Facebook

Login

Najnovšie na fórume

Komunikácia na fórach

Ak mate pripomienke alebo kritike (pochvaly) na stranku

Komunikácia na fórach

Odoslaťod gigule » 30 Aug 2006, 14:47

daľši prisevok je čista posmoderna- bola som toľko bezobrazna a podstatne veci o tomto prebrala z ineho fora ... to len toľko že som nezmudrela cez noc a naučila sa po slovensky ako načim. . .

[i]manipulacia čiže ked obsah nie je ekvivalentny s myšlienkami[/i] :arrow:

Niektori ľudia maju potrebu s človekom manipulovať, či už je to vystupovanie cez sukromne spravy alebo priamo verejne . . . Nehovorim o konkretnych ľudoch, ani o konkretnom fore. Pri manipulacii dochadza k vedomemu rozporu medzi osobnym presvedčenim a prezentovanym postojom.
Pritom existuje veľa ľudi, ktori manipuluju a pritom je to u nich celkom prirodzena forma prejavu. Napr. vyvolanie dojmu priateľstva, spôsob oslovovania, potlapkavanie po pleci...
Smutne je ked niekto berie ľudi ako material, ako tovar na študium, ako obete pre vybitie agresivity, alebo potencialne obete zneužitia.
Manipulovany človek, pokiaľ nie je dostatočne kriticky a odolny voči manipulacii, može nato doplatiť...
Zvlašť nebezpečna je manipulacia v sukromnom rozhovore…( pretože do osobnej komunikacie vstupuje zložka dovery, intimnosti)
Je však otazne či možno manipulaciu odsudzovať od zakladu bez prihliadania na ciele manipulacie. Neviem či je možne hovoriť vobec o ušlachtilych cieľoch manipulacie, ale niektori ľudia svoje manipulatorske spravanie dokažu ospravedlniť takouto formulkou.

čo si myslite o takomto spravani? prečo to človek robi? mate nejake skusenosti s manipulatorom?
Maat
"mudrost se sastoji u tome da se čovek drži podalje o budala(...)"
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Založený: 14 Nov 2005, 10:00

Re: komunikacia na forach

Odoslaťod gigule » 30 Aug 2006, 14:50

Vo forme sa odraža postoj k človeku a vzajomny vztah diskuterov, pokiaľ druhu stranu uraziš, ponižuješ svojim postojom, napr. nadradenym a robi sa to vedome, ide o manipulaciu…

forma vs. obsah
:arrow:

otázka je, čo je dôležité.
všetko rovnako?... viac forma alebo obsah? je medzi nimi vôbec nejaký vzťah. . .
môže forma pokaziť obsah čiže /či/ forma zapričinuje znehodnotenie obsahu?

1. forma JE dôležita! a forma veľmi často znehodnocuje obsah!
vôbec nejde o nejaku „objektivnu pravdu“ obsahu. nech je obsahova naplň čokoľvek, ak nema vhodnu formu, miňa sa učinkom. ak niekomu niečo nevhodne poviem, možem spôsobit vacsie nedorozumenie ako keby som nepovedal-a nič.

2. problematicky je nesprávny či zavádzajúci /srbsky: lažni/ obsah .forma ako taka nie je najpodastanejšia... ona môže pokaziť obsah / u daného/ na formu predisponovaného jedinca ale forma obsah nemeni...

čo si vy myslite o tomto?
Maat
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 30 Aug 2006, 16:19

Myslím si že súčasne platia aj bod 1. aj bod 2., lebo tak ako šecko ani toto nije čierno/bielo ale aj obsah aj forma môže byť na rôznych úrovniach. Teda jeden obsah môžem podať v x rôznych formách. Ak to podám na prvých y (de y < x) foriem tak to obsah v podstate nemení ale ak to podám na ostatných x-y foriem tak to už na obsah môže mať vplyv. Samozrejme zo subjektívneho pohľadu. Z objektívneho pohľadu forma obsah nemení.
Načim ale aj dobre rozlišovať medzi obsahom a formou. Keď ale poviem že niekto "je ni najmúdrejší" a keď poviem že niekto "je kretén" to je ni rôzna forma ale je to rôzny obsah. Jazyk je ni exaktný tak sa medzi tým často ťažko rozlišuje a navyše to môže byť individuálne.
Npr. môžem povedať že "počasie je nie vhodné na stanovanie" alebo môžem povedať že "počasie je naprd" a z môjho pohľadu ak chcem ísť stanovať tie vety majú rovnaký obsah iba inú formu ale z pohľadu poľnohospodára kerymu nepršalo mesiac tie dve vety majú rozny obsah.
Čiže môj záver je že túto otázku nemôžeme postaviť tak absolútne ako je postavená.

Čo sa týka manipulácii - manipulácia s cieľom vyvolať dojem priateľstva je určite menej nebezpečná ako zlomyselná manipulácia, aj keď mne osobne človek kerý všetkých potľapkáva pripadá slizký, ako niekto kto chce "každému vliezť do konečníka". Podľa mňa teda nieje možné automaticky odsúdiť manipuláciu bez prihliadania na cieľ manipulácie ale aj tu je to ni čierno-bielo ale to má viac úrovní - ak je ieľom manipulácie okradnutie tak takúto manipuláciu absolútne odsudzujem, ake ale niekto v diskusii povie "OK, súhlasim" aj napriek tomu že to tak nemyslí iba preto aby sa nepohádal s niekým na kom mu záleží je to v podstate tiež manipulácia ale vôbec nieje odsúdeniahodná. Porovnám to s lžou keď je veľmi zlé klamať ak tým chem niekoho pripraviť o peniaze ale nieje to až také zlé ak poviem niekomu že dobre vyzerá v príšerných nohaviciach ak vidím že sa sám veľmi teší ako mu stoja. Toto je vec kerú sa ľudia učia v detskom veku, okolo 3och rokov deti bez okolkov povedia niekomu "vyzeráš blbo", 7 ročnie deti ale už vedia že je vhodné občas troška "obísť pravdu".
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod gigule » 27 Sep 2006, 12:06

mam tu nejake dilemy

- spominanie ľudi menom aj prezviskom nie je to trošku indiskretne? ako nazvať to ked sa komentraruju vlastnosti/ skutky ľudi ktori nie su na fore tak svoj postoj nemožu braniť?
a kde je hranica ... povedzme dobeho vkusu... myslim na to že pokiaľ treba isť v tom ... komentarovani, davani mienky o ľudoch a kde treba zastať a event. si zahryznuť do jazyka?
lebo, lahko je rozpravať ked sme pohodlne skryty za nickom.

- kde je hranica medzi slobodov hovoru a slušnosti, fer spravaniu alebo ako to už nazvať?

-maju všetci osobny / čitaj materialny/ záujem niekomu držať stranu?

- podozrievanie že členovia fora nehovoria pravdu, nedôverčivosť
ako dalši problem. su všetci na fore klamari? možno ľudia maju potrebu skrašliť seba, svoj život ak o tom hovoria ale podozrievianie že ľudia klamu ...
no, neviem...
Maat
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod falstaff » 27 Sep 2006, 13:58

Gigule, tieto veci čo si napočítala aj tak nemôžeš zistiť a preveriť. Ako na fóre tak aj IRL. Zbytočne je sa s tým obťažovať.. Ľudia sú ľudia.. :)
Vidíš ako je ťažko zakázať diskúsiu o politiky. Bude sa rozprávať o nej indirektne. Potom sa príde do momentu keď je ťažko určiť či je to rozhovor o politike alebo nie..
Myslím, že témy a spôsob ktorý sa dá zakázať je už zakázaný. To je to, čo ty ako moderátor móžeš na koniec koncov zotrieť. To je hrešenia, urážky, vykrykovania, insinuácie na základe viery a farby pleti, a pod... :|
Obrázok používateľa
falstaff
Senior Member
Senior Member

Založený: 09 Máj 2006, 09:00

Odoslaťod Rodney » 27 Sep 2006, 14:18

falstaf napísal:...vykrykovania...
TO MÁŠ NA MYSLI ASI TAKTO ŽE? :lol:
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod falstaff » 27 Sep 2006, 15:56

Rodney napísal:
falstaf napísal:...vykrykovania...
TO MÁŠ NA MYSLI ASI TAKTO ŽE? :lol:
PRESNE TAK! :lol:
Obrázok používateľa
falstaff
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod gigule » 27 Sep 2006, 20:20

musim niečo vysvetliť. ked sa zjavil ten site na ktorom sa ohovaraju ľudia z petrovskeho obecneho vedenia všetci to kukali a čuduvali sa alebo smiali, ľudia kyvali hlavov tak alebo onak... potom to na niekoľko dni kao zakazali či čo a moj jeden znami nadaval lebo kao zakazali slobodu hovoru autorom toho sajtu.
ja...neviem, mne to nie je zakozaovania sôsobu hovoru to je zakzovania primitivneho spravania, podľa mňa taky spôsob komunikacie nie je v poriadku... / toto je len priklad, nechem sa rozpravať o tom sajte/
ale možno sa mylim, zato sa opytujem: kde je hranica medzi slobodov hovoru a slušnosti či fer spravaniu?

ked si lepšie rozmyslim, prichadzam sa na to či je forma dôležita alebo len obsah.
Maat
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod falstaff » 27 Sep 2006, 23:46

gigule napísal:...zato sa opytujem: kde je hranica medzi slobodov hovoru a slušnosti či fer spravaniu?...
Na túto otázku ti nikto nemože dať odpoveď, lebo sa to nedá presne určiť. A ešte aj každá kultúra to inak chápe. Myslím, že je to priam filozofická otázka..
Každý štát čo pestuje demokraciu by to chcel vedieť...
Obrázok používateľa
falstaff
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 28 Sep 2006, 07:30

falstaf napísal:Na túto otázku ti nikto nemože dať odpoveď, lebo sa to nedá presne určiť. A ešte aj každá kultúra to inak chápe. Myslím, že je to priam filozofická otázka..
Múdro hovoríš, až mi je to divnvo. 8)
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod falstaff » 28 Sep 2006, 09:35

Rodney napísal:
falstaf napísal:Na túto otázku ti nikto nemože dať odpoveď, lebo sa to nedá presne určiť. A ešte aj každá kultúra to inak chápe. Myslím, že je to priam filozofická otázka..
Múdro hovoríš, až mi je to divnvo. 8)
To mal byť sarkazmus?
Obrázok používateľa
falstaff
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 28 Sep 2006, 09:37

falstaf napísal:To mal byť sarkazmus?
To je len taká vtipná "uzrečica". Kcev som tým povedať že súhlasím s Tebou.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod andrej » 29 Sep 2006, 08:44

E Rodney, tvoja reč musí byť šade posledna. :lol:
Obrázok používateľa
andrej
Site Admin
Site Admin

Založený: 22 Máj 2004, 09:00

Odoslaťod Rodney » 29 Sep 2006, 08:47

andrej napísal:E Rodney, tvoja reč musí byť šade posledna. :lol:

Ale tentoraz bola posledná Tvoja. 8)
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod falstaff » 29 Sep 2006, 11:15

Rodney napísal:
andrej napísal:E Rodney, tvoja reč musí byť šade posledna. :lol:

Ale tentoraz bola posledná Tvoja. 8)

Tak je. :wink:
Obrázok používateľa
falstaff
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Jara » 29 Sep 2006, 17:42

Ja som zvedava na adresu toho situ na ktorom sa ohovaraju ľudia z petrovskeho obecneho vedenia. Vie volakto? (okrem ze som stara mat=baba, som aj zvedababa! :) )
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod Jara » 29 Sep 2006, 21:20

Zda sa mi to dost velky hostec, ten site. Zvuci mi akosi negramotne. Neviem, co sa tym vsetkym chce dosiahnut. Urazky kôli urazkam, alebo zmeny na lepsie? Dufam, ze mi nigdy nespadneme tak nizko. Nie ze nas chvalim, ale nasa kultura, spôsob vyjadrovania, duchaplnost je na ovela vyzsej urovni!
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod gigule » 29 Sep 2006, 22:05

ked vraviš naša kultura ... mysliš- nas, ľudi na fore?
to maš pravdu :D
Maat
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Naspäť na Website Petrovec.com

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Olivera, Oliver
Zajtra: Adriana
Napozajtra: Ladislav(a)

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com