Facebook

Login

Najnovšie na fórume

Praca v SK

Ak hladáte prácu, alebo pracovníkov

Praca v SK

Odoslaťod jano » 22 Sep 2006, 12:11

jano
Senior Member
Senior Member

Založený: 27 Sep 2005, 09:00

Re: Praca v SK

Odoslaťod gigule » 22 Sep 2006, 17:10

super jeeeee

zeza ma len to že namam vodičsky preukaz :cry:
Maat
"mudrost se sastoji u tome da se čovek drži podalje o budala(...)"
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Založený: 14 Nov 2005, 10:00

Odoslaťod MrPol » 22 Sep 2006, 20:38

[quote="gigule"]super jeeeee

zeza ma len to že namam vodičsky preukaz

Gigule, ja mám a budem rukovodilac stada
Obrázok používateľa
MrPol
Senior Member
Senior Member

Založený: 30 Júl 2006, 09:00

Odoslaťod gigule » 22 Sep 2006, 21:10

dobre dobre :evil: ... len ty udaraj čežnju šmrc :kez:
Maat
"mudrost se sastoji u tome da se čovek drži podalje o budala(...)"
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Založený: 14 Nov 2005, 10:00

Odoslaťod Rodney » 15 Feb 2007, 09:04

http://ekonomika.sme.sk/c/3148029/Autom ... ludia.html
Tak kto vyštudoval mašinstvo alebo má potrebnu prax sem sa. :-) Alebo kto už ide študuvať na SK nak zváži či by sa mu neoplatilo vyštuduvať voľačo čo je tu hľadanvo.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod ita » 15 Feb 2007, 11:12

Moj manzel tiez robi v tom odbore, a aj tuna maju tazskosti najst ludi co sa hovori "dobrych mechanicarov" a najma odbornykov za hydrauliku a automatizmus. Tiez nas jeden znamy, co je hlavny vo svajciarskej firme, hovory, ze stagnuju z pracov z dovodu, ze nemozu najst dobrych odbornikov v remesle. A z druhej strane je velka nezamestnanost a kazdy rok vychadzaju mladi zo skol a zapisu sa na biro za zamestnanie a cakaju velmi dlho.
Obrázok používateľa
ita
Senior Member
Senior Member

Založený: 29 Máj 2006, 09:00

Odoslaťod andrej » 15 Feb 2007, 23:25

Kolko som pocul,
dost mladych ludi sa zbera ist pracovat na Slovensko, do fabriky automobilov,
davaju aj pobyt, a plus je to ze posle 2 rokoch sa moze dostat obcianstvo, ze im oni to pomohnu. Hlavne je potrebne mat preukaz.
Ide reklama aj na radio... Placa 400 eur/mesacne.
Obrázok používateľa
andrej
Site Admin
Site Admin

Založený: 22 Máj 2004, 09:00

Odoslaťod Sine » 16 Feb 2007, 00:36

400 Euro hoci aj zapadaku na Slovensku je NULA, z takim primom doticny bude zit od huby do huby
Obrázok používateľa
Sine
Senior Member
Senior Member

Založený: 07 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod Stubby » 16 Feb 2007, 01:48

Plat 400 € je samozrejme malý, otázka je ale na aké školské vzdelanie sa tento plat vzťahuje.
Osobne si však myslím že mladý ľudia by mali i tak podobné príležitosti využiť. Veď predsa je lepšie pracovať i za menší plat ako niekde bez práce trčať. Okrem toho počiatočný plat je vždycký menší, ale keď je človek schopný tak sa plat môže vždycký vylepšiť. Z vlastnej skúsenosti viem keď je v práci možnosť postupovať tak sa dá hoodne dosiahnuť. Príklad, moj počiatočný plat sa behom pár rokov ztrojnásobil a niekoľko rokov pozdejšie zšesťnásobil.
Sine, otázka, je pár km od Žiliny (Teplička nad Váhom) na Slovensku pre teba zapadák? Je tam nadherná krajina (údolie Váha) akú v Srbsku sotva nájdeš.
Automobilka KIA
http://www.kia.sk/
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Založený: 13 Dec 2005, 10:00

Odoslaťod Sine » 16 Feb 2007, 02:23

Stubby na zapadak som nemyslel prirodne krasy, (Slovensko, Cesko zvlast Morava su nadherne kraje) ale na to porovnanie ze Blava a nejake mesto na Orave alebo vychode je dost velky rozdiel ako v kazdom state . Na tych 400 Eurov som chcel podotknut ze aj na " zapadaku " je skoro nic vzhladom na cenny vsetkeho. Som za to ze stoji to za skusenie ale aby si ludia nemysleli ze 400Eurov je neviem aky peniaz, aby si neskraslili skutocnost z reralitov .
Obrázok používateľa
Sine
Senior Member
Senior Member

Založený: 07 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod Rodney » 16 Feb 2007, 09:57

andrej napísal:Kolko som pocul,
dost mladych ludi sa zbera ist pracovat na Slovensko, do fabriky automobilov,
davaju aj pobyt, a plus je to ze posle 2 rokoch sa moze dostat obcianstvo, ze im oni to pomohnu. Hlavne je potrebne mat preukaz.
Ide reklama aj na radio... Placa 400 eur/mesacne.
Otázka je kto je to oni. Načim si dať pozor aby ľudia nenaleteli na voľáke plané sľuby. To s tym občianstvom tomu by som vobec neveriv - neviem čo a ako sa tam dá pomôcť.
Čo sa zárobku týka tak tých 400EUR (alebo momentálne okolo 14000SKk) je naozaj ni veľa, závisí najmä od toho kde je človek ubytuvaný (teda kelko musí platiť za bývania - ideálno je ak má tam voľakto známych/rodinu kde môže aspoň dočasne bývať), ale ako Stubby vraví je to na každom nak si zváží + a - a nak sa rozhodne, nak neopakujem teraz šecko čo písav ale súhlasím s ním úplne.
A kvôli nedostatku ľudí tie platy budú hádam aj rásť - tu je už ni ako u nás de je veľa nezamestnanych žeby Ti šéf mohov povedať "ak sa Ti nepáči tak choj na Tvoje mesto čakajú piati" - ešte ako bude skákať ak mu skúsený pracovník povie že končí.
Ad. zapadákov - Volkswagen je dokonca v Bratislave a Žilina (KIA) a Trnava (Peugeot) sa síce menšie ale sa to mestá kerie sa vyvíjajú rovnako rýchlo ako Bratislava. A mne osobne sa dokonca býva lepšie na "zapadákove" ako v meste ako je Bratislava. Je to ale samozrejme vec vkusu - niekomu sa páči pokojnejšie niekomu rušnejšie mesto.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod kermit » 16 Feb 2007, 11:02

Ja sa tu zhodujem zo Stubbym ohladne vysky platu... ako hovori, radsej robit za mensi plat ako byt bez prace. Je pravdou ze na Slovensku uz nie je zivot lacny ako volakedy ale ...
V zahranici je castokrat aj problem najst hned dobru robotu (ak uz nejdem do zahranicia s tym, ze mi ujko, stryko, znamy ... volaco vibavil).

Je treba si uvedomit, ze robota za 400 Eur moze byt odrazovym mostikom pre robotu dalsiu ... sak davno skoncili casy ked je clovek zamestnany v jednej robote cely zivot.

Takze ak clovek nema co mudrejsie na robote, myslim si ze ponuka to nie je taka zla, pribudnu skusenosti, znamosti a casom mozno aj zmena roboty - lahsie najst inu robotu, ked uz je clovek rozhladeny, ma urcite kontakty atd ...

Samozrejme ako pise Rodney, opatrnosti nikdy dost, takze treba byt pozorny a nenaletiet podvodom ...
K e r m i t t h e f r o G
------------------------------
Obrázok používateľa
kermit
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Apr 2005, 09:00

Odoslaťod falstaff » 16 Feb 2007, 11:04

Otázka je naozaj na aké školské vzdelanie sa vzťahuje tento plat ale mi je dosť čudné že ste všetci začali kritikovať tých 400€. Od kedy je taký vysoký štandard na Slovensku, že je to tam telko málo? Kelko je na Slovensku priemerný plat?
Government is the Entertainment Division of Industry
Obrázok používateľa
falstaff
Senior Member
Senior Member

Založený: 09 Máj 2006, 09:00

Odoslaťod kermit » 16 Feb 2007, 11:18

falstaff napísal:Otázka je naozaj na aké školské vzdelanie sa vzťahuje tento plat ale mi je dosť čudné že ste všetci začali kritikovať tých 400€. Od kedy je taký vysoký štandard na Slovensku, že je to tam telko málo? Kelko je na Slovensku priemerný plat?

400 Eur je naozaj malo, ale zalezi to aj od miesta kde konkretne zijes ... napr. zit v Bratislave za 400 Eur si neviem predstavit...

Napriklad mlada rodina sa zamestna v Bratislave, a vyriesi si byvanie prostrednictvom hypoteky, budem hovorit v odhadovanych cislach ...
- Za nejaky maly trojizbovy byt da uz pomaly cca 3.000.000 Sk, pri novostavbach aj viac az vela viac. Takze hypoteka vyjde na splacanie cca 10000 mesacne a viac.
- Nacim platit aj elektriku, vodu, plyn, kurenia atd ... to moze kludne vyjst na 6000 Sk mesacne

To su zakladne vydavky na byvanie, cize 16.000,- Sk/mes = cca 470Eur

Dalej nacim samozrejme peniaze na potraviny, oblecenie, zabavu, dovolenku atd atd :) :), kablovku, internet, mobilny telefon, auto! :)

Takze so 400Eur naozaj nepojde normalne zit. Ak su v tej mladej rodine zamestnani obaja a zarabaju tych 400 Eur, tak vyse polovicu zo suctu platov daju len na byvanie...

No a priemerny plat ... blizi sa ku 20.000,-/mes (nechce sa mi to hladat, teraz je mam pocit okolo 19.000,-/mes), je to samozrejme brutto...
Obrázok používateľa
kermit
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 16 Feb 2007, 11:57

OK, Kermit ale predpokladam ze niekto kto pojde teraz robit tak si nebude hned kupovat byt, nepojde tam hend s celou rodinou a nebude sa vozat na aute.
Ináč debatujeme o plate a ani nevieme či tých 400 EUR je brutto alebo netto. Predpokladajme ale že to je netto - teda čistyho po odrátaní šeckych daní, ale eventuálny záujemca by si mav najskôr zistiť či to je čistý zárobok aby nebov sklamaný keď mu po odvodoch a dani zostane 330EUR!
Npr. tu je daňová kalkulačka de zadáte hrubý zárobok a vypíše Vám to kelko dostanete "na ruku".

Takže zaujemca by si mohol prenajat byt spolocne s viacerymi ludmi pricom by vyuzival jednu izbu, takze to byvanie by sa dalo zohnat hadam za takych 3000 mesačne a v nejakej robotnickej ubytovni mozno aj za menej npr.1500 mesačne. Ďalej jedenia - s odretymi ušami sa dá najesť za 150-200Skk na deň čo je mesačne takých 4500-6000Skk. Spolu to vyjde hádam zhruba 200EUR tak zostane este 200EUR mesacne na ine veci. Ešte od toho načim odrátať aj dopravu ak človek misí do robote cestuvať. Mňa vyjde cesta 25km do robote mesačne zhruba 1000Skk.
Či sa to oplatí závisí aj či človeka baví žiť dlhšiu dobu takým asketickým životom. Zo začiatku načim počítať s tým že bude troviť viac lebo načim trocha času kým sa človek rozhľadí a zistí npr. de sa dá lacno a dobre najesť, de sa dá zohnať lacnvo ubytuvania,...
Samimu človeku (teda ak tam nepojde s rodinou) by 14000 malo stačiť na komotno prežitia a ak je skromný tak by Jesto ľudia čo majú aj oveľa menšie platy. si mohol niečo aj našetriť ale určite nezbohatne.

Prenájom bytov v Žiline npr. tu: http://www.red.sk/index.php?lng=sk&page=2&go=14#up
Naposledy upravil Rodney dňa 16 Feb 2007, 12:06, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod falstaff » 16 Feb 2007, 12:06

Podľa tohto sa s priemerným platom v Bratislave vôbec nedá žiť. A koľko je to netto? Neviem akie sa porezi tam. Koľko je z 20.000 Sk/mes potom netto?

Ty si uviedol hneď hypotéku a rodinu. Koľko by to vyšlo na variantu prenájmu bytu a pre jedného. Ak sa voľakto zberá len na "zárobky". :)

Hoci teraz keď si rozmyslím, asi ani Belehrad je ni lacnejší a priemerný plat je menší. Asi je teraz okolo 22.000 din/mes netto (280€). :roll:
Government is the Entertainment Division of Industry
Obrázok používateľa
falstaff
Senior Member
Senior Member

Založený: 09 Máj 2006, 09:00

Odoslaťod Rodney » 16 Feb 2007, 12:09

falstaff napísal:Podľa tohto sa s priemerným platom v Bratislave vôbec nedá žiť. A koľko je to netto? Neviem akie sa porezi tam. Koľko je z 20.000 Sk/mes potom netto?
Hor som updejtov prispevok kde je linka na daňovú kalkulačku.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod kermit » 16 Feb 2007, 12:27

Rodney napísal:OK, Kermit ale predpokladam ze niekto kto pojde teraz robit tak si nebude hned kupovat byt, nepojde tam hend s celou rodinou a nebude sa vozat na aute.

Jasne Rodney, suhlasim, pisal som to skor v kontexte ako som pochopil falstaffa ... o standarde na SK a v tej suvislosti, ako sa da zo 400Eur zit v BA.

Ked niekto odide len na zarobky na dobu urcitu, tak sa musi prisposobit tomu co pises ... a koniec koncov je jasne, ze to moze byt len odrazovym mostikom niekam vyssie, lebo ako pises ... s takym platom nezbohatnes.

Pokial by ale chcel dotycny zostat, casom bude urcite musiet riesit veci, ktore opisujem, takze je nutne uvazovat o vyssich metach.

:)
Obrázok používateľa
kermit
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Stubby » 16 Feb 2007, 23:26

falstaff napísal:. Ak sa voľakto zberá len na "zárobky". :)

Ak sa niekto chystá len zarobiť nejaké peniaze tak je to dobrý odrazový most....
Predpoklad že je zárobok napríklad 4OO.- €uro neto. Záujemca ktorý nepochadza s tohto prostredia ale povedzme od nás, má možnosť byť ubytovaný v podnikovej ubytovne za minimálne nájomné a stravu má zabezpečenú v podnikovej menze, je normálne že podobné podniky ako automobilky prispievaju na stravu čiže obed má zadarmo. Keď sa niekto uskromní tak môže dať mesačne 2oo €urov stranov. Stále lepšie ako doma bez práce debatovať či je to veký alebo malý plat.
K tomu by som chcel dodať že Slovensko má v strednej Europe najrýchlejší, najdinamickejší rozvoj a je reálne že tento trend bude aj ďalej pokračovať a že sa bude odrážať i na platoch.
Kto sa nechce usadiť na Slovensku stále má možnosť vrátiť sa domov. Tiež má možnosť po pár rokoch získať občianstvo a záp. Europa mu je otvorená.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Založený: 13 Dec 2005, 10:00

Odoslaťod Rodney » 19 Feb 2007, 08:19

Podľa mňa je takáto šanca ideálna pre mladých slobodných (teda takých kerí ešte nezaložili svoju rodinu) ľudí. Ti čo už rodinu majú tak si ju asi nebudú môcť za tie peniaze celú presťahovať a mne osobne by to nestálo za tie peniaze byť oddelený dlho od rodine, no ale je to individualno.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Ďalšia

Naspäť na Práca

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Olivera, Oliver
Zajtra: Adriana
Napozajtra: Ladislav(a)

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com