Facebook

Login

Najnovšie na fórume

Pranostiky

Rôzne zaujímavosti

Pranostiky

Odoslaťod andrej » 07 Júl 2010, 13:15

Slovo pranostika pochádza z gréckolatinského slova prognosticon, ktorý znamená prognózovanie alebo predpovedanie budúceho počasia a vecí z hviezdnej oblohy. Pranostika v našom zmysle však pochádza zo slova prognosticatio a vzniklo skomolením slova prognostika znamená predpovedanie, v našom prípade budúceho počasia na základe dlhodobých klimatických pozorovaní a líši sa od proroctva tým, že nehľadí obyčajne k časom príliš vzdialeným, ale skôr k jednému roku alebo i k mesiacu či sezóne.
V súčasnosti sú pranostiky cenným, kultúrnym a historickým dokumentom a duchovným dedičstvom našich predkov, sú výrazom ich kultúrnej vyspelosti a pozorovateľského talentu. Tvoria súčasť ľudovej poézie a vzdelanosti našich národov, a tak sa treba na ne aj pozerať, i keď nie vždy dochádza k ich správnym záverom. Zachovali sa len vďaka tradíciám nášho ľudu, najmä ich ústnym podaním. Sú často zveršované, aby si ich človek ľahšie zapamätal a tým, aby sa dlhšie aj pre ďalšie generácie zachovali, príp. i s časti pozmenili.
Pri všetkej úcte k pranostikám, resp. pozorovacím schopnostiam ľudí treba povedať, že niektoré z uvedených pranostík o počasí si vyžadujú ďalšie preverovania, príp. niektoré možno ani neplatia v našom regióne. Ak budeme pozorovať a zapisovať si priebeh miestneho počasia, správanie sa zvierat, vegetačné fázy rastlín a stromov staneme sa vlastne pokračovateľmi pranostikárov, ktorí od dávna svoje poznatky ukladali do rôznych pravidiel, úsloví a veršíkov.
Je škoda, že dnes sa už veľmi nemôžeme riadiť pranostikami /najmä v mestskom prostredí a jeho okolí/, lebo naša príroda je už natoľko narušená človekom a jeho častokrát úmyselnými a nerozvážnymi zásahmi do prírody /priemyselná a dopravná činnosť/, že ich potvrdenia sú častokrát len čírou náhodou. Preto sa treba skôr zamerať len na krátkodobé predpovede podľa krátkotrvajúcich prírodných úkazov, kedy bude naša úspešnosť predpovedania si počasia väčšia. Skúsenému pozorovateľovi stačí naozaj len niekoľko príznakov, aby rýchlo zhodnotil budúcu situáciu, platí ale aj tu staré, dobré pravidlo : „Čím viac príznakov nasvedčuje určitému počasiu, tým viac sa dá, teda s väčšou pravdepodobnosťou, tiež očakávať.“
Obrázok používateľa
andrej
Site Admin
Site Admin
 
Príspevky: 638
Založený: 22 Máj 2004, 09:00
Bydlisko: Petrovec.com

Naspäť na Zaujímavosti



Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron

Meniny

Dnes má meniny: Jana, Ivana
Zajtra: Františka
Napozajtra: Vlastislav

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com