Facebook

Login

Najnovšie na fórume

Pôvod Struharovcov

Slováci žijúci mimo Slovenska a Vojvodini

Re: Povod Struharovcov

Odoslaťod Hosenpfeffer » 23 Jan 2010, 10:05

Pazovan napísal:Mám súkromne prvé urbarialne súpisy Futockého pánstva , a je tu aj Petrovec.
Normálne máte doma originály historických dokumentov? To je legálne? Ak aj áno, nije lepšie to dať nejakej inštitúcii (npr. do knižnici) aby to mohli študovať aj iní ľudia?
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Založený: 13 Aug 2006, 09:00

Odoslaťod Hosenpfeffer » 23 Jan 2010, 10:11

JohnyBravo napísal:V dedinach okolo Velkiho Krtisa je narecia asi najpodobnejsie nasmu. Nikde inde na Slovensku som nepocuv ludi pouzivat slovo "ni" namesto "nie", lem v Krtisi a este viac v dedinach okolo. V sirsom okoli (vychodnejsia oblast Hont a zapadnejsia Novohrad) jesto dediny z kerich asi pochadzaju priezviska vyskitujuce sa u nas: Plachtince, Straciná, Strháre (aj ked nemyslim ze je to povod Struharovcov, lebo by asi bov Strhársky), Čelovce, Cerovo, Selce, Medovarce, Trpín, Záhorce.
Mne sa zdalo velmo podobnvo narecia ked som bov v dedinkach blizko Brezna. Nespominam si uz na slovo "ni" ci ho pouzivali alebo ni. No ale v podstate je to asi ta ista oblast.
O tom ze sa v tej oblasti rozprava makko ako u nas hovori aj taký výraz že "V Tisovci sa aj skaľi mekie.". ;-)
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Re: Pôvod Struharovcov

Odoslaťod JohnyBravo » 23 Jan 2010, 11:41

A Strhárach nevaria guláš, aľe guľáš :lol:
Obrázok používateľa
JohnyBravo
Senior Member
Senior Member

Založený: 09 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod Pazovan » 23 Jan 2010, 12:50

Hosenpfeffer napísal:
Pazovan napísal:- kedže Mária Terézia zakázala rozmonožovanie nekatolíkov, nemyslí sa tu na biologické ale zväčšovanie počtu rodín, tak tam kde vymreli mužský potomkovia , a prišiel zaťko, ked išiel na vojnu alebo na Savu na stráž sa prihlásil z dvoma priezviskámi: Šip***ý Šágy, Dvornický - Fanči, Naď Leghanus, Filip Fanči, Fábry Gerheň, Balej Huraj atď.
Celkom nerozumiem - ten zaťko si teda zobral priezvisko rodine do kerej prišov či opačne?
presne tak , len aby sa zachoval majetok, je to trochu kompleksnejsie, treba poznať dobre pomer na vojenskej hranici,
Obrázok používateľa
Pazovan
Member
Member

Založený: 02 Okt 2009, 09:00

Odoslaťod Pazovan » 23 Jan 2010, 14:38

Hosenpfeffer napísal:
Pazovan napísal:Mám súkromne prvé urbarialne súpisy Futockého pánstva , a je tu aj Petrovec.
Normálne máte doma originály historických dokumentov? To je legálne? Ak aj áno, nije lepšie to dať nejakej inštitúcii (npr. do knižnici) aby to mohli študovať aj iní ľudia?
Problem je v tom že ludia čakajú kým sa najde niekto kto to všetko vyhľadá po archívoch ,preloží , zaplatí a to draho všetko spolu, prekladanie napriklad zo staronemeckého do nemeckého a potom do slovenčiny vo Viedenskomarchive stoji po strane formátu A4 12 eur. Z Madarska kym všetko dostanete jedna strana Vás bude stáť 9,5 eur. Ratajte pre jedneho veeckého pracovnika alebo hiustorika či sa opláca dávať také veci do knižníc. Kto stojé ľudom na ceste aby to sami skumali. Archivy sú otvorené pre všetkých. Další je problem spracovania údajov, atď. Nie je to ina najdi , a daj . A kto to vynahradí?
Obrázok používateľa
Pazovan
Member
Member

Odoslaťod Pazovan » 23 Jan 2010, 14:58

Pazovan napísal:
Hosenpfeffer napísal:
Problem je v tom že ludia čakajú kým sa najde niekto kto to všetko vyhľadá po archívoch ,preloží , zaplatí a to draho všetko spolu, prekladanie napriklad zo staronemeckého do nemeckého a potom do slovenčiny vo Viedenskomarchive stoji po strane formátu A4 12 eur. Z Madarska kym všetko dostanete jedna strana Vás bude stáť 9,5 eur. Ratajte pre jedneho veeckého pracovnika alebo hiustorika či sa opláca dávať také veci do knižníc. Kto stojé ľudom na ceste aby to sami skumali. Archivy sú otvorené pre všetkých. Další je problem spracovania údajov, atď. Nie je to ina najdi , a daj . A kto to vynahradí?

Ešte jedna vec. Čo si myslel pod legalnosťou? Je to nejaká narážka ? Každý človek ak vie čo chce môže v každom archíve, vo svete, sy vybaviť, digatilozovať, kseroksovať alebo nejako inak kopirovať údaje, pod podmienkou že su prístupné verejnosti, a že sa za to zaplatí. Komu sa páči, nech sa páči. Nikto Vám nestojí v ceste skúmania dejín. Navrhujem Vám archivu Kaločského biskupstva, v Kaloči , Maďarsko, kde je archiv Futockej farnosti, pre Petrovec, Hložani, Kysáč dôležitý , preto že do roku 1780 sa naší predkovia zapisovali do osobytných matrík ., na Futockej katolickej fare. Naše šťastie je že všetko písali v triplikáte. A jeden exempolár je v Kaloči. Hranice sú otvorené , nech sa páči.
Obrázok používateľa
Pazovan
Member
Member

Odoslaťod Hosenpfeffer » 23 Jan 2010, 16:14

Pazovan zrejme sa nerozumieme, ja som pochopil ze mate doma originali dokumentov.
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Pazovan » 23 Jan 2010, 16:52

Hosenpfeffer napísal:Pazovan zrejme sa nerozumieme, ja som pochopil ze mate doma originali dokumentov.

Prepáč zaznelo to tak. Ano mám , súkromne. Celé Futocké pánstvo, prvé tri urbariaálne súpisy, celého pánstva, pre Slovákov z južnej Báčky najdôležitrejšie doklady o príchode. Taktioež všetko z Viedenského archíva od roku 1769 do roku 1800 o Pazove , ba i dokonca niečo viacej.
Obrázok používateľa
Pazovan
Member
Member

Odoslaťod lidushka » 25 Jan 2010, 10:38

:D Tak gul'as. :D
Ohl'adom narecia, je to naozaj zaujimave. V Binguli vravia (napisem to po srbsky lebo nemam makcene) "onji", "zenji" a pod. Tak asi vravia aj v Petrovci, nie? A uz v ned'alekom Kysaci sa hovori "ony". Ozaj ako sa tieto rozlicnosti vyvinuli (mam nejake idey ale radsej sa nebudem hanbit a verejne ich tu pisat kedze jazykovedci urcite vedia co a ako). :)
Obrázok používateľa
lidushka
Junior Member
Junior Member

Založený: 19 Jan 2010, 10:00

Odoslaťod Stubby » 25 Jan 2010, 18:22

JohnyBravo napísal:A Strhárach nevaria guláš, aľe guľáš :lol:

Neviem či ste rozumeli,či viete....ale čo sa toho guľáša týka je to trochu inak.
Johny sa pozastavil nad tým guľášem z iných dôvodov. Na Slovensku nie su len gule ako gule, má to ešte i iný význam ale v podstate tiež gule..
a že v Strhárach varia guľáš to trochu pripomína ten iný význam.... :wink:
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Založený: 13 Dec 2005, 10:00

Odoslaťod Stubby » 25 Jan 2010, 19:30

lidushka napísal:. V Binguli vravia (napisem to po srbsky lebo nemam makcene)

Lidushka,
ak máš v PC operačný systém Windows, tak si môžeš nainstalovať panel jazykov s klávesnicov a môžeš potom prepínať. Ja mám nainstalovaný jazyk nemecký, anglický, český, slovenský, srbský latinka a ћирилицу. Podla potreby, v akom jazyku píšem klávesnicu prepínam na ten jazyk a abecedu mám v tom jazyku.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Odoslaťod lidushka » 25 Jan 2010, 21:11

Ano Stubby mam to; d'akujem na laskavosti. :) Skusila som to v minulosti ale ked'ze nepouzivam casto ine fonty (ci uz co sa) stavalo sa mi ze zabudnem kde je ktore slovenske/srbske pismeno a to mi potom berie vel'a casu. Ak budem nieco chciet krasne a spisovne vytlacit, urcite to pouzijem a na kazdodenne "lafotanie" staci mi aj toto. :)
Obrázok používateľa
lidushka
Junior Member
Junior Member

Odoslaťod Hosenpfeffer » 26 Jan 2010, 12:29

lidushka napísal:stavalo sa mi ze zabudnem kde je ktore slovenske/srbske pismeno a to mi potom berie vel'a casu.
Mozes si kupit Slovenskú klávesnicu (tastaturu, keyboard) za par € zlebo jesto aj nalepke na tastaturu a mozes napisat na ne co kces. :-)
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod lidushka » 26 Jan 2010, 21:53

Sloveska klavesnica? To by ma uz zauijmalo. :) Zial, ja nie som ani v Srbsku ani na Slovensku a v mojom okoli asi nie su az tak hladane. :D Co sa nalepkou tyka, na moje podmienky su celkom nevyhodne-moje deti (utleho veku) by sa super bavili odlepuvanim! :lol:
Obrázok používateľa
lidushka
Junior Member
Junior Member

Odoslaťod Hosenpfeffer » 28 Jan 2010, 10:21

A v kerej krajine si lidushka?
Teoreticky najlacnejsia varianta by bola kupit klavesnicu kreditkou online na Slovensku a poslat postou/DPD/UPS - nevie volakto ci a kery obchod na Slovensku posiela do zahranicia? Ja som pozrev zopar ale sade posielaju len na Slovensko.
Alebo potom kupit priamo v USA ci v UK (vyhladat v Google výraz "foreign language keyboard") ale tam sa dost drahie. Alebo potom kupit z HongKongu na www.ebay.com s tym ze tam bude zas doprava draha. Ale nalepke sa na www.ebay.com "džabe".
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod lidushka » 28 Jan 2010, 11:43

No vidis Hosenpfeffer, presne s tych dovodov aj pisem takto ako pisem. :lol: Nastastie, vsetci ma rozumiete. Tie nalepky vyhladam, ak su "dzabe", zidu sa (na vianocne vajicka mozno :) ) Inac ja som UK.
Obrázok používateľa
lidushka
Junior Member
Junior Member

Odoslaťod lidushka » 28 Jan 2010, 11:45

chcela som napisat VEL'KONOCNE vajicka! :lol:
Obrázok používateľa
lidushka
Junior Member
Junior Member

Odoslaťod Stubby » 28 Jan 2010, 13:32

Pazovan napísal:
Ináč chybná je mienka že naší predkovia sy brali priezviská podľa miesta z ktorého prišli. Podľa tej teorie celé východné Slovensko by bolo pusté :lol:

Viem to kedže sa zaoberám genealogiami dolnozemských slovákov.
Pazovan, dá sa alebo vedel by si vyluštiť záhadu priezviska Stupavký v Hložanoch?
Podla vykladania predkov, z pokolenia na pokolenie, napríklad viem že oni tvrdili, že prišli zo zap. Slovenska, z mestečka Stupava, (18 km severne od Bratislavi) podla ktorého sa pomenovali. Predtým sa vraj menovali Ďuriš. Žiadny záznam o tom neexistuje.
V prvích záznamoch v Hložanoch sa zapísaný pod priezviskom Stupavský. Zaujimalo by ma toto tajomstvo ,
kedy a prečo zmenili priezvisko a zamietli po sebe stopy ?

V roku 1900 jedna vetva príbuzenstva sa vysťahovala do Šída.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Odoslaťod Hosenpfeffer » 28 Jan 2010, 13:53

Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod lidushka » 29 Jan 2010, 14:34

Dakujem Hosenpfeffer, vsetko si to pozriem. :)
Obrázok používateľa
lidushka
Junior Member
Junior Member

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Zahraniční Slováci hovoria

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Olivera, Oliver
Zajtra: Adriana
Napozajtra: Ladislav(a)

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com