Facebook

Login

Najnovšie na fórume

preco ste (ne)emigrovali?

Slováci žijúci mimo Slovenska a Vojvodini

Re: preco ste (ne)emigrovali?

Odoslaťod kermit » 23 Aug 2006, 09:14

taktak, ni nadarmo sa hovori ze stary strom sa nepresadza

8)
K e r m i t t h e f r o G
------------------------------
Obrázok používateľa
kermit
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Apr 2005, 09:00

Odoslaťod Sine » 14 Sep 2006, 02:36

Od mladi som chcel odinst niekam daleko. Emigroval som ako po prve z osobneho dvovodu a potom z ekonomickeho. Ak mozem dodat clovek moze bit stastny hoci kde vsetko zalezi na povahy a cieloch doticneho.
Obrázok používateľa
Sine
Senior Member
Senior Member

Založený: 07 Jan 2006, 10:00

Odoslaťod anive » 09 Okt 2006, 19:59

Zdravym vsetkych emigrovanych aj neemigrovanych :)

Na tuto vasu stranku som sa dostala uplne nahodou... Studujem kulturologiu a mam napisat seminarnu pracu o regione, z ktoreho pochadzam..
a kedze som sa s rodicmi prestahovala z Vojvodiny na Slovensko pred 10 rokmi, tak som zacala surfovat po internete a doplnat si informacie, ktore z urciteho dovodu o tzv. dolnozemskych Slovakoch neviem (skor podrobnejsie informacie o kulture).
Pochadzam z Kysacu a pred 10 rokmi som mala 14 rokov, tym chcem naznacit, ze o mojej emigracii rozhodli rodicia :) nie, ze by som im to zazlievala, ale prvy rok bol hlavne pre mna a sestru vtedy dost narocny. A to preto, lebo aj ked sme pocas obcianskej vojny zili este tu, tak ja a sestra sme o vojne vela nevedeli, kedze nasi sa snazili tento fakt pred nami skryt (skor sme vnimali tu krizu - mama doma piekla chlieb, prazdne obchody, hrali sme sa s peniazmi),
tak nas na Slovensku vtedy deti v skole povazovali za utecencov... vysmievali sa nam kvoli nasej "vojvodinskej" slovencine, preto tak dobre teraz ovladam tutu akoze spisovnu :) atd.. cize pre mna ta nasa emigracia bola dost narocna..
na otazku, ze kde mi je lepsie, som vobec nevedela odpovedat a ani teraz vlastne neviem, lebo v Kysaci som prezila prvu etapu svojho zivota, cize detstvo a na Slovensku sa moje detstvo prave kvoli emigracii rychlo skoncilo..
samozrejme, moji rodicia emigrovali hlavne kvoli nam, chceli aby nam bolo lepsie.. ved vpodstate uz aj je.. zaciatky su vzdy narocne..
a so slovenskym pasom mame viac moznosti co sa tyka cestovania... (a to je mojou vasnou)
aj ta ekonomicka a socialna situacia je o nieco na Slovensku lepsia ako v Srbsku, cize aj po tejto stranke sme teraz urcite spokojne..
aj ked sa hovori, ze domov je tam, kde je tvoja rodina a priatelia (co je teraz pre mna Slovensko), cast mojho srdiecka zostalo urcite v Kysaci, ved stale tam mam aj inu rodinu a tiez priatelov.. a prosto vzdy to bude ta moja rodna zem.. :) cize na Vojvodinu som nezanevrela, pravidelne sa sem vraciam... doma s nasimi pocuvame nasu oblubenu "juhoslovansku" hudbu, varime si tradicne jedla a spominame..
tym som chcela povedat, ze trvaly navrat neplanujeme..
dufam, ze som to nenapisala prilis komplikovane :?
som rada, ze som objavila toto forum, aspon budem viac informovana o Vojvodine :)
a tiez sa mi paci,ze tu nemusim dbat na pravopisne chyby ;)

anive
Obrázok používateľa
anive
Member
Member

Založený: 09 Okt 2006, 09:00

Odoslaťod Rodney » 10 Okt 2006, 06:49

anive napísal:...mama doma piekla chlieb...
To je tiež jedna z mojich najkrajšich spomienok na vojnu (aký to paradox). Ten chlieb čo mama so starou mamou piekli v sedliackej peci bov najlepší aký som kedy jedov. Pred chlebom sa pieklo lepňa - oveľa lepšie ako praženvo, a so smotanou - mmm mňam.

Ináč viem si predstaviť anive že to pre Teba bolo vtedy ťažké lebo v tom veku sa dôležití priatelia a keď je mladý človek odtrhnutý od priateľov tak je to ťažké. Som ale rád že si uvedomuješ že to rodičia robili pre Vaše dobro a že im nezazlievaš, lebo dúfam že aj moje dve slečny to raz podobne zhodnotia. V čase keď my sme emigrovali bola iba jedna z nich a vtedy si to ani neuvedomovala keďže bola ešte maličká, ale staré mamy a bratranci/sesternice im napriek tomu často chýbajú.
Obrázok
Obrázok používateľa
Rodney
Senior Member
Senior Member

Založený: 12 Jan 2006, 10:00

Predchádzajúca

Naspäť na Zahraniční Slováci hovoria

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Elena, Helena
Zajtra: Vlatislava
Napozajtra: Lýdia, Anabela

Pranostiky

Ľan siaty na Helenu máva dlhé vlasy.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com