Facebook

Login

Najnovšie na fórume

preco ste (ne)emigrovali?

Slováci žijúci mimo Slovenska a Vojvodini

Re: preco ste (ne)emigrovali?

Odoslaťod Sarma » 10 Apr 2006, 17:25

Druhe co si ludia neuvedomuju - neberu do uvahy, ze (vravim o vacsine pripadov emigracii z Petrovca aj okolia) okrem samej emigracii zo SCG do druhej krajiny, obicne sa ludia selia z dedine (v SCG) do mesta (druha krajina), a ni z dedine do dedine. To je zas velky rozdiel.
Obrázok používateľa
Sarma
Senior Member
Senior Member

Založený: 26 Jún 2005, 09:00

Odoslaťod gigule » 10 Apr 2006, 17:28

maš pravdu
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Založený: 14 Nov 2005, 10:00

Odoslaťod Stubby » 10 Apr 2006, 20:41

Vy všetci tuná píšete o emigrácii, preto neviem či sa to tuná hodí.
Ja som neemigroval ale som nezostal ani doma. Ja som odišiel jednoducho
pred 36 rokma na výlet do Mníchova ktorý ešte stále trvá. Momementálne
sa nachádzam v Brne.
Aby ste to lepšie pochopili. V Juhoslávii, V Hložanoch som pracoval asi dva roky na benzínovej
pumpe. Tam som sa zoznámil s jedným človekom z Nového Sadu ktorý pracoval
na pracovnom úrade, alebo po srbský biro za rad. On chodieval dost často k nám, tak ma počal
presviedčat aby som šiel do Nemecka. Trvalo to asi jeden rok. Ešte dnes si pamatujem jeho slová:
" nebud hlúpi, všetko ti zariadim.Chod do Nemecka aspon na výlet, ked sa ti nebude páčit,
možeš sa vrátiť"
Tak ma presvedčil a všetko zariadil. Odišiel som do Mnichova.Nemeckú gramatiku som dobre ovládal.
Slovná zásoba bola tiež pomerne dobrá, asi 2000-3000 nemeckých slov.Akurát výslovnosť
bola špatná. Ale problémy som s tým nemal, nejak som sa mohol dorozumiet.
Akurát sa mi nepáčila práca, takže po mesiaci pobytu som počal vážne uvažovat že sa vrátim.
Problém bol však,čo povedať známim, neverili by mne, mysleli by že som lenivý, že sa
mi nechce robiť. Na druhej strane doma by to uvítali, otec bol sedliak mal 10 ha zemy.
Ja som sa rozhodol že tam zostanem aspoň 1 rok. Po roku som vymenil zamestnanie a povedal
som si že zostanem ešte 1 rok. Po dvoch rokách som sa na moj pobyt počal dívat
úplne inak.Práca bola OK, pracoval som svedomite a spoľahlivo.Zísikal som dôveru v práci, a výplata
bola tiež dobrá, aby to bolo ešte lepšie rozhodol som sa že sa doškolujem.Fa Bayer AG mi
umožnila aby som zakončil majstrovskú školu, a stál som sa vedúcim smeny. Na tomto pracovnom
mieste som zostal až do dôchodku. Nemení na veci že pozdejšie nás kúpila Fa BASF a posledný rok
EMTEC.Ešte sa musím pochválit že som v Nemecku dostal od Bavorskej ministerky za prácu
diplom-vyznamenanie.
V súkromnom živote, tak asi po jednom roku som sa asimiloval v nemeckom prostredí.Zostalo mi
iba pár priatelov z Juhoslavie 1 Chorvat a jeden Srb.Inak samí Nemci, s ktorými i dodnes udržujem kontakt.
Teraz v česku mám zase priatelov. Napríklad každú stredu sa stretávam v jednom šachovom klube
s novými a pomerne dobrými kamarati. Súťažíme v druhej juhomoravskej šachovej ligi.
Tak som sa ešte nevrátil z mojho výletu v Nemecku do Hložian.
Zatial o tom ani neuvažujem, ale nemožem tvrdit že sa nevrátim lebo to skutočne neviem.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Založený: 13 Dec 2005, 10:00

Odoslaťod Rodney » 11 Apr 2006, 07:41

Sarma napísal:Rodney preco vobec navstivujes tuto SCG ked je tuto peklo na Zemi?
Naozaj nechápem skede beriete to fuj, peklo na zemi, atd... Ale pravda je ze keby som tam nemav rodinu tak tam naozaj nechodim.
Sarma napísal:A problem s televiziou mas asi vsade vo svete.
Tak asi alebo určite? Please porovnaj mi teda program TV stanic v Srbiji a na Slovensku, keď vieš o tom viac ako ja. Napíš mi aj Tvoje osobné skúsenosti s TV v ostatnych krajinach aby som to mohov porovnať s mojima skúsenosťami. Rovnako ma zaujíma akie sa Tvoje skúsenosti s Tvojima deťami. Čiže voľáke fakty aby sme nerozprávali len tak do vetra.
Sarma napísal:A ak sa bojis aby ti deti nehladeli horor na tv, a co robis ked ho najdu na internete, aj ako sa branis proti tomu?
Keď niekto chce voľačo tak mu v tom ťažko zabránim. Uvedom si ale aký je rozdiel medzi TV a internetom - na TV si môžeš pozrieť to čo vôbec nehľadáš - stači len pritískať gombíke, na internete ale ak si kceš stiahnúť film tak to nemôžeš spraviť náhodou. Uvedom si aj o akom veku tu rozprávame - ja mám deti vo veku 3 a 7 rokov - em nevedia ešte robiť s internetom, em ich vôbec nenapadne hľadať a sťahuvať si horor. Gombíke na diaľkovom ovládači TV vedia ale velmo šikovne ovládať.
Sarma napísal:Trocha sa mi zda, ze si mienku o terajsej situacii v SCG stvoriv bas pod vplyvom propagande z tv-a. Uz ked mas sansu prist sem tak otvor trocha oci, zas len nije toto Irak. (prepacujem sa ludom v Iraku, mozno ani tam nije strasnvo, ja informacie cerpam z tv-a :D ). Je tu vela problemov, ale tento tvoj opis je asi trocha "napumpani".
8O Hej - ja som vôbec nežil v SCG, ani tam nechodím pravidelne, vlastne ani nepočúvam čo mi rozprávajú ľudia kerí tam žiju - spadov som z Marsu a ani neviem de je SCG... Napíš mi konkrétne čo v mojom príspevku je prehnanvo - len tak aby sme zas nerozprávali do vetra. Zaujímavo ináč že aj ostatní emigranti píšu podobne ako ja (npr. na "povedz" sekcii tu išli dosť tvrdie slová), ale na nich nevyskočiv, ale akonáhle som ja spomenuv TV tak je z toho strašný problém. Čo je to - "govorite šta hoćete ali moju TV mi nedirajte"? ;-)
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod Rodney » 11 Apr 2006, 07:41

Sarma napísal:Druhe co si ludia neuvedomuju - neberu do uvahy, ze (vravim o vacsine pripadov emigracii z Petrovca aj okolia) okrem samej emigracii zo SCG do druhej krajiny, obicne sa ludia selia z dedine (v SCG) do mesta (druha krajina), a ni z dedine do dedine. To je zas velky rozdiel.
Žijem na dedine kerá je asi 7x menšia ako Petrovec. Neviem kelko má Kulpín, ale určite je bár 2x menšia.
Naposledy upravil Rodney dňa 11 Apr 2006, 07:55, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod zelo » 11 Apr 2006, 07:53

Moje deti pouzivaju internet a ja vobec nemam stim problem nainstalujes NET NANNY 5 a spis na pokoji predca internet je mozne kontrolovat de a co budu hladet ,alebo stahovat
Obrázok používateľa
zelo
Senior Member
Senior Member

Založený: 26 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod Rodney » 11 Apr 2006, 07:53

gigule napísal:lezie mi na nevy ked raz do roka pridete a len hundrete bla bla bla
Hehe - sme na tom potom rovnako, lebo mne lezie to istvo na nervy - keď tam prídem na dovolenku tak tam šeci lem hundrú. :wink:
gigule napísal:všetko ma svoju dobru a zlu stranu a nikde je nie idealne...
Súhlasím.
gigule napísal:tu jesto aspoň kuštičok niečeho dobreho bez čoho by tu život bol nemožny...
Určite - keď to porovnáš z krajinami v tretieho sveta ako je Ázia, alebo nebodaj Afrika, tak v Srbiji je super. Nemyslím to teraz vôbec cinicky. Keď sa to ale porovná s Európou veľa vecí by sa mohli zlepšiť.
gigule napísal:...sa asi nerozumieme . . .
Nerozumieme sa asi hlavne preto lebo ednoducho ja som muž a Ty žena. Nemyslím tým ništ zle - často ženám nerozumiem (hlavne dvojzmyselnostiam a náznakom) a oni často nerozumejú mne a pritom si myslím že som na tom v porovnaní s druhyma mužma celkom dobre. Sme dva svety - ale je to tak dobre. ;-) Pozdravujem a hádam už končím s touto témou.
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod gigule » 11 Apr 2006, 11:36

može byť že sa nerozumieme že sme nie isteho pohlavia... ale ja si predsa myslim že je to predsa zato že si ty tam a ja tu...
viem ako je to ... ked prideš všetci sa len žaluju, tvrdim že vam nikto nič peknvo nevravi... a vravia aj ako je vam doooobre tam, nemav si ani chooodiť ... a tak...a potom vidiš diery na cestach, všetko prepaduje...
...no samozrejeme že maš len negativny obraz o nas a o tom ako sa tu žije.

no nebudem dalej pisať hlavne zhodli sme sa že všetko ma svoju dobru a zlu stranu tak aj život tuna a aj tam kde si ty /alebo niekto iny kto odtiaľto odyšiel/ ...
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 11 Apr 2006, 12:34

gigule napísal:može byť že sa nerozumieme že sme nie isteho pohlavia... ale ja si predsa myslim že je to predsa zato že si ty tam a ja tu...
Ide o to že ja som často nerozumev čo vlastne chceš povedať a mav som pocit že Ty nerozumieš čo kcem povedať ja - ten pocit mám len vtedy keď komunikujem so ženami... :roll: To by mohla byť celkom dobrá téma. :wink:
gigule napísal:...no samozrejeme že maš len negativny obraz o nas a o tom ako sa tu žije.
Ale ja predsa nemam len negatívny obraz o Srbiji. Téma je prečo som odišov, tak je prirodzenvo že budem opisuvať zlie veci kerie ma odtiaľto vyhnali a dobrie veci kerie ma pritiahli inde. V téme ktorú si dala minule "či nám emigrantom chýba voľačo z domu" sme písali dobrie veci kerie nám chýbajú. Kaj ne?
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod gigule » 11 Apr 2006, 16:33

Rodney napísal:
gigule napísal:može byť že sa nerozumieme že sme nie isteho pohlavia... ale ja si predsa myslim že je to predsa zato že si ty tam a ja tu...
Ide o to že ja som často nerozumev čo vlastne chceš povedať a mav som pocit že Ty nerozumieš čo kcem povedať ja - ten pocit mám len vtedy keď komunikujem so ženami... :roll: To by mohla byť celkom dobrá téma. :wink:

neviem
ja si myslim že sa ženy a muži rozumeju celkom dobre
myslim že je problem v tom čo si nepovieme čiže nedopovieme tak tu sa stavaju nedorozumenia...hadam
ale toto je nie tema o tom...
Obrázok používateľa
gigule
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Jara » 12 Apr 2006, 22:05

Ja sa usilujujem pochopit muzov uz pol storocia a sa mi to este nepodarilo. Funguju celkom inak a treba to tak prijat.
Inac si myslim, ze kazdy vidi co je dobre u inych a zle tam, kde zije. Nie je ani v Evrope vsetko bez chyb. A zvlast medziludske vstahy. Myslim si , ze u nas (cize v byvalej Juhoslavii a teraz tie statiky) kamaratsvo je na vyzsej urovni, susedske vsathy teplejsie. Tam sa nemusi nahlasit telefonom navsteva ako tu vo Francuzsku: rano zakriknem zo dvora:kaaaava a susedy su u mna. Alebo ja u nich. A ako u nas v Srbsku mlady vychadzaju skoro kazdy vecer, o tom tu môzu len snivat. Pravdaze, ak su strasne bohaty, môzu si co to i dovolit, ale nie "obycajny" svet.
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Založený: 17 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod Stubby » 13 Apr 2006, 11:45

Jara,
že muži inak funguju je skutočne pravda.
Napríklad: ženy zabúdaju čo im muž pred minútov povedal, ale nezabúdaju čo im povedal pred piatimi rokmi.
nerozumeju vete '' ty to nerozumieš''
nechcú počut' pravdu, odpovieme mi muži úprimne tak sa citia uraženie.
postanú verné až ked zostarnú, ked sa už ni atraktívne.
nevedia zachovat' tajomstvo
pomalejžie chápu a nerozumeju ručičkám na hodinách, lebo skoro vždycký pozdia.
sa im skoro vždycký páči nesprávny muž
nemaju žiadne sny, len praktickie predstavy a miešaju si lásku zo sexom.
nemaju vkus, inak by sa stále nepýtali ako vypadaju.
avšak maju niečo čo sa im musí uznat, preto muži nemaju žiadnu alternatívu.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Odoslaťod Jara » 13 Apr 2006, 17:44

Svasta!
Jesto mozno spravny a nespravny muzi alebo zeny?
Ja si o muzoch nemyslim nic zleho, ako ty o zenach. Len, ze sa na urcitisi spôsob rozlisujeme. Ale preto sme ludia, aby sme sa mohli porozumiet a prispôsobnit jedeny druhym.
A co sa nevernosti tyka, to je naozaj relativne.
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Rodney » 25 Apr 2006, 07:38

Hehe - akurat som dostav takyto vtip:
"Najlepšia žena je hluchá nymfomanka ktorá vlastní pivovar."
:smeh2:
Samozrejme nezdieľam ten názor - ale ako vtip je to fajn.
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Jara » 25 Apr 2006, 11:34

:lol: :lol: :lol:
Obrázok používateľa
Jara
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Johny » 17 Aug 2006, 19:00

Škoda nemam slovensku abecedu,ale dorozumieme sa,ved sme Slovaci.
Kto sa selil bez pričin?žial my je deti ktorym je prekazene detstvo s emigracijov.kto to nezažil nevie si to ani prestavit
(prepačte na gramatiky nemal som dlho dočinenia zo slovenskym pismom)
Obrázok používateľa
Johny
Newbie
Newbie

Založený: 17 Aug 2006, 09:00

Odoslaťod Stubby » 17 Aug 2006, 23:47

Johny, ja som nemal žiadny dôvod opustiť 1969 roku vtedajšiu Juhoslaviu. Vtedy ma zvedavosť nalákala na vílet do Nemecka, kde som potom zostal.Teraz už nie som tak zvedavý vrátiť sa. Skomplikoval by som si život. Napríklad stačí sa podívať na zdravotníctvo v Srbsku v akom je stave, nedaj bože ísť na nejakú operaciu - musíš si sám platiť.
Nerozumiem ti ako to myslíš že tvoje deti mali tvojov emigraciov skazené detsvo?
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Odoslaťod Johny » 19 Aug 2006, 18:34

Stubby napísal:Johny, ja som nemal žiadny dôvod opustiť 1969 roku vtedajšiu Juhoslaviu. Vtedy ma zvedavosť nalákala na vílet do Nemecka, kde som potom zostal.Teraz už nie som tak zvedavý vrátiť sa. Skomplikoval by som si život. Napríklad stačí sa podívať na zdravotníctvo v Srbsku v akom je stave, nedaj bože ísť na nejakú operaciu - musíš si sám platiť.
Nerozumiem ti ako to myslíš že tvoje deti mali tvojov emigraciov skazené detsvo?
Deti ktore odišli do cudzini mali skazene detstvo,lebo boli otrhnute s prostredia gde žili
Obrázok používateľa
Johny
Newbie
Newbie

Založený: 17 Aug 2006, 09:00

Odoslaťod Viera » 23 Aug 2006, 04:10

Skor by povedala ze to tazsie padne dospelym ako detom.Ani jedna zmena prostredia je nie lahka nikomu,no deti to predsa lahsie zvladnu.Skor sa naucia jazyk,najdu si priatelov a velmi rychlo je to ich domov.Pravda,ak starsi odchadzaju z domova, tazsie to akceptuju. Hlavne ze zanechavaju svojich vernych priatelov,dobrych ucitelov,skolu atd.No vsetko to podla mna zavisi aj od toho do ktorej krajiny sa ludia vystahuju.Nie vsetky narody su iste a niektori tazko prijimaju pristahovalcov.A o to je potom tazsie aj sa prisposobit v novom prostredi.
Kolko som citala v kanadskej statistike,najtazsie sa prisposobuju na tomto kontinente Slovania.
Obrázok používateľa
Viera
Senior Member
Senior Member

Založený: 30 Jún 2006, 09:00

Odoslaťod Rodney » 23 Aug 2006, 07:47

Presne ako píše Viera - čím mladší človek (dieťa) tým sa ľahšie prispôsobuje lebo prispôsobovanie je v podstate o učení a čím menšie dieťa to sa rýchlejšie a ľahšie učí.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Zahraniční Slováci hovoria

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Bozetech
Zajtra: Vladivoj
Napozajtra: Vratislav(a)

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com