Facebook

Login

Najnovšie na fórume

Draculov hrad vrátili

Rôzne zaujímavosti

Draculov hrad vrátili

Odoslaťod mariena » 02 Jún 2006, 20:47

Dominic von Habsburg dostal od Rumunska späť do vlastníctva Draculov hrad.

Jedna z najatraktívnejších rumunských turistických pamiatok v Transylvánii, známa vďaka románu Brama Stokera, ale najmä jeho sfilmovaniu, je tak po šiestich desaťročiach v rukách pôvodných majiteľov.

Šesťdesiatdeväťročný architekt Dominic von Habsburg žije v New Yorku. Keď mal desať rokov, rumunskíkomunisti uvalili na jeho rodinu domáce väzenie, neskôr rodina odišla do USA. „Bol som ako piate koleso na voze, Bol to môj domov, ale ja som v ňom nebol od roku 1948,“ spomína. „Cítil som sa ako zle zaradený - bol som doma všade a nikde,“ povedal pre spravodajskú stanicu BBC.

Bran postavili v Sedmohradsku ako pevnosť na obranu proti Turkom v 14. storočí. Habsburgovci vládli v dnešnom Rumunsku v 17. storočí. Hrad na príkrom skalisku ovládal údolie a cestu spájajúcu Sedmohradsko s Valašskom. Neskôr patril Dominicovým prastarým rodičom, kráľovnej Márii a kráľovi Ferdinandovi. V roku 1938 ho dostala jeho stará matka, princezná Ileana.

S podmienkou, že v ňom minimálne tri roky nebude robiť nijaké úpravy a zachová ho ako múzeum, ho včera Dominic s dojatím prevzal. „Nechce sa mi veriť, že táto radostná udalosť nastala. Bola to dlhá a veľmi pomalá cesta,“ povedal. Hrad má hodnotu 25 miliónov dolárov. V 80. rokoch minulého storočia ho rumunský štát dal čiastočne zrekonštruovať.

„To je okamih spravodlivosti, ako aj okamih kultúry,“ povedal pre Reuters rumunský minister kultúry Adrian Jorgulescu pred členmi rodiny Habsburgovcov a novinármi. Právnici Habsburgovcov viac ráz urgovali vlečúcu sa reštitúciu, ktorá sa nezaobišla ani bez finančných problémov a nezhôd okolo percent majetku, ktoré hodlal štát vrátiť.

V povedomí svetovej verejnosti je pevnosť známa ako Draculov hrad, hoci tento panovník vtedajšieho Valašska tam podľa zachovaných historických zdrojov nocoval iba jediný raz v živote - aj to údajne ako väzeň. Vlad III. Draculea (1431-1476) je v preklade malý drak alebo čert, píše sa na internetovej stránke encyklopédieWikipedia. Meno dostal po otcovi, ktorý patril k rádu drakov. Draculea vládol prísne a trestal tak, že, dal narážať previnilcov na koly, odtiaľ aj druhé rumunské meno, pod ktorým je známy - Tepes. Je pravda, že bol krutým panovníkom; čo nebolo vtedy nič zvláštne, no všetky príbehy o grófovi Draculovi ako kráľovi upírov nemajú s panovníkom Draculeom nič spoločné, sú vybájené.

Na svoje si prišli, samozrejme, aj obchodníci. Stovkám turistov, ktorí prúdia na hrad Bran, ponúkajú nielen Drakulovo víno, ale aj „upíriu vodku“ a rôzne tričká či košele s menom Vlad.
Prílohy
A060529_P22_3005DRACULAHRADVEL_V.jpg
Draculov hrad v Rumunsku.

Autor: www.draculascastle.com

--------------------------------------------------------------------------------
A060529_P22_3005DRACULAHRADVEL_V.jpg (8.23 KiB) Zobrazená 817 krát
Obrázok používateľa
mariena
Senior Member
Senior Member

Založený: 20 Júl 2005, 09:00

Naspäť na Zaujímavosti

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Olivera, Oliver
Zajtra: Adriana
Napozajtra: Ladislav(a)

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com