Facebook

Login

Najnovšie na fórume

slovaci

Slováci žijúci mimo Slovenska a Vojvodini

Re: slovaci

Odoslaťod anive » 28 Jan 2007, 14:07

ahoj rix,

ja som z Kysaca.. ale uz 10 rokov byvam na Slovensku v Nitre... ja poznam Annu Marcokovu, ale ta tiez uz byva na Slovensku, jej sestra sa vola Marina, ona byva stale v Kysaci.
Obrázok používateľa
anive
Member
Member

Založený: 09 Okt 2006, 09:00

Odoslaťod rix » 19 Feb 2007, 16:22

ahoj rix,

ja som z Kysaca.. ale uz 10 rokov byvam na Slovensku v Nitre... ja poznam Annu Marcokovu, ale ta tiez uz byva na Slovensku, jej sestra sa vola Marina, ona byva stale v Kysaci.

Ahoj anive,
som rad ze si sa ozvala...
Annu ja nepoznam alebo aspon neviem, co ja poznam Marinu tak jej sestra je Kristina a brat Peter. Mam este jednu kamaratku v Kysaci, a chcel by som ju ist pozriet, mozno v lete. Ja pracujem v Piestanoch...ako dlho si na Slovensku, si sa tu vydala? Ak si mozme par slov tak moj mail je: rix@pobox.sk Lubo
Obrázok používateľa
rix
Junior Member
Junior Member

Založený: 08 Dec 2006, 10:00

Odoslaťod rix » 19 Feb 2007, 16:39

Derek napísal:Poznam Admina...osobne

ahoj a admin je Peto? Ak ano da sa s nim zkontaktovat, poznam sa s nim osobne ale nemam nan kontakt. Zatial vdaka
Obrázok používateľa
rix
Junior Member
Junior Member

Odoslaťod falstaff » 19 Feb 2007, 17:43

Admina sa dá skontaktovať na admin@petrovec.com

:smeh4:
Government is the Entertainment Division of Industry
Obrázok používateľa
falstaff
Senior Member
Senior Member

Založený: 09 Máj 2006, 09:00

Odoslaťod miki007 » 27 Nov 2007, 11:51

gigule,

neviem, či dolnozemskí Slováci rozprávajú štúrovčinou, ale podľa mňa Vaša slovenšina má veľmi blízko ku dialektu, ktorým sa rozpráva na Liptove (Liptovský hrádok - Ružomberok). Tento stredoslovenský dialekt bol aj základom Štúrovskej slovenčiny, ktorú chcel Štúr používať ako spisovnú slovenčinu. Preto tá veľká podobnosť Vášho dialektu so štúrovským. Je obdivuhodné, že ste si dokázali svoju (NAŠU) reč udržať viac ako 250 rokov. Moja poklona.
Obrázok používateľa
miki007
Junior Member
Junior Member

Založený: 27 Nov 2007, 10:00

Odoslaťod Rodney » 27 Nov 2007, 11:59

miki007 napísal:...podľa mňa Vaša slovenšina má veľmi blízko ku dialektu, ktorým sa rozpráva na Liptove (Liptovský hrádok - Ružomberok)....
U nas existuje aj priezvisko Lipták - je možné že to má pôvod v prisťahovalcoch z Liptova lebo údajne si nemohli/nechceli nechať pôvodné priezvisko (to už neviem prečo - či zo strachu z nejakych represii alebo čo) a tak si vymýšľali nové npr. aj podľa miesta predchádzajúceho bydliska. Je to ale historka ktorú nemám nijako potvrdenú.
Osobne po Slovensku žiaľ veľa necestujem, ale s podobným prízvukom a dialektom som sa stretol v dedinkách v okolí Brezna - tam som sa fakt cítil ako doma. :-)
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod jano » 27 Nov 2007, 13:37

rix napísal:
messy napísal:
A Petra Marcoka z Kysaca alebo jeho sestru nepozna niekto?

Ja ho poznam aj on mna :D

prosim Ta, mozes ho pozdravit od Luba z Liptovskeho Hradku, tancoval som vo Vzchodnej v folklornej skupine Krivan, oni boli tiez pozriet par krat vo Vzchodnej, aj inde na Slovensku.
Kontakt na mna mu odovdzaj (rix@pobox.sk) alebo nech sa pozrie na toto forum, a kde je teraz?

S pozdravom

rix napísal:opravujem sa kvoli slovenskej klavesnici som u znameho, tancoval som vo Vychodnej, s y

Aj tak je to lepsie, ako ked ta mala slovensku klavesnicu a ucitelovi do e-mailu napisala "Prepacte, ze Vas vzrusujem" namesto "Prepacte, ze Vas vyrusujem" ;-)
jano
Senior Member
Senior Member

Založený: 27 Sep 2005, 09:00

Odoslaťod ita » 27 Nov 2007, 14:02

Rodney napísal:Osobne po Slovensku žiaľ veľa necestujem, ale s podobným prízvukom a dialektom som sa stretol v dedinkách v okolí Brezna - tam som sa fakt cítil ako doma. :-)

Volakedy davno, ked sme ako studenti cestovali po Slovensku, sedeli sme v Martine na lavici a sme sa rozpravali medzi sebou. K nam si prisadla jedna babka a opitala sa nas co noveho v okoli Zvolene, alebo aj Brezna :lol: My sme sa len pozreli a povedali sme, ze nevieme co tam noveho, a oona nam povedala, ze podla prizvuku si myslela, ze sme odtial! :D
Obrázok používateľa
ita
Senior Member
Senior Member

Založený: 29 Máj 2006, 09:00

Odoslaťod anive » 27 Nov 2007, 21:59

mam jednu spoluziacku z Liptova a tiez pouziva dost slov ako my z Dolnej Zeme... napr. štrinfle, ťapša a pod... asi sa Slovaci na Dolnu Zem stahovali aj z Liptova, ale aj z okolia Brezna a Zvolena... a urcite aj z vychodneho Slovenska...
Obrázok používateľa
anive
Member
Member

Založený: 09 Okt 2006, 09:00

Odoslaťod Rodney » 28 Nov 2007, 09:46

anive napísal:mam jednu spoluziacku z Liptova a tiez pouziva dost slov ako my z Dolnej Zeme... napr. štrinfle, ťapša a pod... asi sa Slovaci na Dolnu Zem stahovali aj z Liptova, ale aj z okolia Brezna a Zvolena... a urcite aj z vychodneho Slovenska...
Dosť často sa rôzne takéto hovorové alebo zastaralé slová objavujú v rôznych kvízoch a vtedy ľutujem že nesedím na tej stoličke. ;-)
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod miki007 » 28 Nov 2007, 16:05

Mnohým výrazom z jednotlivých regiónov Slovenska nerozumiem ani ja, v tel. reláciách často iba hádam 8O :?: čo to môže byť. Možno by nebolo od veci urobiť taký prehľad (slovník) nárečových výrazov. Napríklad: drabina=rebrík, garadiče=schody, očipuči=jablčné víno :lol: a tak...
Obrázok používateľa
miki007
Junior Member
Junior Member

Založený: 27 Nov 2007, 10:00

Odoslaťod Rodney » 28 Nov 2007, 21:36

Ano - keď to majú vychodňare prečo by sme to nemali aj mi. ;-)

http://www.stofanak.sk/slovnik/
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod rix » 29 Jan 2008, 20:44

falstaff napísal:Admina sa dá skontaktovať na admin@petrovec.com

:smeh4:

dakujem, no ozyvam sa az po tolkom case, ale menil som pracu a tak som zas doma na Liptove

skusim sa mu ozvat, prima pozdrav do Petrovca
Obrázok používateľa
rix
Junior Member
Junior Member

Odoslaťod mariena » 30 Jan 2008, 00:49

miki007 napísal:gigule,

neviem, či dolnozemskí Slováci rozprávajú štúrovčinou, ale podľa mňa Vaša slovenšina má veľmi blízko ku dialektu, ktorým sa rozpráva na Liptove (Liptovský hrádok - Ružomberok). Tento stredoslovenský dialekt bol aj základom Štúrovskej slovenčiny, ktorú chcel Štúr používať ako spisovnú slovenčinu. Preto tá veľká podobnosť Vášho dialektu so štúrovským. Je obdivuhodné, že ste si dokázali svoju (NAŠU) reč udržať viac ako 250 rokov. Moja poklona.

Dolnozemskí Slováci pochádzajú, pôvodom sú, z Liptovského Mikuláša, Málinca ... Prvý na Dolnú zem prišiel Matej Cáni /čáni/ ...

http://www.backipetrovac.org.yu/historiat.html

http://sk.wikipedia.org/wiki/Slov%C3%A1ci
Udruženje građana PODSTANAR

udruzenje.podstanara@gmail.com
066/601 1340;069/487 4310

udruzenje.podstanara@groups.facebook.com
Obrázok používateľa
mariena
Senior Member
Senior Member

Založený: 20 Júl 2005, 09:00

Odoslaťod messy » 30 Jan 2008, 01:11

rix sorry nesledujem tak casto tento forum
Peter je v Cesku asi v Prahi uz dost rokov
jeho icq je 260-225-199
mam aj jeho mob tam poslem ti na icq
Obrázok používateľa
messy
General
General

Založený: 01 Jún 2004, 09:00

Odoslaťod Marek » 20 Okt 2008, 15:22

Táto stránka sa mi veľmi páči a nemyslel som si,že niečo takéto existuje. To,že sa dá v týchto krajinách dohovoriť po slovensky,viem už dávno. Dvakrát som bol v Chorvátsku a tento rok v Baško Polje bolo počuť prevažne češtinu a aj slovenčinu. Ale že existujú takéto slovenské stránky aj mimo SK, som veľmi nevedel. Ale chcelo by to ešte nejaké fotky z akcií,vraj bol u Vás v lete aj Senzus. Keď už sme pri tom,nemá niekto CD bratov Gedelovských? To,čo nahrali so Senzusom,mám aj ja na stránke www.marek9.webovastranka.sk. Môžte si to pozrieť.
Obrázok používateľa
Marek
Newbie
Newbie

Založený: 20 Okt 2008, 09:00

Predchádzajúca

Naspäť na Zahraniční Slováci hovoria

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

Meniny

Dnes má meniny: Urban
Zajtra: Dušan
Napozajtra: Iveta

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com