Facebook

Login

Najnovšie na fórume

Zdravím Vás bratia Slováci!

Slováci žijúci mimo Slovenska a Vojvodini

Zdravím Vás bratia Slováci!

Odoslaťod boro » 20 Okt 2008, 20:51

Zdravím všetkých Slovákov a špeciálne dolnozemských a z Petrovca ktorých reprezentuje táto stránka, pripájam sa k Martinovi. Skladám obdiv nad vašou húževnatosťou a nad odhodlaním udržiavať vaše korene, pôvod, a kultúru! Je naozaj obdivuhodné, ako ste si či už s menšími alebo väčšími odlišnosťami(tu je inak veľmi zaujímavé pozorovanie rôzneho vývoja jazyka) zachovali svoj jazyk aj napriek dlhej dobe, počas ktorej mnohé iné národnosti podľahli kultúre a jazyku v krajine, ktorej žijú. Sledujem vašu stránku a fórum už dlhší čas a vidím, že vaše medziľudské vzťahy sú obecne/všeobecne na priaznivejšej úrovni než na Slovensku, som rád, že aspoň niekde. Inak naozaj svaka vam čast, že vás Srbi nezlomili. Ja pochádzam z obce, ktorú v 16. storočí kolonizovali Hrvati (H. Kostajnica, Sisak) utekajúci pred tureckými nájazdmi. Tu si na ruinách vypálenej osady postavili nový kostol s hradbami proti tureckým agresorom a založili novú obec. Reč je o obci Šenkvice, v ktorej 461 rokov po príchode na Slovensko, mi "Slováci"-šenkvičania sme si zachovali z nášho pôvodu len históriu, koncovky mien(ič, čič), pomenovanie jednej z hlavných ulíc na "Chorvátska ulica". Neviem či je to smutná alebo priaznivá bilancia ale nad tým sa už zamyslite sami, zahraničný Slováci. Z môjho pohľadu je to smutné ale doba je už taká je mi ľúto, že sme si z hr. jazyka vplyvom podobnosti so slovenčinou nezachovali prakticky nič. Preto Vás chcem nabádať milí vojvodinský Slováci, nedajte sa! Nevšímajte si krivé reči niektorých horných Slovákov že rozprávate s ruským prízvukom, že ste zaspatý, máte na dvore traktory a dobytok...??? nepochopil som inak či to dievča čo to písalo nikdy nebolo na vidieku hocikde na svete??? budte takí akí ste a nehanbite sa zato! viem že ste hrdí ľudia a cieľom môjho príspevku bolo a je len poukázať, že nie všetci ľudia zo severu vás vidia ako cudzích resp iných príslušníkov nášho národa. Tí, ktorí sa nad tým celým zamyslíte, a ako príklad si vezmete osud Chorvátov na SVK iste pochopíte že u vás v tom bude niečo jedinečné! Verím, že ma vďaka tomuto príspevku nebudete zatracovať. S pozdravom Slovák vraj pôvodne iz Hrvatske Kostajnice, Boro.
Obrázok používateľa
boro
Newbie
Newbie

Založený: 22 Júl 2008, 09:00

Re: Zdravím Vás bratia Slováci!

Odoslaťod mladen » 21 Okt 2008, 00:15

Boro,Boro tie slova ucty stoja, ale Boro tato Slovač zostala chceli mi to priznať alebo nie iba tam kde boli Srbi, v tych dedinach alebo pri tych dedinach. Tam kde Srbi neboli, tam sa nachadzaju pomadarčeny Slovaci a po nich zostali iba stopy v priezviskach. Prečo je to tak o tom môž dlhšie a konkretnejšie debatiť.
Obrázok používateľa
mladen
Newbie
Newbie

Založený: 23 Apr 2008, 09:00

Odoslaťod Hosenpfeffer » 21 Okt 2008, 12:39

mladen napísal:Tam kde Srbi neboli, tam sa nachadzaju pomadarčeny Slovaci a po nich zostali iba stopy v priezviskach.
Taraniny. Uved konkretne kde podla Teba su pomadarceni Slovaci. Npr. v takom Iloku sa tiež rozpráva po Slovensky. Takisto aj v Rumunsku je par osad kde si Slovaci zachovali svoj jazyk (Nadlak,...). Na druhej strane v takom Šíde už málokto vie po Slovensky. Nema to teda veľký súvis s tým v akom prostredí žíje menšina, na každú menšinu je tým že žije obkľúčená väčšinovým národom asimilačný tlak (nie nutne priamy). Že v Petrovci sa Slovenčina zachovala veľmi dobre je tým že tam sú Slovenské školy a veľký počet Slovákov a nie tým že tu žijú vačšinoví (ale až od roku 1945) Srbi. Mimochodom žili tu aj Nemci a zachoval sa snáď Nemecký jazyk?
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Založený: 13 Aug 2006, 09:00

Odoslaťod mladen » 21 Okt 2008, 21:48

Taranina, alebo nie, preskumaj iba telefonski imenik Temerina, Bač.Topole, naposledy už aj Bajše.Moja odpoved bola iba na tu vetu ktora počina Boro " svaka vam čast.... ". Zhodujem sa že aj teraz jesto nepriamy asimilačny tlak, ale to nemož ani prirovnat k 18 a 19 a poč.20 st.
Si zabudol na Kovačicky proces ? Robil to vtedy večšinovy narod v štate v ktorom žili naši " stari "a on bol. to my povieš Ty Hosenpfeffer.
Obrázok používateľa
mladen
Newbie
Newbie

Odoslaťod andrej » 22 Okt 2008, 08:13

Boro, vitaj na fórume a kľudne sa zapojuj do diskúsií.
Obrázok používateľa
andrej
Site Admin
Site Admin

Založený: 22 Máj 2004, 09:00

Odoslaťod Hosenpfeffer » 23 Okt 2008, 08:12

Mladene (aj tvoj nick asi volaco hovori ked Ti tak vela hovori telefonny zoznam), niesom autista aby som si vo volnom case cital telefonny zoznam. Ty si volaco tresov z brucha tak som Ta poprosiv nak to zdovodnis. Nezdovodniv si to lebo to zdovodnit nevies. Ak to kces dokazat tak nam uved volake cisla, npr. kelko Slovakov zilo v Temerine a Bac.Topole pred 100 rokami a kelko teraz. Telefonny zoznam je ni ziadny dokaz nicoho. Nestretov som sa prvy raz s takyma tvrdeniami, je vela takych ako Ty co bez dokazov tvrdia ze pov sveta sa Slovaci (ci ini - zavisi akej narodnosti je tem kery to tvrdi) mozno az "do Tokija", lem eto - zmenili narodnost samozrejme na silu, nikto z nich si ju zmenit nekcev ale potom pozdejsie tí co si tu narodnost zmenili na silu na to celkom zabudli a ani svojim detom to nevraveli a teraz sa uz seci ti "zmeneni" hrdi predstavitelia novej narodnosti keru tak velmo nekceli. A ani zmiesanie manzelstva vo Vojvodine zrejme podla Teba neexistuvali, a seci tí z telefonnyho zoznamu v Topole sa vlastne Slovaci cisti ako slza. Tomu sa naozaj mozem len zasmiat a ludia keri nemaju nist druhvo za diskusiu lem takieto teorie sa podla mna len ubohi nacionalisti.
Ale aj keby to bolo ako tvrdis na to Ti mozem povedat telko ze tych ludi bar nikto nevyhnav z domu aj napriek tomu ze to bolo v 18-tom, 19-tom ci prvej polovici 20-teho storocia, ale ak si dobre pamatas tak v 20-tom storoci volakto vyhnav zo svojich domov prvo Nemcov a pozdejsie Chorvatov zo Zemunu, Iloku,... a nak nevravim ze volakto na konci 20-tyho storocia robiv etnickie cistke a aj Slovakom slubuvav 2 sendvice na cestu naspek na Slovensko...
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod mladen » 24 Okt 2008, 23:39

Hosenpffefer, možno že tato naša diskusia pohla inym tokom ako som chcel niečo, Borovi zdvovodnit. Zato sprobujem ešte raz napisat zopar vetov. Po prve tento moj nick Ti nema nič znamenat preto aby si mohol z neho vytiahnut nejake " zaključke " je to meno mojho najlepšieho priatela z JNA Mladen Blaževic zo Splita, tak predsa to Ti bolo asi "popri ". Ešte raz sa vratim ku Borovi a tej jeho vete " svaka vam čast ....." Nas " nezlomili " ani ti čo nas " lamali " 200 rokov a ni tito ako povedal Boro, Boro pod timyto sme iba 80 aj kusur rokov. A stymito " terajšimi " počas tych 200 rokov sme si spoločne bojovali, aby sme si zahovali tu svojbytnost, napr. set sa volbov mali sme spoločneho predstavitela, a to sa mohlo len tak dosiahnut ak si žil jeden popri druhom.( tu si sa Ti asi zakvačil ). Teraz je velky apsurd to že sa večšinove narody zmenili a my sme zostali isto. Ibaže v tych 200 rokov bolo tažšie zachovat tu svojbytnost, ako teraz ked uz mame aku, taku ak to mož nazvat demokraciu.
Tak to ma trochu dotklo ked Boro spomenul tychto " terajšich " a velmi sa to viaže pre ich renome ktore utratili za tychto poslednych 25 rokov, tj od ich neprajnej politiky od ' 86 roku.
Hosenpffer nie som ani autista ale ked mam priležitost za par minut si to obzriem, nie som šovinista, aj čo som možno v Tvojich uzaveroch, a nacionalista musim byt.
Aj na zaver v tejto dobe, podla ojedinelych pripadov nesmeli by sme typizovat všetkych. A za tie sendviče, teraz si ich pochutnava vieme kde.
Obrázok používateľa
mladen
Newbie
Newbie

Odoslaťod Hosenpfeffer » 26 Okt 2008, 11:34

OK, ale nikto nemisi byt nacionalista ak nim byt nekce.
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod miso » 27 Okt 2008, 22:47

Stari ludia vravia ze v Temerine volakedey bolo viac slovakov ako v Kulpine, teraz tam jesto vela slovenskych priezviskov a nikto nevie ani rec po slovensky :wink:
Obrázok používateľa
miso
Senior Member
Senior Member

Založený: 05 Feb 2005, 10:00

Odoslaťod ita » 27 Okt 2008, 23:22

Bolo v Temerine este 1954r aj slovenske oddelenia v skole...a potom stratili sa! Specifikum Madarov je, ze sa oni odrzia a tazsko ich je asimilovat. Priklad je ze v canade kde sa usadia tak hned maju aj klub, aj mesiarnu...aj madarski rozpravaju aj nove generacie, ktore su daleko od matici! To mame aj my vojvodinsky Slovaci, ale Slovaci zo Slovenska sa ovela lahsie asimiluju ako vojvodinsky Slovaci! To asi mozu tiez potvrdit ty co ziju v USA a Canade, a tiez aj zap.Europe...Ale existuje hystoricka nutnost...a ta pre nas Slovakov vo vojvodine nie je vobec ruzova...to by sa vsetko dalo diskutovat do vecnosti... :roll: :?
Obrázok používateľa
ita
Senior Member
Senior Member

Založený: 29 Máj 2006, 09:00

Odoslaťod Hosenpfeffer » 28 Okt 2008, 09:15

miso napísal:Stari ludia vravia ze v Temerine volakedey bolo viac slovakov ako v Kulpine, teraz tam jesto vela slovenskych priezviskov a nikto nevie ani rec po slovensky :wink:
OK, ale to je najma vec tych Slovakov kerym nezalezalo zachovat si svoj jazyk, respektive sa zmiesali s ostatnym obyvatelstvom. Ako vravim, podobne je to aj v Side tam to hned bude podobne...
ita napísal:Specifikum Madarov je, ze sa oni odrzia a tazsko ich je asimilovat. Priklad je ze v canade kde sa usadia tak hned maju aj klub, aj mesiarnu...
To je ni specificke iba pre Madarov. Extrem sa asi Cinania a Vietnamci keri sa casto ani nenaucia poriadne jazyk domacej krajiny a je pre nich nemyslitelnvo aby sa ich deti sobasili s inymi, alebo aj uz spominani Poliaci v UK kde si aj Slovakov mýlia s nimi lebo často ani nevedia ze voľáky Slováci existujú lebo Slováci sa tak neexponuju ako oni Polskymi napismi a zastavami na obchodach, restauraciach, atd... Casto sa npr. v zahranici na vlakovych staniciach ci na letiskovych terminalich stretavam s Polskymi informacnymi stankami. Ale mam taky dojem ze Cesi sa este lahsie splynu s povodnov populaciou ako Slovaci - mozno preto lebo nemaju Vojvodinskych Cechov. ;-) A mozno ednoducho preto lebo sa nestahuju von v takom mnozstve.
ita napísal:To mame aj my vojvodinsky Slovaci, ale Slovaci zo Slovenska sa ovela lahsie asimiluju ako vojvodinsky Slovaci!
To je celkom logicky, lebo Ti Slovaci co zostali vo Vojvodine uz presli "asimilacnym filtrom" teda su odolnejsi na asimilaciu.
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod ita » 28 Okt 2008, 14:10

Vyhnut sa asimilacii neznamena nenaucit sa jazyk, obycaje krajiny kde byvas! Vo Fr bolo svojho casu dost Poliakov, aj vela sa dnes hlasia, ze su povodom "Polaci", ale iba malo ich vie jazyk! A cinania a iny aziati to je zase rozpravka za seba! Juzna strana Parizu sa menuje "China town", a tam je najmensia delikvencia, kradez ...oni si vsetko sami reguluju medzi nim! Vsetko robia aby nicim nepriputali na seba pozornost, lebo ich tam vela zije bez papierov! Ale som chcela len povedat este, ze napr. ked organizuju slovensku zabavu alebo nejake ine zoskupenie Slovaci zo Slovenska, tam je hudba obycajne zo slovenska, ale slovensky jazyk tam nepocut! A "nasi Slovaci" ked organizuju zabavu v Nemecku o tej zabave mozno pocut aj za hranicami, a tam nasi ludia komunikuju iba po slovensky! Asi bude to, co si povedal Hosenpfeffer, my sme uz cez to presli, tak asi sme odolnejsi na to vsetko! :wink: Ano ale dokedy to bude, ked nas je stale menej a menej? :?: :roll:
Obrázok používateľa
ita
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod miso » 28 Okt 2008, 21:55

Hosenpfeffer napísal:OK, ale to je najma vec tych Slovakov kerym nezalezalo zachovat si svoj jazyk, respektive sa zmiesali s ostatnym obyvatelstvom. Ako vravim, podobne je to aj v Side tam to hned bude podobne...

Ja si mislim že im zaležalo zachovat svoj jazyk, ale nimali spvosob ako ho zachovat. Npr. Ak nimaš školu na materskom jazyku, kostov, obodu, knižnicu v kerej si vyberieš knihi po slovensky, ak sa šecke nazvi bovdov, apatiekov, pekarov.... sa po madarsky. neviem podla mna taško je odolat takymu natlaku.
Obrázok používateľa
miso
Senior Member
Senior Member

Založený: 05 Feb 2005, 10:00

Odoslaťod ita » 28 Okt 2008, 22:24

Dnes vela zavisi aj ako su si rodicia povedomy! Alebo ak jesto zmiesane manselstva...So mnou studovala Pazitnaj Jelka...otec je vraj z Hlozian ale nikdy sa u nich nehovorilo slovensky, bola zo Sidu! Take mame aj pripady v Hajdusici, Ostojiceve kde jesto aj moznost mat slovenskeho ucitela, kniznicu, kostol...a predsa rodicia sa rozhodli aby sa deti vyucovali po srbsky, ze im tak vraj bude lahsie :? Ucitela bolo aj v Temerine a potom tiez to zaniklo Elena Kotasova bola posledna slovenska ucitelka v Temerine, ale iba na zaciatku kariere mala ziakov ktorych vyucovala po slovensky a potom sa aj ona musela adaptovat, nebolo viac zaujmu...Neviem preco rodicia nechapu moznost vyucovania v dvoch jazykach ako prednost, ale skor ako hendikap? Kazdy cudzi jazyk sa naucit ludia platia a nasi zase to odmietaju a maju zdarma! :wink:
Obrázok používateľa
ita
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Hosenpfeffer » 29 Okt 2008, 10:22

miso napísal:Ja si mislim že im zaležalo zachovat svoj jazyk, ale nimali spvosob ako ho zachovat. Npr. Ak nimaš školu na materskom jazyku, kostov, obodu, knižnicu v kerej si vyberieš knihi po slovensky, ak sa šecke nazvi bovdov, apatiekov, pekarov.... sa po madarsky. neviem podla mna taško je odolat takymu natlaku.
Otazka je ci naozaj nebola skola a ak nebola tak preco nebola. Presne ako pise ita - npr. v Petrovci jesto aj taki rodicia keri daju svoje dieta do srbskej triede/skole - vraj preto aby mu bolo pozdejsie lahsie. Alebo aj v Petrovci poznam edom pripad ked sa zena vydala do Maglicu, s dietatom sa vobec nerozpravala po Slovensky a dokonca aj jej mama, teda mamicka sa so svojou vnuckou rozpravala po Srbski.
Dalej ak nebola kniznica so Slovenskymi knihami tak preco nebola? Tu kniznicu misev volakto zalozit a nabavit do nej knihy. To nik nebude robit za Slovakov ak to oni sami neurobia. Taktiez je otazka ak sa nepouzivala nikde slovencina - ani na obchodoch, apatiekach a pekarach tak preco Slovaci keri ich vlastnili tak neurobili? Npr. toto leto som bov v Novom Sade a na ednom meste bola vylepena reklama na zlatnictvo a okrem v srbcine tam pisalo aj "zlatníctvo" napriek tomu ze v Novom Sade je Slovakov mensina - ten clovek to nemisev napisat ale kcev.
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod palus » 29 Okt 2008, 14:53

Súhlasím,to predovšetkým závisí od výchovy v rodine.My Slováci sme
veľmi prispôsobiví,možno sme aj preto prežili do dnešných časov.Na Slovensku sa hovorí,že keď Slovák prejde za hranice do Česka,tak už říka.Tu by mal pomôcť aj Ústav pre zahraničných Slovákov,či ako
sa tá inštitúcia menuje.A tiež si myslím,že by sa určite našli Slováci na
Slovensku či inštitúcie,ktorí by pomohli pri zabezpečení slovenskej litera-
túry alebo časopisov,či už vo forme knižných darov alebo predplatného
do zahraničia.Tu vidím náš dlh voči krajanom.
V r.1985 a 1986 cestou do Čiernej Hory sme sa zastavili u bratovych
známych v Hložanoch.Doteraz si pamätám,ako mi dobre padlo,že som sa
dohovoril bez problémov,potešil som slovenským nápisom,nezabudnem,
ako nás Miško báči so synom Jurkom prijali,akoby sme boli vlastná rodi-
na,hoci sme sa prvýkrát videli.Veľmi radi sme ich aj my privítali na Slo-
vensku.Škoda len,že pre známe udalosti sme sa odvtedy nevideli,ale dú-
fam,že sa ešte aspoň raz k Vám na Dolnú zem vyberieme.
Naposledy upravil palus dňa 29 Okt 2008, 15:03, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
palus
Senior Member
Senior Member

Založený: 26 Sep 2008, 09:00

Odoslaťod palus » 29 Okt 2008, 15:00

A ešte mám jednu pripomienku k nadpisu fóra Petrovec.com.Správne
má byť "Zahraniční Slováci hovoria",lebo ide o množné číslo,to len tak
na okraj,nemajte mi to za zlé,ale bije to do očí.
Obrázok používateľa
palus
Senior Member
Senior Member

Založený: 26 Sep 2008, 09:00

Odoslaťod andrej » 07 Nov 2008, 12:38

OK
Obrázok používateľa
andrej
Site Admin
Site Admin

Založený: 22 Máj 2004, 09:00

Naspäť na Zahraniční Slováci hovoria

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Lýdia, Anabela
Zajtra: Jana, Ivana
Napozajtra: Františka

Pranostiky

Keď august páli, bude páliť aj víno.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com