Facebook

Login

Najnovšie na fórume

Schengen

Slováci žijúci mimo Slovenska a Vojvodini

Schengen

Odoslaťod Rodney » 09 Nov 2007, 09:06

Od 21.decembra vstupuje vacsina novych EU krajin (okrem Rumunska, Bulharska a Cypru) do Schengenskyho priestoru, co znamena ze uz nebudú kontroly na hranici medzi členskými štátmi.
Stačí teda ak máte Madarsku alebo Slovensku vizu a mozete ist slobodne de kcete v EU + do Norska ci Islandu, npr. pozrieť si Paríž za Vianoce. :D
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Jan 2006, 10:00

Re: Schengen

Odoslaťod ita » 09 Nov 2007, 14:12

Nebudu kontroli na hranici, ale ich dost bude vo vnutrozemy. Nam sa stalo zopar-raz, ze ked sme zisli do Nemecka z Rakuska, sme boli kontrolovany, aj to tak, ze nam vsetko vyhadzali z auta. A po Fr, napr. to je skoro bezna vec. Dokonca jedny znami, sa vytovarovali pred domom, boli na nakupe v Belgicku, a prisla carina a vsetko si prezreli co nakupili.A zo Strazburgu do Parizu je asi 520km, tak na tej auto-ceste jesto colnikov kazdie 20km. Ak si ta zatypuju.... :lol:
Obrázok používateľa
ita
Senior Member
Senior Member

Založený: 29 Máj 2006, 09:00

Odoslaťod Rodney » 09 Nov 2007, 14:19

No colná kontrola je druhá vec. Tá je už teraz zrušená na hraniciach štátov EU - čiže na Srbsko-Maďarskej hranici Maďari prvo policajti skontrolujú pasy a potom colníci dovážaný tovar a na Maďarsko-Slovenskej sa už kontrolujú len pasy a colníkov už tam nestretnete. (toto je mimochodom dôvod prečo to Maďari robia dôkladnejšie, teda pomalšie, ako voľakedy)
Pod hraničnou sa myslí kontróla osôb - teda pasov/víz - ni kontróla tovaru. Čiže z hranici zmiznú aj policajti.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod ita » 09 Nov 2007, 15:13

Rodney, ja som len chcela povedat, ze to nebude tak otvorena cesta ako Petrovec-Kulpin, ale ze predsa je mozna kontrola. Hovorim to co som videla! Toze na hranici FR-Nemecko skoro stale jesto aj policia, lenze oni nezastavuju ale stoja pri ceste a stava sa dost casto, ze kontroluju doklady. :?Autocesta je na hranici zuzena a rychlost ohranicena, mozno aj skrze akej-takej kontrole!? A colnikov je zase najviac vo vnutrozemy, a oni tiez kontroluju aj doklady, ale aj tovar! :)
Obrázok používateľa
ita
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 09 Nov 2007, 15:38

Jasnvo - ja Ti rozumiem. Nevravim ze sa nebude vobec kontroluvat. Na hranici sa spomaluje prave kvoli tomu lebo hranice sa naďalej budu kontroluvať video systemami. Tovar sa zas kontroluje asi ni len kvoli tomu aby sa ocariniv (lebo ocarinuje sa len tovar dovezeny mimo EU) ale su to predpokladam hlavne kontroly v ramci boja proti terorizmu + kontrola prevozu nelegalnyho tovaru (zbrane, drogy,...).

Tie kontroly na hranici by mali byt len vynimocne, npr. casto sa kontroluje ked sa ocakava prichod anarchystickych demonstrantov ci agresivni sportovi fanusikovia, atd.... Ale ani to je ni tak velmo dolezitvo lebo uz teraz je zdrzania na HU/SK hranici kvoli kontrole minimalne - cakam tam maximalne 5-10 minut.

Podstatny rozdiel, kvoli comu som to ale napisav, je v tom ze bude stacit edna viza - cize ak volakto ide zo Srbska do Polska po zemi tak si teraz misi vybrat Polsku, Slovensku a Madarsku vizu. Misi obehnut 3 ambasady. Od 21-ho mu bude stacit viza do jednej krajiny EU (tzv. Schengenske vizum) a moze ist de kce v ramci EU. Mozu ho zastavit a skontroluvat ale povolia mu vstup, respektive ho nevyhostia ak si npr. zajde na výlet aj do Nemecka.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod andrej » 09 Nov 2007, 16:03

Rodney napísal:Mozu ho zastavit a skontroluvat ale povolia mu vstup, respektive ho nevyhostia ak si npr. zajde na výlet aj do Nemecka.

Potvrď toto dákim linkom.
Obrázok používateľa
andrej
Site Admin
Site Admin

Založený: 22 Máj 2004, 09:00

Odoslaťod Rodney » 09 Nov 2007, 18:08

Evo tu je link na spravu o tom v novinach:
http://www.sme.sk/c/3577391/Vianoce-uz- ... ranic.html
Oficialna stranka ministerstva vnutra o Schengene:
http://www.minv.sk/schengen/?co=schenge ... or&lang=sk
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Jara » 09 Nov 2007, 21:23

Ja nemôzem potvrdit linkom, ale som v dnesnej tlavi, tu vo Francuzsku citala, ze Slovaci a Cesi (ostatne som si nevsimla) zisli do Shengenskeho priestoru. Takze, ako hovori Rodney, ty si Andrej vyberies vizu na Slovensku a idacestov prides vydiet aj mna :)
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod Stubby » 10 Nov 2007, 11:45

SCHENGENSKÉ VÍZA PRE OSOBY, KTORÉ NIE SÚ OBČANMI EÚ

So schengenským vízom môžete vstúpiť do jednej krajiny a voľne cestovať v celom Schengenskom priestore - kontroly na vnútorných hraniciach zanikli.

KDE POŽIADAŤ O VÍZUM?

Ak plánujete navštíviť len jeden členský štát Schengenského priestoru, musíte o vízum požiadať na veľvyslanectve alebo konzuláte daného členského štátu. Ak plánujete navštíviť niekoľko členských štátov Schengenského priestoru, musíte o vízum požiadať na veľvyslanectve alebo konzuláte štátu, ktorý je vašou hlavnou destináciou. Ak plánujete navštíviť niekoľko štátov Schengenského priestoru, ale nemáte hlavnú destináciu, o vízum by ste mali požiadať na veľvyslanectve alebo konzuláte štátu, do ktorého vstúpite ako prvého.

andrej napísal:
Potvrď toto dákim linkom.

Oficiálna webová stránka EU:

http://ec.europa.eu/youreurope/nav/sk/c ... ml#23310_6
Naposledy upravil Stubby dňa 10 Nov 2007, 13:58, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Založený: 13 Dec 2005, 10:00

Odoslaťod Stubby » 10 Nov 2007, 13:47

ita napísal:Nebudu kontroli na hranici, ale ich dost bude vo vnutrozemy. Nam sa stalo zopar-raz, ze ked sme zisli do Nemecka z Rakuska, sme boli kontrolovany, aj to tak, ze nam vsetko vyhadzali z auta. A po Fr, napr. to je skoro bezna vec. Dokonca jedny znami, sa vytovarovali pred domom, boli na nakupe v Belgicku, a prisla carina a vsetko si prezreli co nakupili.A zo Strazburgu do Parizu je asi 520km, tak na tej auto-ceste jesto colnikov kazdie 20km. Ak si ta zatypuju.... :lol:

Ita, ty si asi považovaná za hrozbu pre štátnu bezpečnosť všetkých členských štátov Schengenu. Preto ťa asi monitoruju, raz ti vypnú internet, potom zasa na cestách tie kontroly....
Mne sa také niečo ešte nestalo.Ja som asi dôveryhodný človek. Raz sa mi však stalo že som cestoval z Česka do Rakúska nevedome so švagrovým pasom ( dva dni predtým sme boli spolu v Bratislave a nechtiac došlo k výmene pasov). Zaujímavé na hranici bolo že ako český tak aj rakúsky colník mal ''moj'' pas v ruke a díval sa i na mňa a jedine čo povedali bolo naschledanou a wiedersehen. V Rakúsku som zistil že mám cudzí pas, dostal som trochu i strach. Pri zpiatočnej ceste do Česka som sa na colnici chladnokrvne tváril že je všetko v poriadku. Colníci nekontrolovali pas a bez problému som sa vrátil domov.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Odoslaťod ita » 10 Nov 2007, 14:26

Stubby ale prisli sme ASI na to preco :lol: Jeden znami policajt, povedal, ze ked vo FR vidia vinet z Rakuska predpokladaju, ze ludia boli na Balkane...a stade ide vselico. Dobre, my palenku nenosime, ale ked nam nasli 30klbas, ledva sme sa vybozili, ze my to vsetko zjeme. 8) Cigarety nesmie sa iba 2 boksi, a ludia nosia od nas po vela, a my sme to mali iba raz a v Nemecku nas zastavili a na 5 boksov nam to riadne naplatili. Tohto roku aj co sme cakali , neboli sme kontrolovany, ale ten vinet sme si strhli este v Nemecku.
Obrázok používateľa
ita
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Stubby » 10 Nov 2007, 16:39

ita napísal:Stubby ale prisli sme ASI na to preco :lol: Jeden znami policajt, povedal, ze ked vo FR vidia vinet z Rakuska predpokladaju, ze ludia boli na Balkane...a stade ide vselico...

Vinet ( vignette ) dialničná známka. Typ, ten ktorý s francuzskov,holandskov alebo belgickov spoznavacov značkov na aute tým smerom cestuje že ju má pri vstupe do Nemecka odstraniť, aby nebol policiov kontrolovaný.
Dobrý nápad.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Odoslaťod Rodney » 19 Nov 2007, 11:19

Spytuvav som sa na ministerstve ako je to s vízami kerie boli vydanie PRED 21.12, a odpísali mi toto:
Oznamujem Vám, že vízum Slovenskej republiky (dlhodobé, krátkodobé alebo tranzitné) vydané pred 21. 12. 2007 a platnosť ktorého presahuje dátum 21. 12. 2007 sa považuje za národné vízum. To znamená, že jeho držiteľ môže v rámci platnosti tohto víza vstúpiť na územie SR, zdržiavať sa na ňom a vycestovať zo SR.
Národné vízum neoprávňuje jeho držiteľa cestovať na územie iných členských štátov Európskej únie. Výnimkou je prípad kedy štátny príslušník pricestoval pred 21. 12. 2007 napr. do Českej republiky na základe českého víza. Toto vízum ho oprávňuje uskutočniť spiatočnú cestu (tranzit) do domovského štátu cez územie SR aj po 21. 12. 2007 a to po dobu platnosti českého víza)

Čiže stará víza vydaná pred 21.12.2007 neumožňuje cestuvať po celej EU - ale víza vydaná po 21.12.2007 už hej. V praxi to znamená to že ak máte starú (ešte platnú) Slovenskú vízu tak po 21-om síce môžete prejsť do Rakúska lebo na hranici by Vás nikto nemav legitimuvať, ale budete tam nelegálne a ak Vás náhodou zastavia a legitimujú v Rakúsku tak Vás môžu vyhostiť naspek na Slovensko. S novou vízou vydanou po 21.12.2007 môžete behať po EU de kcete. :-)
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod jano » 19 Nov 2007, 11:46

Rodney,
a ked mi neska napr. najdu klbasy slovenski policajti, keri kontroluju osoby pri vstupe do SR, mozu mi ich zobrat? (Je pravda, ze je volny pohyb tovaru, ale droge napr. nemozes prenasat) Alebo ak mi ich najde madarska policia v strede Madarska? Alebo to istvo s palenym? Ako sa moze postupuvat?
Co by sa stalo, ak poviem, ze mi to volakto neznamy dav v Madarsku cestou na pumpe len tak a som si to zobrav? ;-)
jano
Senior Member
Senior Member

Založený: 27 Sep 2005, 09:00

Odoslaťod Rodney » 19 Nov 2007, 12:03

Slovenských policajtov by nemala zaujímať klbása či pálenvo ani keby si im mávav s nima pred nosom lebo to je vec colníkov a ni policajtov. ;-) Maximálne Ti môžu dať fúkať či si si z toho pálenyho negltov ak vidia že máš v aute fľaše a k tomu dobrú náladu. ;-)
Teoreticky by Ti ich možno mohli zobrať s tým že to je nelegálne vyrobenvo (teda že nemáš od toho účet, pálenvo nema nálepku, klobása nema potvrdenia od veterinárnej inspekcii ze je OK, ... - lebo aj vyrábať pálenvo či klobásy doma je v EU zakázanvo) ale realita je taká že oni pozrú pasy a ništ viac a keďže sa nepozrú do kufra tak Ti nenajdu ani klobasy a keďže ich nenajdu tak je zbytočná aj otázka že čo keď ich nájdu. ;-)
Ale vážne - policajti Ti prehľadajú auto len ak majú vážne podozrenie že máš v ňom drógu, zbrane alebo čojaviemčo - teda rovnako ako v prípade keď zastavia vo vnútrozemí.
Pálenvo, klobásy či cigary hľadajú maďarskí colníci na SRB-HU hranici ale aj Tí to robia len tak odokativne - bar mne sa nigdá nestalo žeby mi šecko vybrali a otvárali táške. Spýtajú sa len či mám cigary a alkohol a hotovo. Počuv som ale že vraj občas zvyknú kontroluvať Hrickove autá lebo tie už poznajú a vedia že tam je vysoká pravdepodobnosť že nájdu voľačo. A ako potom postupuvať - neviem - ešte som to nemisev riešiť... Snažiť sa použiť celý svoj šarm. ;-)
Riešiv som len takú nepríjemnú situáciu keď sa mi, pred novym rokom keď som sa vracav na Slovensko, Maďari spýtali či nemam sňahovie reťaze lebo u nich je to v povinnej výbave v zime - samozrejme nikde ani vločka sňahu nebola. Nekceli ma pustiť tak som sa vrátiv naspäť a na našej strane už stáv edom podnikavý chlapík s Jugom a gepekom plnym sňahovych reťazí - misev som si ich kúpiť od neho za 30Eur. To ma nasralo tak keď som druhýraz prechádzav tak som si od colníka pýtav jeho číslo, kvôli čomu sme miseli ísť nuka do ich kancelárii a spísať voľáky dokument o mojej sťažnosti. Tak som bár mav satisfakciu že keď oni mňa ťahali za nos tak som aj ja ich troška ponaťahuvav. :wink:
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod jano » 19 Nov 2007, 12:15

Rodney napísal:Teoreticky by Ti ich možno mohli zobrať s tým že to je nelegálne vyrobenvo (teda že nemáš od toho účet, pálenvo nema nálepku, klobása nema potvrdenia od veterinárnej inspekcii ze je OK, ... - lebo aj vyrábať pálenvo či klobásy doma je v EU zakázanvo) ale realita je taká že oni pozrú pasy a ništ viac a keďže sa nepozrú do kufra tak Ti nenajdu ani klobasy a keďže ich nenajdu tak je zbytočná aj otázka že čo keď ich nájdu. ;-)

Teoreticky... mne sa stalo, ze nas pred rokom zastavila policia (vyzerali ako specialci) v Madarsku a nam hladala cigarety a alkohol. Tak isto aj slovensky kontrolor na hranici pred pov rokom sa spytuvav, ci mame cigarety a alkohol. Napriklad nesmiem klamat, poviem mu, ze mam. Moze mi ich zobrat?
jano
Senior Member
Senior Member

Založený: 27 Sep 2005, 09:00

Odoslaťod Rodney » 19 Nov 2007, 12:25

jano napísal:Teoreticky... mne sa stalo, ze nas pred rokom zastavila policia (vyzerali ako specialci) v Madarsku a nam hladala cigarety a alkohol. Tak isto aj slovensky kontrolor na hranici pred pov rokom sa spytuvav, ci mame cigarety a alkohol. Napriklad nesmiem klamat, poviem mu, ze mam. Moze mi ich zobrat?
No colníci tým že zmizli z vnútorných hraníc tak operujú po vnútrozemi (ako čo písala Ita). Verím tomu ale že sa im neoplatí kontroluvať osobnie autá - skôr kontrolujú kamióny alebo hádam aj autá z tabuľkami mimo EU (akie ste mali tabuľke?).
Ale naozaj neviem čo potom - ale asi Ti to môžu zobrať ak nedokážeš skede to máš a neviem či Ti môžu dať aj pokutu - to hádam ni - to by asi oni miseli dokázať že to nemaš npr. z Maďarska alebo že to nemaš za osobnú spotrebu ale že švéraš vo väčšom množstve. To sa ale naozaj len moje špekulácie - ako píšem ešte som to nezaživ a ak by sa mi to stalo tak asi by som im to radšej odovzdav nak sa ich otarasím akoby ma tam mali zdržiavať a robiť mi problémy.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Jara » 19 Nov 2007, 22:39

Myslim si, ze jesto zakon o tom, kolko sa smie do EU priniest tabaku a alkoholu. O klobasach neviem nic. No ale ja palene nosit nebudem a o klobasach si rozmyslim, ked ich ochutnam. A aj ci si moji domaci zasluzia, aby som to "drugala". :D A kedze po navrate z Petrovca prestavam fajcit, tak ani cigarety nosit nebudem. :)
Ale uz sa pomali balim na cestu a chyta ma cestovna horucka.
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod Rodney » 20 Nov 2007, 08:53

Jara napísal:A kedze po navrate z Petrovca prestavam fajcit, tak ani cigarety nosit nebudem. :)
:bravo: Držím palce nak sa Ti to podarí!
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod digiTech » 16 Dec 2007, 23:12

Rodney napísal:Spytuvav som sa na ministerstve ako je to s vízami kerie boli vydanie PRED 21.12, a odpísali mi toto:
Oznamujem Vám, že vízum Slovenskej republiky (dlhodobé, krátkodobé alebo tranzitné) vydané pred 21. 12. 2007 a platnosť ktorého presahuje dátum 21. 12. 2007 sa považuje za národné vízum. To znamená, že jeho držiteľ môže v rámci platnosti tohto víza vstúpiť na územie SR, zdržiavať sa na ňom a vycestovať zo SR.
Národné vízum neoprávňuje jeho držiteľa cestovať na územie iných členských štátov Európskej únie. Výnimkou je prípad kedy štátny príslušník pricestoval pred 21. 12. 2007 napr. do Českej republiky na základe českého víza. Toto vízum ho oprávňuje uskutočniť spiatočnú cestu (tranzit) do domovského štátu cez územie SR aj po 21. 12. 2007 a to po dobu platnosti českého víza)

Čiže stará víza vydaná pred 21.12.2007 neumožňuje cestuvať po celej EU - ale víza vydaná po 21.12.2007 už hej. V praxi to znamená to že ak máte starú (ešte platnú) Slovenskú vízu tak po 21-om síce môžete prejsť do Rakúska lebo na hranici by Vás nikto nemav legitimuvať, ale budete tam nelegálne a ak Vás náhodou zastavia a legitimujú v Rakúsku tak Vás môžu vyhostiť naspek na Slovensko. S novou vízou vydanou po 21.12.2007 môžete behať po EU de kcete. :-)

toto plati aj pre povolenia na pobyt? este ze som si to vybavil v novembri... :(
Obrázok používateľa
digiTech
Newbie
Newbie

Založený: 16 Dec 2007, 10:00

Ďalšia

Naspäť na Zahraniční Slováci hovoria

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Jana, Ivana
Zajtra: Františka
Napozajtra: Vlastislav

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com