Facebook

Login

Najnovšie na fórume

Aj múdry schybý alebo nikto nie je dokonalý

Svaštara

Re: Aj múdry schybý alebo nikto nie je dokonalý

Odoslaťod Pazovan » 20 Feb 2010, 02:03

Poznám ho ako sociológa relígii
Obrázok používateľa
Pazovan
Member
Member

Založený: 02 Okt 2009, 09:00

Odoslaťod brams » 20 Feb 2010, 08:50

Stubby napísal:Píše sa Leszek Kołakowski. Najskôr velký komunista, potom velký katolík. Napísal Hlavné smery marxismu.

to si najšov na google.....
Obrázok používateľa
brams
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Nov 2007, 10:00

Odoslaťod Stubby » 20 Feb 2010, 09:55

brams napísal:
Stubby napísal:Píše sa Leszek Kołakowski. Najskôr velký komunista, potom velký katolík. Napísal Hlavné smery marxismu.

To nemení na veci. Otázka je z ktorého obdobia hovoril pravdu alebo klamal.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Založený: 13 Dec 2005, 10:00

Odoslaťod Hosenpfeffer » 20 Feb 2010, 10:59

No Stubby citam o tom chlapikovy teraz na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Leszek_Ko%C5%82akowski
a píše sa tam že v mladosti 1947-1966 bol členom komunistickej strane ale píše sa aj citujem:
Eventually, Kołakowski came to believe that the totalitarian cruelty of Stalinism was not an aberration, but instead the logical end product of Marxism
čiže, veril že krutosť Stalinovho totalitného režimu nebola náhodná odchylka ale logický výsledok Marxizmu. A píše sa tam ešte že jeho diela boli v Poľsku zakázané a že jeho dielo "Tézy o nádeji a beznádeji" inšpirovali disidentské hnutia z ktorých vznikla Solidarita...
Čiže nevyzerá žeby to bol jeden z mnohých "prezliekačov kabátov", ale ako niekto kto sám na základe vlastného uvažovania zistil ešte počas komunizmu že to nevedie nikam.
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Založený: 13 Aug 2006, 09:00

Odoslaťod brams » 20 Feb 2010, 11:05

Stubby napísal:
brams napísal:

To nemení na veci. Otázka je z ktorého obdobia hovoril pravdu alebo klamal.

klamu aj jedny aj druhy,isty sa......
Obrázok používateľa
brams
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Nov 2007, 10:00

Odoslaťod Stubby » 20 Feb 2010, 21:00

Hosenpfeffer napísal:No Stubby citam o tom chlapikovy teraz na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Leszek_Ko%C5%82akowski
a píše sa tam že v mladosti 1947-1966 bol členom komunistickej strane ale píše sa aj citujem:
Eventually, Kołakowski came to believe that the totalitarian cruelty of Stalinism was not an aberration, but instead the logical end product of Marxism
čiže, veril že krutosť Stalinovho totalitného režimu nebola náhodná odchylka ale logický výsledok Marxizmu. A píše sa tam ešte že jeho diela boli v Poľsku zakázané a že jeho dielo "Tézy o nádeji a beznádeji" inšpirovali disidentské hnutia z ktorých vznikla Solidarita...
Čiže nevyzerá žeby to bol jeden z mnohých "prezliekačov kabátov", ale ako niekto kto sám na základe vlastného uvažovania zistil ešte počas komunizmu že to nevedie nikam.

Co nelze zničit
Dějiny marxismu se protínají s Kołakowského životopisem ve dvou bodech. Poprvé v souvislosti s marxismem v lidovém Polsku, kde se podle Kołakowského „marxističtí filozofové po určitou dobu zabývali bojem s nemarxistickou tradicí v polské filozofické kultuře", představovanou především analytickou filozofií a tomismem. Těchto bojů se účastnil na straně vládnoucí ideologie i on sám - a podle vlastních slov nevidí žádný důvod být na tuto svou činnost hrdý.
S marxismem, který jeden z jeho přátel označuje jako "opium Prométheů", se Kołakowski nerozešel z oportunismu (zásadného stanoviska v prospech rýchlych výhod)
a nezůstal ani uvnitř daného jako takzvaný revizionista (ktorý sa usiluje o revíziu základných téz marxizmu).
Tak či tak, počas Stalinizmu keď boli v Polsku najvetšie čistky Kolakowski z presvedčenia sa hlásil k marxizmu, V roku 1956 po potlačenej revolucii v Maďarsku sa obratil proti komunizmu. Počal hlásať druhú pravdu a stal jedným z najvýznamnejších filozofov v Polsku.
.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Odoslaťod gigule » 21 Feb 2010, 18:45

Maat
"mudrost se sastoji u tome da se čovek drži podalje o budala(...)"
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Založený: 14 Nov 2005, 10:00

Odoslaťod Jara » 21 Feb 2010, 19:09

da Francuska, iz socijalnih razloga i da bi izbegla velike nemire, daleko prekorači granice javnog duga jasno definisane Mastrihtskim ugovorom. I šta se dešava? Kraj eura. A u sadašnjim uslovima kraj eura bi mogao značiti kraj Evropske unije. Ako bude iznenadne ekonomske katastrofe, neka nam je Bog u pomoći."

A len, len ze Francuzsko je ni tu...
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod Hosenpfeffer » 22 Feb 2010, 09:30

Leszek Kołakowski napísal:Pojam demokratski socijalizam kontradiktoran je kao pojam pržena grudva snega

Leszek Kołakowski napísal:Sve autobiografije su laži, bilo da su samoveličajuće ili samooptužujuće.

Na otázku "Mogu li ljudi da žive bez ideologije?"
Lešek Kolakovski napísal: Ako pod ideologijom podrazumevate doktrinu sa sveobuhvatnim pretenzijama ka rešavanju svih svetskih problema, kao što su marksizam, islam ili hrišćanstvo kakvo je bilo, onda kažem da možemo živeti bez njih. Ali ne možemo živeti bez uverenja koja nas vode kroz život, iz kojih možemo zaključiti šta je dobro a šta zlo, šta je pravedno a šta nepravedno.

Leszek Kołakowski napísal:Mi nikada ne možemo biti zadovoljni. Totalitarizam ima svoje vrline jer obećava sigurnost. Osnovne ljudske potrebe su sloboda i sigurnost, a one se međusobno sukobljavaju.

Tento chlapík sa mi stále viac páči. Ďakujem Pazovan za tip, skúsim sa pozrieť či majú v knižnici voľačo od neho.
Keď sa ešte vrátim k tej zmene názoru Stubby, ja osobne som toho názoru že človek sa vyvíja a vyvíjajú sa aj jeho názory, najmä v mladosti. Keď je mladý má človek voľáke ideály ale postupne s vekom zisťuje aká je realita. Kołakowski mav v 1956-tom okolo 30 rokov. Na rozdiel od väčšiny si priznal chybu a mal smelosť zmeniť názor a nedržať sa toho starého ako "kôl plota" takže za to by som ho neodsudzoval, skôr naopak.
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Založený: 13 Aug 2006, 09:00

Odoslaťod Stubby » 22 Feb 2010, 13:38

Hosenpfeffer napísal:Keď sa ešte vrátim k tej zmene názoru Stubby, ja osobne som toho názoru že človek sa vyvíja a vyvíjajú sa aj jeho názory, najmä v mladosti.

Ja ho neosudzujem ani neobhajujem, lebo ho nepoznám. Ja som uviedol iba úrivky z článkov o ňom z obdobia mladosti a ktoré som našiel na internete .
Tiež som sa dočítal že jedna z príčin jeho zvratu bola i skutočnosť že v dobe keď bol presvedčený marxista nastalo sklamanie. Dostal sa do konfliktu s vlastným svedomim a so stranov čo v rodine pocítil na vlastnej koži. Manželku mal Židovku a v Polsku v tom období kom. strana viedla antisemistickú kampaň.....Všetko čo je židovské je zlé.

Hosenpfeffer napísal:Keď je mladý má človek voľáke ideály ale postupne s vekom zisťuje aká je realita. .

Aby.....
Niekde som prečítal že by dnes svet možno vypadal úplne inak keď by boli Hitlera prijali na Akademii umenia. Chcel sa stáť umelcom. Bol vraj talentovaný maliar. Neprijali ho tak sa venoval politike..... Ďalší komentár nie je potrebný.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Odoslaťod Pazovan » 22 Feb 2010, 14:50

Mali bi mať v knižnici , jestvuje srbské - chorvátske vydanie Ključ nebeski ili ti razgovor sa djavolom :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Obrázok používateľa
Pazovan
Member
Member

Založený: 02 Okt 2009, 09:00

Odoslaťod Stubby » 22 Feb 2010, 17:17

Hosenpfeffer napísal: Kolakowski:Ali ne možemo živeti bez uverenja koja nas vode kroz život, iz kojih možemo zaključiti šta je dobro a šta zlo, šta je pravedno a šta nepravedno.

''Ale nemôžeme žiť bez spoznania, ktoré nás vedú životom, z ktorých môžeme usudzovať, čo je dobré a čo zlé, čo je správne a čo je nespravodlivé''.

Mimochodom, na Slovensku počas komunizmu prišli ľudia tiež k spoznaniu ( je to dobré alebo zlé?) že ak nekradneš tak okrádaš vlastnú rodinu. V Srbsku by sa to dalo tiež povedať.
.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Predchádzajúca

Naspäť na Všeličo

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

Meniny

Dnes má meniny: Bozetech
Zajtra: Vladivoj
Napozajtra: Vratislav(a)

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com