Facebook

Login

Najnovšie na fórume

Schengen

Slováci žijúci mimo Slovenska a Vojvodini

Re: Schengen

Odoslaťod Rodney » 17 Dec 2007, 08:34

digiTech napísal:toto plati aj pre povolenia na pobyt? este ze som si to vybavil v novembri... :(
Dobrá otázka na kerú žiaľ neviem odpoveď. Skúsim sa spýtať.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod Rodney » 21 Dec 2007, 07:42

Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod mariena » 21 Dec 2007, 15:56

Rodney napísal:
digiTech napísal:toto plati aj pre povolenia na pobyt? este ze som si to vybavil v novembri... :(

moja dcera ma povolenie na prechodny pobyt /do roku 2014/ a tiez toto plati aj pre nu, tak aj pre teba a ostatnych ktore take povolenie maju /vopred/ vybavene.
Obrázok používateľa
mariena
Senior Member
Senior Member

Založený: 20 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod digiTech » 22 Dec 2007, 02:26

mariena napísal:
Rodney napísal:

moja dcera ma povolenie na prechodny pobyt /do roku 2014/ a tiez toto plati aj pre nu, tak aj pre teba a ostatnych ktore take povolenie maju /vopred/ vybavene.

dakujem na info, uz som si myslel ze budem musiet stratit pas :D
Obrázok používateľa
digiTech
Newbie
Newbie

Založený: 16 Dec 2007, 10:00

Odoslaťod Stubby » 31 Dec 2007, 11:09

Čo píšu Večernje novosti o Šengenskej dohode. Pre obyčajných turistov vízum stojí 35 €urov.

http://www.novosti.co.yu/code/navigate. ... 2007-12-30
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Založený: 13 Dec 2005, 10:00

Odoslaťod Rodney » 01 Jan 2008, 12:43

Prvá osobná skúsenosť - na hranici ani živej duši, prešli sme ako keby tam nebola. :D Aj značke na ceste "zoll" (či už ako je to tam napísanvo) sa prečiarknutie červenou - škoda som sa nesetiv to aj odfotiť.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod kermit » 02 Jan 2008, 10:43

Rodney napísal:Prvá osobná skúsenosť - na hranici ani živej duši, prešli sme ako keby tam nebola. :D Aj značke na ceste "zoll" (či už ako je to tam napísanvo) sa prečiarknutie červenou - škoda som sa nesetiv to aj odfotiť.

tak tak ... len vecer trocha tmurno a opustene ... trocha ako z horror filmu ... uz aby v tych opustenych budovach na hranicnych prechodoch spravili krcmy a hned bude veselsie :) ... alebo nieco na sposob McDrive :lol:
K e r m i t t h e f r o G
------------------------------
Obrázok používateľa
kermit
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Apr 2005, 09:00

Odoslaťod GreenSmith » 04 Jan 2008, 03:09

No a ako teraz s tou schengenskou vizou. Uz ked som sa dostal do SK s tou nalepkov. tak ma nic nezastavy aby som sa dostal aj do Viedni napriklad? :)
Uz volakto vie ako to funguje, resp. uz to volakto vyskusav?
Puma
Obrázok používateľa
GreenSmith
Senior Member
Senior Member

Založený: 20 Feb 2007, 10:00

Odoslaťod jano » 04 Jan 2008, 10:08

GreenSmith napísal:No a ako teraz s tou schengenskou vizou. Uz ked som sa dostal do SK s tou nalepkov. tak ma nic nezastavy aby som sa dostal aj do Viedni napriklad? :)
Uz volakto vie ako to funguje, resp. uz to volakto vyskusav?

GreenSmith, vo vseobecnosti na hranici do Rakuska nikto nekontroluje. Ale by si nemav ist tam, lem ak stade ides z Bratislave do Srbska alebo opacne.

To Ti je takisto ako v obchode. Nikto nechodi stale za Tebou, ci kradnes. Mozu tam ale napr. byt bezpecnostnie kamery. A ked Ta raz chytia, tak budes platit pokutu alebo budes trestne stihany.

Otazka je, ako Ti dokaze policajt, keby Ta nahodne kontroluvav vo Viedni, ze si ni na ceste zo Srbska do Bratislave alebo opacne, ked napriklad povies, ze hladas vlakovu stanicu a chces pokracuvat v ceste do Srbska resp. do Bratislave (?!). Navyse mame tu topic Autobus Novy Sad - Wienna ;-)
Otazka je aj, co sa stane, ked Ti dokaze, ze klames, ze si prisov lem zo Slovenska. Zda sa mi, ze tu volakto spominav, ze Ta vratia lem na Slovensko. Ci budes mat navyse aj otvoreny file v centralnej Schengen-evidencii, neviem ;-)
jano
Senior Member
Senior Member

Založený: 27 Sep 2005, 09:00

Odoslaťod Rodney » 04 Jan 2008, 10:39

To je ni pravda jano - Schengenská víza (ak teda hovoríme o nej a nie o nejakej inej nálepke) Ťa oprávňuje na cestu do ktorejkoľvek krajiny Schengenského priestoru, nie iba cez krajiny tranzitu. Kto neverí nak sa spýta na SK ambasáde v Belehrade.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Stubby » 04 Jan 2008, 11:17

Takzvaný Schengenský vízum je platný na celom priestore štátov Schengenskej dohody. To znamená ak tento vízum niekto zo Srbska po 21 dec. 2007 dostal na cestu na Slovensko, bez obáv može navštíviť Viedeň.Može byť kontrolovaný a ak neurobil nejaký priestupok ako čo je pašovanie, výtržnosti alebo prekročenie platnosti viza a tomu podobná, nič sa mu nestane.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Odoslaťod jano » 04 Jan 2008, 12:07

Rodney napísal:To je ni pravda jano - Schengenská víza (ak teda hovoríme o nej a nie o nejakej inej nálepke) Ťa oprávňuje na cestu do ktorejkoľvek krajiny Schengenského priestoru, nie iba cez krajiny tranzitu. Kto neverí nak sa spýta na SK ambasáde v Belehrade.

Ako sa môže cestovať s nálepkou (povolenie na pobyt, nie Schengenské vízum), ktorú získala/získa osoba na cudzineckej polícii na Slovensku ako držiteľ preukazu Slováka žijúceho v zahraničí pred 21.12.2007/po 21.12.2007? Predpokladám, že sa toto pýtal GreenSmith.
jano
Senior Member
Senior Member

Založený: 27 Sep 2005, 09:00

Odoslaťod Rodney » 04 Jan 2008, 12:47

Tak to je iná vec - treba presne špecifikovať čo sa myslí pod "nálepkou". Osobne neviem ako je to s povolením na pobyt. Tuším Mariena písala vyššie že to nieje problem. Idem zavolať na ambasádu.
zmena:
Tak so tam zavolav a povedali mi že povolenie k pobytu oprávňuje držiteľa cestovať hocikam v rámci Schengenu, čo je aj logické, lebo v minulosti držitelia povolenia k pobytu mohli požiadať npr. o Rakúske vízum v Bratislave - nemuseli ísť do Belehradu, pričom na to vízum nepotrebovali voľáke extra doklady a bolo bezplatnvo. Teraz keď sa zrušenie hranice už to nema význam. :D
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Stubby » 04 Jan 2008, 13:33

jano napísal:Ako sa môže cestovať s nálepkou (povolenie na pobyt, nie Schengenské vízum), ktorú získala/získa osoba na cudzineckej polícii na Slovensku ako držiteľ preukazu Slováka žijúceho v zahraničí pred 21.12.2007/po 21.12.2007? Predpokladám, že sa toto pýtal GreenSmith.

V zásade, ak má niekto povolený pobyt v niektorom zo štátov Schengenskej dohody a je to zaznamenané v pase, ma volný pohyb vo všetkých štátoch Schengenskej dohody. Povolenie pobytu má vyšší status ako turistická viza.
To viem z vlastnej skúsenosti, ešte z doby keď bola pre občanov Juhoslavie prvýkrať zavedená vízová povinnost pre EU.V rámci štatov Schengenskej dohody z tej doby, s Jugo pasom mohol som cestovat a i cestoval som bez problému. Ja som žil v Nemecku kde som mal a ešte stále mám neohraničenú oprávnenosť pobytu (tzv Berechtigung) v tomto štáte.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Odoslaťod Jarobg » 14 Jan 2008, 16:52

Na ktory maximalny period sa moze teraz dostat' viza. Uz som mal multi od 6 mes. na pobyt od 90 dni. Ci mi daju v Sl. ambasade taku istu, na ktorej pise Schengen? A to by mi bola pvra Schengen viza...
Obrázok používateľa
Jarobg
Newbie
Newbie

Založený: 14 Jan 2008, 10:00

Odoslaťod GreenSmith » 14 Jan 2008, 21:04

Jarobg napísal:Na ktory maximalny period sa moze teraz dostat' viza. Uz som mal multi od 6 mes. na pobyt od 90 dni. Ci mi daju v Sl. ambasade taku istu, na ktorej pise Schengen? A to by mi bola pvra Schengen viza...

no na aky period ju mozes dostat to ti neviem povedat ale info z prvej ruky :
- na vizum cakas dlhsie ako do teraz co si cakal (aj mesiac mozno)
- vizum platis 35 € (bez ohladu ci mas preukaz zahranicneho slovaka alebo nie)
- a casovy period trvania vize je obmedzenejsi ( sry neviem presne na kolko som zabudol to :P )
Puma
Obrázok používateľa
GreenSmith
Senior Member
Senior Member

Založený: 20 Feb 2007, 10:00

Odoslaťod Hosenpfeffer » 14 Jan 2008, 21:10

Myslim si ze teta alebo baci na tomto cisle by to mohli vediet:
011/222-3800
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Založený: 13 Aug 2006, 09:00

Predchádzajúca

Naspäť na Zahraniční Slováci hovoria

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Bozetech
Zajtra: Vladivoj
Napozajtra: Vratislav(a)

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com