Facebook

Login

Najnovšie na fórume

A co si (niektory) Slovaci myslia o nas?

Rôzne zaujímavosti

Re: A co si (niektory) Slovaci myslia o nas?

Odoslaťod Rodney » 26 Okt 2007, 17:58

petrovcan napísal:Vozime lada, yugo... a co oni mercedesi?
No už keď sme pri tých autách... Ja sa velmo dobre pamätám ako sa u nás pred 89-tym šeci velmo dobre zabávali a vysmievali na tom že Maďari sa vózajú na Trabantoch a Wartburgoch. Teraz sa karta troška obrátila tak kukám že sa ľúďom baš nepáči keď si voľakto všimne že u nás sa vózajú Jugá kerie boli zastaralie ešte v čase keď boli vyrobenie. To je proste fakt aj keď poslednie dva roke som si všimov že sa začali aj u nás vózať lepšie autá.
Vysmievali sme sa aj Rumunom akí sa zaostáti, ako majú prázdne obchody, ako nemajú elektriku, ako Rumunskie ľahkie ženy idú s chlapom za ednie "svilene čarape", ako na človeka vo farmerkách kukajú akoby prišov z marsu,... a teraz keď si voľakto kúpi novú Dáciu tak ju lická akoby to bov Mercedes.
Pamätám sa aj ako sa edom známy v tom čase kým bov u nás v porovnaní s východom "blahobyt", strašne zabávav na tom ako boli na výlete v Bulharsku a keďže nemali de stroviť Levi tak sadli do Taxi a povedali mu nak ich vozi rikvercom. Človek voziv a bohatí Jugovići sa smiali. Nezaujímalo ich či tým urazili Bulharov.
Takže tento článok sa dá vnímať aj pozitívne ako pripomienka šeckým že takýto spôsob posmievania a ponižovania je ni na meste lebo ništ netrvá večne a môže sa stať že sa nám to vráti a Tí kerym sme sa vysmievali sa budú nám vysmievať za to istvo za čo sme sa im vysmievali my...

Ad. bicygle - taká príhoda z Petrovca: po dlhšom čase sme sa rozhodli so ženou že výndeme do dedine. Tak sme sadli na bicygle tak ako sme to naveky robili za naších čias a vybrali sme sa do - teraz si nespomeniem meno - do toho kafíću v Dome Kultúre. Čudilo ma že okrem našich bicyglí tam nebola ani edna - či reku ešte nikto nevyšov alebo čo. Keď sme zišli - kafíć plný. Zhodou okolností tam bola edna teenagerka z našej rodine a keď nás predstavila drúštvu tak Tí skomentuvali - "aha - to sa tí čo prišli na bicygli". Zistili sme teda že sa to nenosí, že to je ni modernvo prísť na bicygli do dedine a že to robia len loozeri... Zaujímavo že? :lol:
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod Rodney » 26 Okt 2007, 18:50

Hm... Napísav som tak ako šeci že to že dotičná napísala že rozprávame ruským prízvukom je hlúposť. Teraz som sa ale setiv na tieto dve príhody:
1. Keď som bov vo vojsku Srbi mi vraveli že rozprávam s ruskym prízvukom
2. Raz sme išli po Novom Sade a zastaviv nas voľáky dóďoš kerý zrejme netušiv že vo Vojvodine žijú Slováci a spýtav sa nás či sme Rusi.
Žeby teda na tom prízvuku predsa niečo bolo? :D
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 26 Okt 2007, 19:34

Jara napísal:Neviem kde by mali byt sliepky, ovce, svine, ak nie na dedine. Ja som na predmesti , vo vyvinutom, zapadnom, demokratickom Francuzsku a susedia mi maju sliepocky. (Aj kohuta, co kikirika).
Možno neuveríš, ale jesto aj takí ľudia kerí to nepokladajú za samozrejmé. Žijem na dedine kerá je blízko Bratislave a kerá sa za posledných 10 rokov rozšírila viac ako o 50% a teraz je tu veľa "dóďošov" ako sme my kerí robia v meste a majú novie domy pri kerych je len trávnik, kvety a zo zvierat maximálne pes a mačka. Starší "starosedeoci" majú samozrejme aj sliepke. No a naša miestna poslankyňa mi prezradila že sa im už sťažuvali niekerí novoprisťahuvaní že im zavadzia keď kikiríkajú kohúti a štakajú psy že vraj nak s tým voľačo robia. :lol: Zrejme ľudia kerí celý život žili v meste a mysleli si že na dedine bude absolútne ticho a idilka... Pritom práve to kikiríkania kohúta je pre mňa vec kerá mi chýbala kým som živ v meste preto lebo som rodený "seljačina". :D
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Jara » 26 Okt 2007, 19:53

Pred par rokmi som aj ja nadisla na clanok v novinach, kde ludia co sa prisli nastahovat z miest do dedin , ziadali od starostov dediny, aby zakazali psov a kohutov, lebo"mestania" sa nemôzu vyspat a ze vraj preto prisli na dedinu. Prislo to az na sud, ale neviem, ako sa skoncilo.
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod gigule » 27 Okt 2007, 17:17

Rodney napísal:
petrovcan napísal:Vozime lada, yugo... a co oni mercedesi?
No už keď sme pri tých autách... Ja sa velmo dobre pamätám ako sa u nás pred 89-tym šeci velmo dobre zabávali a vysmievali na tom že Maďari sa vózajú na Trabantoch a Wartburgoch. Teraz sa karta troška obrátila tak kukám že sa ľúďom baš nepáči keď si voľakto všimne že u nás sa vózajú Jugá kerie boli zastaralie ešte v čase keď boli vyrobenie. To je proste fakt aj keď poslednie dva roke som si všimov že sa začali aj u nás vózať lepšie autá.
Vysmievali sme sa aj Rumunom akí sa zaostáti, ako majú prázdne obchody, ako nemajú elektriku, ako Rumunskie ľahkie ženy idú s chlapom za ednie "svilene čarape", ako na človeka vo farmerkách kukajú akoby prišov z marsu,... a teraz keď si voľakto kúpi novú Dáciu tak ju lická akoby to bov Mercedes.
Pamätám sa aj ako sa edom známy v tom čase kým bov u nás v porovnaní s východom "blahobyt", strašne zabávav na tom ako boli na výlete v Bulharsku a keďže nemali de stroviť Levi tak sadli do Taxi a povedali mu nak ich vozi rikvercom. Človek voziv a bohatí Jugovići sa smiali. Nezaujímalo ich či tým urazili Bulharov.
Takže tento článok sa dá vnímať aj pozitívne ako pripomienka šeckým že takýto spôsob posmievania a ponižovania je ni na meste lebo ništ netrvá večne a môže sa stať že sa nám to vráti a Tí kerym sme sa vysmievali sa budú nám vysmievať za to istvo za čo sme sa im vysmievali my...

Ad. bicygle - taká príhoda z Petrovca: po dlhšom čase sme sa rozhodli so ženou že výndeme do dedine. Tak sme sadli na bicygle tak ako sme to naveky robili za naších čias a vybrali sme sa do - teraz si nespomeniem meno - do toho kafíću v Dome Kultúre. Čudilo ma že okrem našich bicyglí tam nebola ani edna - či reku ešte nikto nevyšov alebo čo. Keď sme zišli - kafíć plný. Zhodou okolností tam bola edna teenagerka z našej rodine a keď nás predstavila drúštvu tak Tí skomentuvali - "aha - to sa tí čo prišli na bicygli". Zistili sme teda že sa to nenosí, že to je ni modernvo prísť na bicygli do dedine a že to robia len loozeri... Zaujímavo že? :lol:

he, ni modervo ... vraví sa fensi.
Lenže kvantita neznamená kvalitu ... často ... /myslím tu aj na platežnu moć čiže štandart ľudí a ich vlasnosti, výchovu, vedomosti a pod. /

apropo týchto Bulharov a pod. Stačí počuť čo si myslia naší z Vojvodiny o ľudoch južnejšie od Belehradu. To povyšovanie sa nad inakšimi bolo a bude a je ...trošku bolí ked sme my tí o ktorich sa tak hovorí ale čo je tu je...
Trošku vie byť zeznutvo len že si ľudia neuvedomujú že to čo sa povie o iních často viac hovorí o tom kto to hovorí.

a toto čo táto malá píše je viac "mnogo buke ni oko čega"...

bdw... to náš starosta obce naozaj nemá mudrejšiu robotu ale príma aj klincov zo Slovenska? E blago nama ked nemá/me/ ine problémi a závesky ...

Aj ešte toto. Možno je na čase aby sme troška vykulirali s tou často prehnanou potrebou byť strašne pohostinní ked sú u nás hostia zo Slovenska /alebo záhraničia/. Treba mať mieru a určiť si priority. Ako oni.
Maat
"mudrost se sastoji u tome da se čovek drži podalje o budala(...)"
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Založený: 14 Nov 2005, 10:00

Odoslaťod Jara » 27 Okt 2007, 20:26

to náš starosta obce naozaj nemá mudrejšiu robotu ale príma aj klincov zo Slovenska? E blago nama ked nemá/me/ ine problémi a závesky ...

No ved zato je vodovod este nie zapojeny, byvala budova Domu Kulturi a nadvorie je este nie opravene (ak sa opravit aj da, nacim celkom zrehabilitovat).
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod Marko » 27 Okt 2007, 20:53

gigule napísal:Trošku vie byť zeznutvo len že si ľudia neuvedomujú že to čo sa povie o iních často viac hovorí o tom kto to hovorí.

bdw... to náš starosta obce naozaj nemá mudrejšiu robotu ale príma aj klincov zo Slovenska? E blago nama ked nemá/me/ ine problémi a závesky ...

Aj ešte toto. Možno je na čase aby sme troška vykulirali s tou často prehnanou potrebou byť strašne pohostinní ked sú u nás hostia zo Slovenska /alebo záhraničia/. Treba mať mieru a určiť si priority. Ako oni.

:bravo: :hello2: :rck:
Obrázok používateľa
Marko
Senior Member
Senior Member

Založený: 10 Jún 2007, 09:00

Odoslaťod gigule » 28 Okt 2007, 17:54

Marko napísal:
gigule napísal:Trošku vie byť zeznutvo len že si ľudia neuvedomujú že to čo sa povie o iních často viac hovorí o tom kto to hovorí.

:bravo: :hello2: :rck:

:gent:
Maat
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod gigule » 28 Okt 2007, 17:55

Jara napísal:
to náš starosta obce naozaj nemá mudrejšiu robotu ale príma aj klincov zo Slovenska? E blago nama ked nemá/me/ ine problémi a závesky ...

No ved zato je vodovod este nie zapojeny, byvala budova Domu Kulturi a nadvorie je este nie opravene (ak sa opravit aj da, nacim celkom zrehabilitovat).

Važne zato?

ináč, protestujem že je prispevok toho dievčaťa "strhnuty" ... zotirety ...či čo... bezhohľadu že je hlupuškavy... je na zamyslienie kto a prečo intervenoval aby sa to stalo...
myslim si že napr. na tomto fore sa možu prečitať "zaujimavejšie" veci o Petrovci a nie len o Petrovci, ktore su častokrát nie pravdou, stereotypne, sú nasiaknute predsudkami a pod. ale že vraj každý má právo na svoju mienku a to treba ucievať.
Tak ta klinka nema na to pravo?
Naposledy upravil gigule dňa 28 Okt 2007, 18:10, celkovo upravené 1 krát.
Maat
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Martina » 28 Okt 2007, 17:57

gigule napísal:

možno je „buka“ trochu silnejšia ako čo by mohla byť, ale dosť alarmantným faktom je že tá slečna ale vobec nieje jediná, čo si tak myslí... mala som príležitosť účinkovať v tej výmene, a... je to super vec, prináša mladým ľuďom skúsenosti, ale na druhej strane keď ma tam oslovia: „hej, ty srbka!“ a predtým som im 100x vysvetľovala že som slovenka, dolnozemská, tak to poriadne znechutí do ďaľšieho kamarátenia... a potom otvorím ich školské noviny a článok s titulom - Srbi z Vojvodiny blablabla... a to iba zapadá do celej ich mienky, ktorú sme si prečítali na sme.sk.ich škola má hŕbu výmien so svetom (s celou Európu, a aj inými časťami sveta, napr Mexicom, keďže majú na škole výuku aj po španielsky), takže... no, ako aj ona sama povedala, prídu sem lebo nechcú byť v škole. kebyže mali také, ako by som povedala, šľachetnejšie ambície ako túto, tak by chodili aj po celom svete (a netrepali o nás hlúposti, ako čo to robia, lebo by to poznali lepšie). ale aby sa na iných zájazdoch zúčastnili, museli by splniť určité preddispozície (prospech, znalosť jazyka,atď.) a pre Petrovec žiadne také bariéry neexistujú. radosť pre tých, čo radšej chodia mimo ako do školy.
Martina
Junior Member
Junior Member

Založený: 19 Dec 2005, 10:00

Odoslaťod gigule » 28 Okt 2007, 18:33

Martina napísal:
gigule napísal:

možno je „buka“ trochu silnejšia ako čo by mohla byť, ale dosť alarmantným faktom je že tá slečna ale vobec nieje jediná, čo si tak myslí... mala som príležitosť účinkovať v tej výmene, a... je to super vec, prináša mladým ľuďom skúsenosti, ale na druhej strane keď ma tam oslovia: „hej, ty srbka!“ a predtým som im 100x vysvetľovala že som slovenka, dolnozemská, tak to poriadne znechutí do ďaľšieho kamarátenia... a potom otvorím ich školské noviny a článok s titulom - Srbi z Vojvodiny blablabla... a to iba zapadá do celej ich mienky, ktorú sme si prečítali na sme.sk.ich škola má hŕbu výmien so svetom (s celou Európu, a aj inými časťami sveta, napr Mexicom, keďže majú na škole výuku aj po španielsky), takže... no, ako aj ona sama povedala, prídu sem lebo nechcú byť v škole. kebyže mali také, ako by som povedala, šľachetnejšie ambície ako túto, tak by chodili aj po celom svete (a netrepali o nás hlúposti, ako čo to robia, lebo by to poznali lepšie). ale aby sa na iných zájazdoch zúčastnili, museli by splniť určité preddispozície (prospech, znalosť jazyka,atď.) a pre Petrovec žiadne také bariéry neexistujú. radosť pre tých, čo radšej chodia mimo ako do školy.

Boli, boli, viem.
Jasne je že ti ľudia o Slov. na Dolnej zemi nič nevedia ani ich to nezaujíma...z milon a jedneho dvôvodu... dokonca neodržali si ľudia vo Vojvodine svoj jazyk a kulturu aby ich Slováci na Slovensku mali radi ale skrz seba ...
Trošku je tragicke že tí čo by Slovakom v celom svete mali pomáhať ... to robia viac na silu a nie zato že podporujú alebo pomáhajú svojím ľudom, svojmu národu bla bla bla ...
Až sa mi niekedy zda že je lepšie aby sme ich prestali otravovať svojou potrebou aby nas ucievali, vedeli o nas etc a že je lepšia asimilacia, nak všetko ide u tri lepe...aj jazyk aj obyčaje aj všetko...Budeme všetci Srbi :mrgreen: oblahčime všetkím :mrgreen:

bdw
je baš taka urážka ked ti niekto povie že si Srbka? :kez:
To bude ako ked Srbom povedia že su Hovati alebo Albanci? :kez:

... mne na nevy lezu naší ľudia lebo maju ilúzie o sebe a iluzie o vsťahu Slovákov k Slovákom vo Vojvodine... a vrchol je servilnosť u niektorích naších ľudí vo vsťahu k Slovákom zo Slovenska... ak som dobre pochopila tak je dobrý priklad tomu údaj že pre výmenu žiakov Gymnazium v Petrovci nema nijake kriteria/požiadavky ale prima všetko čo zo Slovenska chce sem prisť ... alooo bre, prečo tak?
Naposledy upravil gigule dňa 28 Okt 2007, 22:55, celkovo upravené 1 krát.
Maat
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Stubby » 28 Okt 2007, 20:23

Ja by som rád chcel vedieť odkial tá slečna pochádza a ako sa menuje škola do ktorej chodí. Velmi rád by som ju spolu z manželkov navštívil i doma. Dúfam že nebude mať nič proti tomu aby mne ukázala z akého "luxuzu" pochádza.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Založený: 13 Dec 2005, 10:00

Odoslaťod sandra » 29 Okt 2007, 00:39

musim priznat ze ma velmi rozrusilo co o nas pisu nasi Slovaci zijuci na Slovensku, nasi krajania , nase korene....Ponizili nas a to najma usilovny a pracovity lud ktory tu v srbsku zije.Je to obrovska hanba pre cele slovensko ze si ociernuju svoj vlastny narod zijuci na dolnej zemi.Tato zvest o ich mienke sa rozchirila celym uzemim medzi slovakmi v srbsku a znechutila kazdeho.Ja som dlho casu bola na slovensku, a ukoncila som tam fakultu, prezila som vselico a mala som sancu stretnut sa s roznymi ludmi, ale ani v jednej chvili ma nenapadlo ociernovat Slovakov zijucich na slovensku...Ale nevadi , my vieme kto sme a aka je nasa hodnota.
Obrázok používateľa
sandra
Senior Member
Senior Member

Založený: 28 Okt 2007, 09:00

Odoslaťod Rodney » 29 Okt 2007, 07:36

gigule napísal:ináč, protestujem že je prispevok toho dievčaťa "strhnuty" ... zotirety ...či čo... bezhohľadu že je hlupuškavy... je na zamyslienie kto a prečo intervenoval aby sa to stalo...
Tie články stiahli same autorky. Nebol žiadny dôvod aby ho niekto strhal na intervenciu kohokoľvek.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 29 Okt 2007, 07:50

Martina napísal:... ale na druhej strane keď ma tam oslovia: „hej, ty srbka!“ a predtým som im 100x vysvetľovala že som slovenka, dolnozemská, tak to poriadne znechutí do ďaľšieho kamarátenia... a potom otvorím ich školské noviny a článok s titulom - Srbi z Vojvodiny blablabla...
8O E naozaj svašta. Pozri ak sa Ty hanbíš za to že si občanka Srbskva tak to je ni ich vinna. Aj mňa v robote často zezajú na tému že som zo Srbska a čo? Zezám sa aj ja s nima podobne ako sa zezáme s kolegami kerí majú Maďarskú národnosť či s kolegami z Jordánska a Afganistanu, lebo vieme že nikto za tým nemyslí ništ zle. Akokoľvek sa to voľakomu nepáči narodili sme sa v Srbsku, máme srbskvo občianstvo a sme teda Srbi tak ako sme predtým boli Juhoslovania. Že máme slovenskú národnosť to je iná vec, ale ako nás majú volať? Slováci zo Srbska, slovenskí Srby či srbskí Slováci? Najjednoduchšie je - Srbi. Aj mi ich voláme Slováci bez ohľadu na to či aj národnosť majú slovenskú alebo sa Maďari či čokoľvek.
Naposledy upravil Rodney dňa 29 Okt 2007, 08:36, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 29 Okt 2007, 08:11

Stubby napísal:Ja by som rád chcel vedieť odkial tá slečna pochádza...
Topoľčany. :wink:
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 29 Okt 2007, 08:29

gigule napísal:...dokonca neodržali si ľudia vo Vojvodine svoj jazyk a kulturu aby ich Slováci na Slovensku mali radi ale skrz seba ...

Trošku je tragicke že tí čo by Slovakom v celom svete mali pomáhať ... to robia viac na silu a nie zato že podporujú alebo pomáhajú svojím ľudom, svojmu národu bla bla bla ...

Až sa mi niekedy zda že je lepšie aby sme ich prestali otravovať svojou potrebou aby nas ucievali...

... mne na nevy lezu naší ľudia lebo maju ilúzie o sebe a iluzie o vsťahu Slovákov k Slovákom vo Vojvodine...
:bravo:
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 29 Okt 2007, 08:34

sandra napísal:musim priznat ze ma velmi rozrusilo co o nas pisu nasi Slovaci zijuci na Slovensku, nasi krajania , nase korene....Ponizili nas a to najma usilovny a pracovity lud ktory tu v srbsku zije.Je to obrovska hanba pre cele slovensko ze si ociernuju svoj vlastny narod zijuci na dolnej zemi.Tato zvest o ich mienke sa rozchirila celym uzemim medzi slovakmi v srbsku a znechutila kazdeho.Ja som dlho casu bola na slovensku, a ukoncila som tam fakultu, prezila som vselico a mala som sancu stretnut sa s roznymi ludmi, ale ani v jednej chvili ma nenapadlo ociernovat Slovakov zijucich na slovensku...Ale nevadi , my vieme kto sme a aka je nasa hodnota.
Nemyslíš si že príliš zovšeobecňuješ keď Tvoj názor prezentuješ ako názor všetkých Slovákov v Srbsku? Ak voľačo píšeš tak píš prosím Ťa vo svojom mene a nepasuj sa do polohy hovorcu dolnozemských Slovákov.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod jano » 29 Okt 2007, 09:57

...
Naposledy upravil jano dňa 29 Okt 2007, 10:04, celkovo upravené 1 krát.
jano
Senior Member
Senior Member

Založený: 27 Sep 2005, 09:00

Odoslaťod jano » 29 Okt 2007, 10:01

brano napísal:...

P.S. Komu Slovak na Slovensku obrati "turu" (rundu, este eno...) toho ja budem castit dalsiu... :D cest vynimkam

...

Je pravda, že sa na Slovensku ni ľudia takí otvorení. V Srbsku si neznámi ľudia po dvoch hodinách v krčme alebo platia pivo alebo sa strieľajú-zabíjajú.
jano
Senior Member
Senior Member

Založený: 27 Sep 2005, 09:00

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Zaujímavosti

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Svorad
Zajtra: Kamila
Napozajtra: Dušana

Pranostiky

Ženci do poľa, včely z poľa.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com