Facebook

Login

Najnovšie na fórume

Hmelj u BP poznat u svetu

Svaštara

Hmelj u BP poznat u svetu

Odoslaťod kermit » 25 Máj 2006, 11:32

Nahodou som pri browsovani cital:
http://www.fondrnps.org.yu/ds/opstine/backipetrovac.htm

Zaujal ma tento odsek:

OPSTINA BACKI PETROVAC:
Privreda
--------------------------------------------------------------------------------
U ovom kraju je razvijena poljoprivreda, a naročito je čuveno hmeljarstvo. Hmelj "zeleno ravničarsko zlato" iz Bačkog Petrovca, veoma je poznat u svetu. Izvozi se u Englesku, Holandiju, SAD, Rusiju, Skandinavske zemlje, Italiju, Nemačku, Indiju i Japan. Područje Bačkog Petrovca u sistemu Dunav - Tisa - Dunav ima lovišta i druge prirodne atraktivnosti.

Ako je to vlastne s nasim slavnym chmelom? ... ked tak obcas chodim domov, volako uz nevidim nase chmelare (napr. medzi kulpinom a petrovcom) - resp. su v zanedbanom stave ...
Ako je to so znamymi - tak sa mi zda "Abrahamovymi" chmelarami? ... a inymi?
Alebo uz Abrahamovci maju iny biznis?

Alebo je uz celosvetova znamost nasho chmelu minulostou? To sa naozaj tak neoplati? ... ani vyvazat za eurice?
K e r m i t t h e f r o G
------------------------------
Obrázok používateľa
kermit
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Apr 2005, 09:00

Re: Hmelj u BP poznat u svetu

Odoslaťod falstaff » 25 Máj 2006, 11:57

Kelko som ja počul, to s chmeľom je minulosť. Stalo sa to, že chmeľ geneticky ochorel a prepadol. Dovolili sme... A vraj sa vyvážalo všade do sveta, ako čo píše tam na stranke. Pravdepodobne je to nejaký predpotopný text a mrzý ich update-uvať.

Mala byť aj pivara v Petrovci, len sa zamiešali mútne sily a ode pivara do Čeláreva. :evil:
Obrázok používateľa
falstaff
Senior Member
Senior Member

Založený: 09 Máj 2006, 09:00

Odoslaťod pbenka » 25 Máj 2006, 12:46

Posledná súkromná chmelnica je vybraná asi pred troma rokmi. Teraz jesto voľáke plochy pod cmeľnicami v rámci AS Petrovec, neviem či už aj tu pestujú, a v rámci ústavu pre chmeľ, cirok a liečivé rastliny. Je viacej dvovodov prečo je to tak, degradácia domáceho chmeľu, nízka cena, zastaralá technológia pestovania chmeľu atď. V 50-60 rokoch bola ekspanzia chmeliarstva, keď bola hádam každá 4-5 parcela chmeľnica. Vtedy sa chmeľ vyvážal do spomenutích krajín. Otázka je koľko peňazí z toho vývozu zostalo v Petrovskej obci. Teraz sa to len dejiny Petrovca :(
Obrázok používateľa
pbenka
Senior Member
Senior Member

Založený: 04 Jún 2004, 09:00

Odoslaťod Jara » 25 Máj 2006, 13:27

Chmel patri naozaj do dejin a do minulosti Petrovca. ja som sa narodila cez chmelovu oberacku u mojej starkej a starkyho a pokym starky mal chmelaru, chmel sa oberal na moje narodeniny...Koncom augusta a v septembri, oktobri cely Petrovec vonal na chmel...Volakedy sa susil len na povalach, potom boli i "susare"...A to cakanie rezultatov, akej je suseny chmel kvality...Som zvedava z coho teraz robia pivo, lebo naozaj nikde nevydim chmelnice. Vraj belgicke pivo je zname ale ani tam som nevidela vela chmelnic...
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod kermit » 25 Máj 2006, 16:05

Aha, tak nevedel som ze pricina je v genetickom ochoreni :( no naozaj skoda, lebo bolo to odvetvie ktoremu sa naozaj u nas darilo. :(

Jooj jara ako vravis ... ja si spominam len na osemdesiate roky, vtedy chmelare este stale boli aktivne (aj ked hadam uz coraz menej), a to bol naozaj super pohlad. Vela oberacov, vona chmelu :) :) :) plnie prikolice velikanskych vriec.

Dvakrat sme boli aj organizovane zo skolou na oberacke... to si uz nepamatam kde, ale bola to zabava :)

a onda su dosle devedesete ....

... skoda lebo to naozaj chyba.

Ktovie ci sa este najde niekto, kto by obnovil zaslu slavu ...
Obrázok používateľa
kermit
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 26 Máj 2006, 07:23

No ja mám taký dojem že to nieje iba prípad Petrovca, ale že odako Japončíci či kto vymyslev syntetický chmeľ kerý je oveľa lacnejší ako prírodny (veru to nestojí malie peniaze strihať, zavezuvať, okopávať, platiť robotníkov na zber a následne drahvo palivo na sušenia) tak aj v Česku sa rušia chmeľare. Tá vôňa a atmoséra bola naozaj fajn ale ništ netrvá - ako sa vraví: čo má začiatok má aj koniec.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod kermit » 26 Máj 2006, 13:13

Rodney napísal:syntetický chmeľ

... jooooj kam to len smeruje :(
Nechcem sa dozit ked bude vsetko synteticke ... a napr. budeme jest len nejake vitaminske a co ja viem akie tabletke .... bljak :(
Obrázok používateľa
kermit
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Sarma » 27 Máj 2006, 02:31

Pred asi dvoma mesiacami som na tv-u hladel emisiu o chmeli v Petrovci v kerej vraveli, ze edom z hlavnych dovodov preco sa tak malo chmelu pestuje je, ze od ako sa privatizuvali pivarne, dali take podmienky, ze sa za vyrobu piva chmel misi dovazat, lebo je nas ni dost dobry, takze ludia ho nemaju komu predavat. Co je dovod tomu, to uz neviem.
Obrázok používateľa
Sarma
Senior Member
Senior Member

Založený: 26 Jún 2005, 09:00

Odoslaťod lednickyj » 25 Feb 2012, 13:54

Dobrý deň prajem z Horného Považia, dovolil by som si oživiť znovu túto tému. Pivečku sa už nejaký rôčik venujem a dokonca si ho varím aj doma sám a popri študovaní na internete som narazil na zmienku o slovenských chmeliaroch z Dolnej Zeme.
Kvalita tamojšieho chmeľu bola skutočne vyhlásená po celom svete a preto ma mrzí, čo som sa tu teraz dočítal. Vlákno je už ale dosť staré, tak som sa chcel opýtať, či sa niečo odvtedy nezmenilo a tradícia pestovania chmeľu sa aspoň čiastočne neobnovila. Rád by som sa dozvedel, kde a prípadne aké odrody. Poctivé pivko z poctivého kvalitného chmeľu do dejín rozhodne nepatrí.
lednickyj
Newbie
Newbie

Založený: 25 Feb 2012, 13:42

Odoslaťod Milco » 07 Apr 2012, 20:31

[quote="kermit"]Aha, tak nevedel som ze pricina je v genetickom ochoreni :( no naozaj skoda, lebo bolo to odvetvie ktoremu sa naozaj u nas darilo. :(

Jooj jara ako vravis ... ja si spominam len na osemdesiate roky, vtedy chmelare este stale boli aktivne (aj ked hadam uz coraz menej), a to bol naozaj super pohlad. Vela oberacov, vona chmelu :) :) :) plnie prikolice velikanskych vriec.

a onda su dosle devedesete ....

... skoda lebo to naozaj chyba.

Ktovie ci sa este najde niekto, kto by obnovil zaslu slavu ...[/quote]
---------------------------------------------------------------------------------------------------

No - toto ma zaintrigovalo!
Ak je to napriklad 1980 a do 1990 - dobre, potom prichadza velky rozvoj v demokratiji (politika, ekonomija, priemysel, bankarstvo a uroven zivota), znaci, vsetko ide do predu iducich 22 roke, to znamena - ze sa chmelnice este tu!

Lem asi sme ostarely a to nevydime?

A o obnoveny "slave" - hmmmmmmm - ak tyto nasi demokrati a napredno liberalni politikovia, nas zaslepili a nevydime chmelnice, to znamena ze asi nebudeme vydiet (v blizskej buducnosti) any obnovenie "slave" nasho chmelu!

A ked sa hovory o nejakej "genetskej chorobe" - neviem kto to vyslovil, ale zajdite na institut - a oni pravdepodobne maju aj "genetsky zdravy" zasad chmelu!!!

s uctou
Milco
Obrázok používateľa
Milco
Member
Member

Založený: 24 Jan 2009, 10:00

Naspäť na Všeličo

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Olivera, Oliver
Zajtra: Adriana
Napozajtra: Ladislav(a)

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com