Facebook

Login

Najnovšie na fórume

ignorovanie ??????

Padina, Kovacica, Pazova, Selenca, Aradac, ...

Re: ignorovanie ??????

Odoslaťod ita » 26 Mar 2008, 22:26

To nie je typicke len pre petrovcanov! Mate ludi, co nechcu ist do zahranicia tiez. A este ak nacim aj cudziu rec vediet tak ani pomysliet na to! To je velmi typicke pre FR; lebo nevedia jazyk cudzi, hovoria, ze more maju ake chcu, hory tiez, a naco ist von za hranicu...akoby sa bali! Clovek je najlepsie kde citi sebaistotu a nie sme ani vsetci isty, jeden chce avanturi, druheho laka vsetko co ide mierne...Tak jesto aj od nas ludia co idu niekde, idu do N.Sadu do disca mladi napr;. a jesto tym co staci aj Petrovec...A niekto kto ide do Lugu, tak si mysli, ze neviem ani kde bol, a este ak isiel na Ilok, z pasom :lol:
Ale by este chcela dolozit, ze my juhosl. Slovaci sme nejako k tomu jazyku. Asi to bude, ze sme sa tak konzervovali vo vlastnom prostredi, ale Slovaci zo Slovenska, obycajne uz prva generacia sa strati v zahranici. Na ich zabavach sa obycajne rozprava jazyk krajiny kde ziju, a pestovanie narodneho povedomia sa obycajne zvadza na slovensky folklor a jedenia kapusnice...Ale uz som zasla pridaleko, to je asi aj ina tema... :wink:
Obrázok používateľa
ita
Senior Member
Senior Member

Založený: 29 Máj 2006, 09:00

Odoslaťod ASPa » 27 Mar 2008, 11:09

Virus napísal:...Dobry priklad je spravanie sa niektorych ludi ktrori tripuju ako ked by sme zili na Slovensku : preco na vsetkych pohostinnych objektoch nepise po slovensky, preco na tabuli do Petrovca a z Petrovca na prvom mieste sa nepise slovencinou a podobne, povedal by som radikalske zmyslania....halooooooooo ludia...zijeme v Srbsku....Aj preto sa niektori rodicia chcu besit, ked zistia, ze syn im ide so Srbkou a naopak...

celkom sa zhodujem s tebou, aj mne to ide na nervy. A s tymi tabulami my vysli na vrch k....
Obrázok používateľa
ASPa
Member
Member

Založený: 06 Mar 2008, 10:00

Odoslaťod Sedliak » 28 Mar 2008, 11:01

Virus a Aspa....neviem co to co pisete ma veze z temov ale ajde...
Ke vam to slina doniesla na jazyk....
A co ked zijeme v srbsku???....mame si seci ako Vy dvaja stiahnut gaty dov nak nas j**** kto ako zastihne???
Slovencina je rovnopravny jazyk vo Vojvodine tak preco sa nepouziva rovnopravne?...a ked volakto nato ukaze tak vam to ide na k.
Co sa mna tyka mozte si komotne dat na konci priezviska koncovku -ic
Obrázok používateľa
Sedliak
Member
Member

Založený: 04 Nov 2007, 09:00

Odoslaťod gigule » 28 Mar 2008, 14:47

Slovenčina je rovnoprávny jazyk vo Vojvodine a Slováci ho majú právo používať normálne ...ako čo sa používa srbčina.
Otázka je koľko sa to právo využíva, a myslím si že sa nevyužíva dostatočne...
a je to škoda ...
A ked že sa nevyužíva dostatočne, tak už ked sa na to niekto spamätá... a reakcie nie sú normálne ale nacionalisticky prifarbené ...
...ako ked by tá slovenčina a srbčina nemohli stáť jedna popri druhej,ako čo to bývalo vo Vojvodine aj 100 rokov dozadu ... ale musí byť alebo jedno alebo druhé... To len znamená že niekto má komplexy...

bdw
ja mám preizvisko na -ić :D
Maat
"mudrost se sastoji u tome da se čovek drži podalje o budala(...)"
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Založený: 14 Nov 2005, 10:00

ignorovanie ??????

Odoslaťod mariena » 28 Mar 2008, 15:17

gigule napísal:Slovenčina je rovnoprávny jazyk vo Vojvodine a Slováci ho majú právo používať normálne ...ako čo sa používa srbčina.
a je to škoda ...
A ked že sa nevyužíva dostatočne, tak už ked sa na to niekto spamätá... a reakcie nie sú normálne ale nacionalisticky prifarbené ...
...ako ked by tá slovenčina a srbčina nemohli stáť jedna popri druhej,ako čo to bývalo vo Vojvodine aj 100 rokov dozadu ... ale musí byť alebo jedno alebo druhé... To len znamená že niekto má komplexy...

bdw

nestihla som všetko čítať, posty, komentáre na téme, ale sa mi zapáčilo ako si to teraz pekne spisovne napísala :wink: však ty vieš Gigule, na rôzne spôsoby, prispôsobovať sa ... 8)
Udruženje građana PODSTANAR

udruzenje.podstanara@gmail.com
066/601 1340;069/487 4310

udruzenje.podstanara@groups.facebook.com
Obrázok používateľa
mariena
Senior Member
Senior Member

Založený: 20 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod gigule » 28 Mar 2008, 16:02

mariena napísal:
gigule napísal:Slovenčina je rovnoprávny jazyk vo Vojvodine a Slováci ho majú právo používať normálne ...ako čo sa používa srbčina.
a je to škoda ...

bdw

nestihla som všetko čítať, posty, komentáre na téme, ale sa mi zapáčilo ako si to teraz pekne spisovne napísala :wink: však ty vieš Gigule, na rôzne spôsoby, prispôsobovať sa ... 8)

Dakujem.
Maat
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod kermit » 28 Mar 2008, 19:01

a je to škoda ...

bdw

:rock:
zhodujem sa!
K e r m i t t h e f r o G
------------------------------
Obrázok používateľa
kermit
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Apr 2005, 09:00

Odoslaťod Jara » 28 Mar 2008, 19:44

Aj ja sa zhodujem s tym co pise Gigule, nechcela by som aby sa vo Vojvodine prestali pouzivat rovnopravne jazyky vsetkych narodov a narodnosti. Aj ked Vojvodina patrila do Rakusko Uhorskej risi pouzivali sa v nej vsetky jazyky.
Ja nemam priezvisko na -ic', mam nemecke, nemecky ale neviem ani slovo. Moji stari rodicia hovorili, mad'arsky, slovensky a srbsky. Narodila som sa po ich smrti. A keby sa vo Vojvodine prestali pouzivat jazyky narodnosti, mala by som pocit, ze zomreli i oni i môj oco, tak ako zomreli, pre nic za nic. A este aj mama potom bola doranana zadarmo. Mi vo Vojvodine môzeme byt hrdi, ze vieme najmenej dva jazyky, ktore sa v tomto prosredi pouzivaju. Nenacim dovolit, aby to zaniklo.
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod Virus » 28 Mar 2008, 21:34

No urcite sa dostatocne nevyuziva, ale to s tabulami a krcmami je velmi primitivne a povrchne a nevystihuje skutocnu podstatu tohto zameru. Predsa cez toto prostredie prechadza ktovie kto, a ked sa chce ukazat, ze tu ziju Slovaci mozno to aj inak (niekedy je velmi mala hranica medzi "vitame vas" a "bezte odtailto"). No ale ak sa prilis "otvorime" tak nam hrozi asimilacia, vsaaak?
Tak nech nasledujeme priklad Madjarov a pokusime sa aj mi o personalnu autonomiu (kultura, vzdelavanie, informovanie), pripadne etnicku, ako co chcu oni po volbach urobit.
Kazda minca ma dve strany a odpoved preco sa nepouziva ako treba nacim hladat aj tam aj tam.
Najdite si priklad Bieleho Blata na sajte...
Gigule RULLEZ
Ked uz hovorime o gatiach, treba sa pokusit aj najst nejake konstruktivne riesenie veci a nie len poukazovat na problem ale najst preco je to tak ako je...a nech vidime cije su gate ako prifarbene... :idea:
Obrázok používateľa
Virus
Senior Member
Senior Member

Založený: 11 Mar 2008, 09:00

Odoslaťod ASPa » 29 Mar 2008, 20:49

Sedliak napísal:Virus a Aspa....neviem co to co pisete ma veze z temov ale ajde...
Ke vam to slina doniesla na jazyk....
A co ked zijeme v srbsku???....mame si seci ako Vy dvaja stiahnut gaty dov nak nas j**** kto ako zastihne???
Slovencina je rovnopravny jazyk vo Vojvodine tak preco sa nepouziva rovnopravne?...a ked volakto nato ukaze tak vam to ide na k.
Co sa mna tyka mozte si komotne dat na konci priezviska koncovku -ic

Ok, Sedliak. Sedliak, malym alebo velkym pismenom? Je ti to povolanie, priezvisko alebo vlastnost?
Obrázok používateľa
ASPa
Member
Member

Odoslaťod Virus » 29 Mar 2008, 22:36

ktovie, v 21. storoci je vsetko mozne...
Prílohy
administrator mreze.jpg
administrator mreze.jpg (11.83 KiB) Zobrazená 8385 krát
Obrázok používateľa
Virus
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod ASPa » 29 Mar 2008, 22:51

Virus, super si! :D
Obrázok používateľa
ASPa
Member
Member

Odoslaťod gigule » 30 Mar 2008, 00:23

Sedliak napísal:myslim ze any tolko nejde o ignorovanie. mam pocit ze ide o strach...znie smiesne ale myslim si ze je tak.

Nie je smešne... naprotiv ... strach od neznámeho je istotne jeden z dôvodov....

Okrem strachu aj neistota od ľudí robí často divne veci ...
Ste si všimli že arogancia u ľudí je maska pre neistotu?
Maat
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Virus » 30 Mar 2008, 01:28

Vsimli. A to velmi dobry priklad dediny na globalnom plane -nas stat a EU

Trainspotting ako stovka rura
Obrázok používateľa
Virus
Senior Member
Senior Member

Predchádzajúca

Naspäť na Čo nového u vás?

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

Meniny

Dnes má meniny: Oto
Zajtra: Alžbeta, Erža
Napozajtra: Bohumira

Pranostiky

Keď v novembri hviezdy svietia, mrazy sa skoro uchytia.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com