v normálnom svete sa PC predáva s nainštaluvanima Windowsami len s OEM licenciou èo ešte viac predraži PC - nije náhoda že novie PC sa v hypermarketoch na Slovensku predávaju výluène s Linuxom aby boli èo najlacnejšie.

Win nevie robit s pametou? Win este ako vie robit s pametou, robi cuda naspram linux-u. Nedostatok open-source software-u je aj v tom, ze ten kod musi bit pisani velmo jasne a zrozumiteljne, nije dovolene "prljavo programiranje", ktore sa v komercijalnych programog este ako pouziva... zamislite sa len ako Quake 3 (s takou grafikou) robi celkom dobre na celerone 300Mhz + Riva TNT...dalej sa mi o tomto nekce pisat nak nije, ze som velmo mudri, lebo som ni.
A kao na slovensku ten co si kupi racunar kao s Linux-om neodinde prvimu priatelovi nak mu instaluje windwos nak sa ihra a hladi filmi (bez problemou). Nechcem pouzivat tento srbizmus, lebo ho neznasam, ale '
"alooo", co ten portal box.sk na slovensku. www.astalavista.box.sk..nemusi bit ich, ale pouziva sk domen...
Ja mam na mojom comp. 256MB RAM-u a mi staci za vsetko (chcem sa ihrat...este ras poviem). Dobre, viem si trocha inak postelovat comp. ako standradni user, ale ma nervira ked volakto ma 1GB a kao sa neihra. Za terajsie programi (bez igricou) nenazim 1GB RAM za nist (pre desktop uzivatelou).
Ale, nak nije, ze sa nezhodujem s Vami. Nenacim mnohym ludom windows. Ale "potrebovat proti vetru" mi uz naozaj dosadilo...musim priznat. :)
Obrázok používateľa
SpookySleeper
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod messy » 15 Jún 2006, 21:04

"alooo", co ten portal box.sk na slovensku. www.astalavista.box.sk..nemusi bit ich, ale pouziva sk domen...

Názov domény box.sk
Vlastník domény BOXN-0001
Registrátor NAPR-0001
Stav domény DOM_OK (OK)
Posledna zmena stavu 01.06.2006
Platna do 15.06.2007
DNS1 lemon.napri.sk
DNS2 kiwi.napri.sk
DNS3 dwarf.box.sk : 194.1.129.227
----

Slovak Domain SK Whois

* Root: ICANN
* Registration web site: http://www.sk-nic.sk
* Whois server: whois.ripe.net
* Whois web interface: http://www.sk-nic.sk/info.html
Second Level Domains Registered
* Cost: Free
* Dispute Policy: http://www.sk-nic.sk/dom-pravidla.html
* ICANN records: http://www.iana.org/root-whois/sk.htm
Obrázok používateľa
messy
General
General

Založený: 01 Jún 2004, 09:00

Odoslaťod brano » 15 Jún 2006, 21:09

Ako male deti...
o tomto jesto more textov na internete a ja sam som ich cital este pred tromi rokmi aj v PC-CHIPE. Zavisi na co pouzivate pocitac...a to je vsetko...
Vtedy bolo 81/76 za Windows...ale to bolo pred tromi rokmi
Obrázok používateľa
brano
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Mar 2005, 10:00

Odoslaťod JohnyBravo » 15 Jún 2006, 21:36

Samozrejme ze sa komp hned po kupeni preinstaluvava na XP, robiv som to uz viacerim. Rovnaky komp moz kupit s Lin, alebo trocha draksie s XP, bez OS ich nepredavaju. To ak kupujes zostaveny komp, ak ho kupujes po komponentach tak ti ziadny OS nenutia. Nisom si isty, podla toho mi vyzera, ze je uz na to volaky zakon, ze komp misi byt s OS. Neverim ze by sa inac v obchodach obtazuvali instaluvat volaky Lin s keryho nemaju nist. Jbg asi pravidla EU :) . Ja som si kupuvav po komponentach, tak si clovek najlepsie vyberie co potrebuje. Ale je vela ludi co sa nevyznaju a pridu a povedia ze kcu komp a ja sa uz ani nespytujem co kce na nom robit, ale do akej max cene ho kce. Lem mu vysvetlim ze moze mat trocha lepsi ak zoberie CRT monitor a ni LCD. A vecina ho kce kupit na splatke, tak ze pozriem par obchodov a poviem mu "tento". Este sa mi nikto nezaluvav. Uz ma tak napadlo ze urobim experiment. Volakimu laikovy, co budem vediet ze sa nebude kciet hrat, naham tem RedHat co tam oni davaju, alebo mu dam Suse co mam ja lebo tem uz dost poznam. Edom znamy ma vo svojej firme lem Linux. Zamesnav ednu sekretarko-asistentko-recepcnu (diovca za secko). Ta mala skusenost s pracou na PC , ale potom zopar rokov robila v obchode a nemala kontakt s niakym kompom. Ked nastupila robit unho, tak poznamenala ze jej to vyzera volako cudne, asi ni tak ako si pametala Win. A on jej poviedav "jaj diovca moje vies ty ako techika za tri roke napreduvala?" Ona poviedala "aha" zacala robit v OpenOfice a vysvetliv jej aj druhie aplikacie a to ze je to ni Win, ale Lin tak tomu diovca ani nechape. Tak ako je volakomu uplne edno ci vozi auto s benzinovym motorom, alebo tam ma turbodizel.
Obrázok používateľa
JohnyBravo
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Jara » 15 Jún 2006, 22:26

Bah, ja ani neviem, co v pocitaci mam a co nemam. Ak mi to zablokuje, usilujem sa najst ako ist dalej, pocitac mi hlavne sluzi aby som mohla ist na internet a uskladnovat fotky, tlacit obrazky na vnuckine majice...
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod JohnyBravo » 15 Jún 2006, 22:50

SpookySleeper napísal:Ale "potrebovat proti vetru" mi uz naozaj dosadilo...musim priznat. :)

Tak ze si sa rozhodov kupit si Win, secke hry a dalsi soft co pouzivas? :lol:
Obrázok používateľa
JohnyBravo
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 16 Jún 2006, 08:13

SpookySleeper napísal:zamislite sa len ako Quake 3 (s takou grafikou) robi celkom dobre na celerone 300Mhz + Riva TNT...
A akie m8 veze Quake 3 s operačnym systémom? Veď hry ako Quake prakticky vôbec nevyužívajú služby OS. Tu ide o to že keď npr. dlho nereštartuješ Win tak si môžeš všimnúť ako utešene rasie krivka využitia pamäti až Ti Win začne chodiť tak pomaly že ho misíš reštartnúť. Skús si pozrieť npr ako .NET framework vplýva na využitia pamäti. Tam sa už nemusí explicitne uvoľňuvať pamäť čo je dobre v tom že programer na to nemôže zabudnúť, ale potom to .NET robí kedy sa jemu zachce čo je väčšinou až vtedy keď je pamäť už plná. Linux ma lepšiu správu pamäti za tým si stojím - a k tomu prispieva aj čistvo programuvania. "Cake" pri programuvaní sa hlavný dôvod nepredvýdateľnyho správania.
SpookySleeper napísal:A kao na slovensku ten co si kupi racunar kao s Linux-om neodinde prvimu priatelovi nak mu instaluje windwos nak sa ihra a hladi filmi (bez problemou).
Máš pravdu - 95% ľudí to urobí (by the way nevydim dôvod aby na Linuxe nešli filmy), ale ostáva tu malé percento kerí pri Linuxe zostanú - ako písav Johny - veľa ľudí netuší a ani ich nezaujíma čo tam je (a aj Jara to potvrdila) kým im tam beží to čo potrebujú. Tak sa postupne predsa len zvýši popularita Linuxu hlavne ak Mrkvosoft bude do každej verzii dodávať stále lepšie zabezpečenia proti ilegálnymu používaniu.
SpookySleeper napísal:Dobre, viem si trocha inak postelovat comp. ako standradni user, ale ma nervira ked volakto ma 1GB a kao sa neihra. Za terajsie programi (bez igricou) nenazim 1GB RAM za nist (pre desktop uzivatelou).
Ja mam 384MB a občas je to evidentne málo. Skús si spustiť Photoshop a naláduvať do neho zopár 5MPix obrázkov a zistíš prečo potrebuješ pamäť. A už duplo pri edituvaní filmov. A čo sa Win týka - nájdi si akie má požiadavke Vista len za spustenia samotnyho OS. 256MB Ti nebude dosť ani aby si spustiv Windows. Aj pre XP je min konfiguracia 128Mb a aj to len pre mazochystov čo majú čas čakať pov minúte keď prepnú na iný window.

Brano má pravdu že sa nedá povedať ednoznačne čo je lepšie (podobá sa to na diskusiu - kto si ešte pamätá - či je lepší Commodore alebo Spektrum). Každý používa to čo mu načim. Problém občas ale je že veľa ľudí nevie čo im načim.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod SpookySleeper » 16 Jún 2006, 20:28

:(
Naposledy upravil SpookySleeper dňa 21 Jún 2006, 20:50, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
SpookySleeper
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Jara » 16 Jún 2006, 21:25

No, teraz ste ma riadne nalakali. Zistila som, ze nic nerozumiem, tak budem môst aj nadalej pouzivat môj pocitac?
IOnac dnes som sa natrapila ako luda, kym som vymenila kartus s atramentom do "stampaca". Nekupila som originalny, ale lacnejsi, "genericky", tak kym to zacalo robit, som si pofarbila aj ruky aj dlazku. Nemôzem pouzivat laserovy ale s tekutym atramentom, lebo len tak sa da tlacit na majice. :wink:
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod JohnyBravo » 18 Jún 2006, 22:02

Jara napísal:No, teraz ste ma riadne nalakali. Zistila som, ze nic nerozumiem, tak budem môst aj nadalej pouzivat môj pocitac?

Bez brige Jara, aj bankomat pouzivaju ludia bez toho aby ho otvarali a vrtali sa v nom, aby "pochopili ako funguje", aj ked byto mohlo byt celkom zaujimavo :twisted:
Obrázok používateľa
JohnyBravo
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod gigule » 18 Jún 2006, 23:17

Jara napísal:No, teraz ste ma riadne nalakali. Zistila som, ze nic nerozumiem, tak budem môst aj nadalej pouzivat môj pocitac?

:smeh1:
jaj jara naozaj sa zbitočne trapiš... vid ako ja robim, manžel ma naučil čo mam a smiem pritiskať a všetko je ok :angel1:
ako mujo vo vesmire...vieš, najšov v svemirskom brode ceduľku- narani majmuna i ništa ne diraj .... eee ja som ako mujo :smeh9:
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Založený: 14 Nov 2005, 10:00

Odoslaťod Jara » 19 Jún 2006, 19:57

Uf, tak nie som sama? Ja muzov laptop nesmiem ani dotknut, musela som si kupit cosi "polovne". Ale vnucka smie hrat hri na muzovom lapotope a aj na mojom robit co chce. Vraj ze sa rozumie lepsie ako ja! (a je to cela pravda,
A s tym polovnim, to je uz môj osud. Aj bycikel mam polovny, kupeny na buvljaku, Rogov :ban1: len nemôzem nan najst vonkajsie gumy :uzid:
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 20 Jún 2006, 06:47

Jara napísal:A s tym polovnim, to je uz môj osud.
Tak potom sa Ti bude páčiť tento sajt: www.onetwosold.sk
Ja mám tak isto polovný PC. Vlastne ešte som si nigdá nekúpiv nový kompjuter (nerátam tie dva 8-bitovie keď som bov klinac). Naveky kúpim voľačo keď vypredávajú vo firme starie kompjuteri. Aj pred par týždňami som si kúpiv monitor - 17"CRT za 1SKK. :lol:
Aj auto mám polovnvo. Aj bicigľu mám polovnú - tú som si kúpiv cez onetwosold. Okrem toho že tak ušetrím je celkom zábavnvo kupuvať na aukciach: akú taktiku použiť pri stavení a ako prekabátit ostatnych npr. prihodenim v poslednej sekunde. :D
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 26 Jún 2006, 10:20

Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Computers, Accessories & Internet

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Olivera, Oliver
Zajtra: Adriana
Napozajtra: Ladislav(a)

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com