Facebook

Login

Najnovšie na fórume

21.12.2012

Rôzne zaujímavosti

Re: 21.12.2012

Odoslaťod Rodney » 24 Nov 2007, 21:16

Stubby napísal:tolko času potrebuje v našej galaxii náš slnečný systém pre svoju obežnú dráhu okolo centralného slnka v Plejádach ( Alcion).
Vo svojom kalendári správne vypočítali že tento cyklus obehu končí 21.12.2012. V tento deň končí aj ich kalendár a ich čas.
Aby sme povedali kedy "končí" dráha obehu nejakého objektu okolo iného, miseli by sme povedať aj de začína. Teda otázka je prečo a ako stanovili ten začiatok. Ten pravý začiatok obehu by bola chvíla kedy sa sl.sústava z nejakej inej dráhy dostala na tuto...

Ináč teraz prvýraz počujem že sl.sústava obieha okolo voľákej inej hviezdy. Veľa o astronómii neviem (vlastne skoro ništ - viem tak maximálne nájsť na nočnej oblohy oblohy mesiac a eventualne aj malý/veľký voz) ale ak sa nemýlim tak hocijaký objekt obieha okolo iného objektu vtedy ak je pod vplyvom jeho gravitačného pôsobenia (mesiac okolo zemi, zem okolo slnka,...) a doteraz som si myslel že nezávislé hviezdy obiehajú iba okolo stredu galaxie (v strede ktorej je vraj obrovská čierna diera) a hviezda obieha okolo inej hviezdy iba v prípade dvojitých hviezd. Môžeš to teda Stubby bližšie vysvetliť ako to je s tou druhou hviezdou?
Čo znamená že mliečna cesta bude cez celý horizont? Veď každá hviezda kerú vidíme je súčasťou mliečnej cesty - teda našej galaxie, a hviezdy vidíme po celej oblohy stále.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod Rodney » 24 Nov 2007, 21:56

Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod Stubby » 25 Nov 2007, 00:20

Rodney napísal:[Aby sme povedali kedy "končí" dráha obehu nejakého objektu okolo iného, miseli by sme povedať aj de začína. Teda otázka je prečo a ako stanovili ten začiatok. Ten pravý začiatok obehu by bola chvíla kedy sa sl.sústava z nejakej inej dráhy dostala na tuto...

Čo znamená že mliečna cesta bude cez celý horizont? Veď každá hviezda kerú vidíme je súčasťou mliečnej cesty - teda našej galaxie, a hviezdy vidíme po celej oblohy stále.

Rodney nie som žiadny astronom a ani amater astronom. Kedysi som sa iba trochu zaujimal o astronomiu, chvílkové hobby.
Ten pravý začiatok kedy nejaké nebeské teleso počalo obiehať okolo iného telesa sa nedá presne určiť. Nedá sa presne určiť ani ako je starý vesmír.
Vezmi si za príklad zem a jej obeh okolo slnka a zimný slnovrat, 21. decembra. To je astronomický termín pre okamih, keď Slnko napoludnie dosiahne najnižší, najjužnejší bod svojej zdanlivej dráhy na oblohe. Teda na severnej pologuli nastane zima, na južnej sa začne leto. V tento deň je u nás aj najdlhšia noc a najkratší deň. Keď to vezmeme ako začiatok obehu Zeme okolo Slnka tak o 365 dní Zem ukončí na tom istom mieste svoj obeh. Jeden cyklus, astronomický rok máme za sebov
Tak je to i so Slnkom.21. decembra 2012 Slnko po 26000 rokoch opäť bude v konjunkcii priesečníka Mliečnej dráhy a roviny ekliptiky.Čiže bude znova na tom mieste ako pred 26000 rokma.
Mliečna cesta,
je pravda že večer po celej oblohe vidíš hviezdy. Je to iba zlomok z mnoštva hviezd čo sú v našej galaxii. Určite si sa podíval niekedy v noci na oblohu a zaregistroval dlhý jasnejší pás X miliard hviezd ktore sa volným okom nedaju ani identifikovať.Ako vyliate mlieko, preto to pomenovanie mliečna cesta. No a tento pás by mal byť okolo 21.12.2012 cez celú oblohú, od severa na juh. Planety od východu na západ
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Založený: 13 Dec 2005, 10:00

Odoslaťod GreenSmith » 04 Dec 2007, 02:07

Mam taky dokumentarny film o tomto co " sa ma stat"
Ak ma niekto zaujem tak to mozem hodit na moju stranku a budete si most stiahnut. Lenze vec je v tom ze je to na 3 cd ( cca 2 GB ) tak to tam polozim az nikto ze si to chce pozriet a ma dobry net na download( je to v anglistine - ale lahka bezna anglistina ( ak sa niekomu chce tak moze spravit aj tytulky k tomu :D ) ) - ak chcete tak napiste sem a tam to dam ;)
Pozz
Puma
Obrázok používateľa
GreenSmith
Senior Member
Senior Member

Založený: 20 Feb 2007, 10:00

Predchádzajúca

Naspäť na Zaujímavosti

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Olivera, Oliver
Zajtra: Adriana
Napozajtra: Ladislav(a)

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com