Facebook

Login

Najnovšie na fórume

Pôvod Struharovcov

Slováci žijúci mimo Slovenska a Vojvodini

Pôvod Struharovcov

Odoslaťod lidushka » 19 Jan 2010, 14:30

Pomoc! Zaujima ma, z ktorej casti Slovenska prisli Slovaci s priezviskom Struhar. Moji predkovia su vlastne z dediny Binglula, v Srieme. Tam sa, asi, dostahovali z Petrovca. A odkial prisli Struharovci do Petrovca? Vsetky udaje, linky a zdroje suvisiace s touto temou ( a vobec stahovania Slovakou do Petrovca a Sriemu) su vitane. Zijem v zahranici a ziadny pristup Petrovcu nemam! Dakujem.
Obrázok používateľa
lidushka
Junior Member
Junior Member

Založený: 19 Jan 2010, 10:00

Re: Povod Struharovcov

Odoslaťod herz » 19 Jan 2010, 22:39

herz
Senior Member
Senior Member

Založený: 23 Máj 2007, 09:00

Odoslaťod Hosenpfeffer » 20 Jan 2010, 09:21

Mozno by som na Tvojom mieste lidushka skusil kontaktovat ev. cirkev v Petrovci, teoreticky by mohli mat zaznamy o prvych pristahovalcoch.
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Založený: 13 Aug 2006, 09:00

Odoslaťod messy » 20 Jan 2010, 18:47

Hosenpfeffer napísal:Mozno by som na Tvojom mieste lidushka skusil kontaktovat ev. cirkev v Petrovci, teoreticky by mohli mat zaznamy o prvych pristahovalcoch.

Tak 100% maju zaznamy. Nam (kysacanom) este v zakladnej skole (pred cca 20 rokov) povedali kto, odkial a kedy prisiel. Cize meno priezvisko, mesto a rok. A pred niekolko rokov moj otec odisiel do kostola, a urobil rodinu vetvu (od 1778r). Kedze bolo viac zaujemcov farar vyskenuval tu knihu (ta kniha maj aj nieaky nazov len sa nemozem spamatat) gde zaznamovali kto sa s kim sobasil kedy zomrel atd a teraz jesto na CD.:mrgreen: Teraz je laksie ju citat lebo v orginale je to velmi nadrobno pisane npr font 4 - sporili papier ci co :mrgreen: a rukopis sa tiez treba pousilovat precitat. Vacsi problem je potom odinst na Slovensko a tam dalej hladat predkov ale aj to sa da.
Obrázok používateľa
messy
General
General

Založený: 01 Jún 2004, 09:00

Odoslaťod Pazovan » 20 Jan 2010, 22:59

Ako historik , možem Ti odpovedať že pôvod Struhárovci majú z okolia Rimavskej Soboty, Kokava nad Rimavicou. Ináč aj moja strinka je Struhárová z Binguli vydaná u Miklovicov v Petrovci. Čo sa týka Petrovca žial nemajú prvú matriku , ani osadlickú zmluvu. Mám súkromne prvé urbarialne súpisy Futockého pánstva , a je tu aj Petrovec.
Obrázok používateľa
Pazovan
Member
Member

Založený: 02 Okt 2009, 09:00

Odoslaťod lidushka » 21 Jan 2010, 11:33

Dakujem vsetkym. Messy, ste stastni ze v Kysaci mate takeho ochotneho a hich-tech farara! Osobne by som bola celkom spokojna, keby som vedela, odkial na Slovensku moji predkovia prisli a kedy; dalej by som uz ani nepatrala.
Pazovan, zaujima ma, podla coho si zistil ze Struharovci maju povod z okolia Rimavskej Soboty? Ani nahodou nepochybujem o Tvojej profesionalnej mienke, proste chcem vediet cim viac! Co su to prve urbarialne supisy Futockeho panstva? Nevies, kde by som sa na internete mohla dozvediet viac o sekundarnej migracii Slovakov na dolnej zemi? Mozno by som sa tak dozvedela trochu viac o tom, kto a kedy sa stahoval do Binguli a pod.
Obrázok používateľa
lidushka
Junior Member
Junior Member

Odoslaťod Pazovan » 21 Jan 2010, 11:44

Pozdrav z Pazova,

no ôo sa týka urbarialných súpisov , to ti je nieôo ako danové - poreske- listiny, ktore zapisovali z cielom aby pani ôim viacej vytiahli od podanných. Pre nás na Dolnej zemi je to významné preto ňe na základe toho možeme zistiť kto bol hlava rodiny, počet členov atd. No o Struharovcoch zo sSlovenska som sa dozvedel nahodou na Slávnostiach v Petrovci ked som sa zoznamil z jednimStruharomz Kokavy , a potom ked k tomu prišli aj petrovský Struharovci zistili sme že sa podobali ako vajce vajcu. No na internet najdeš supisiy Uhorska z roku 1715 Madarský archiv
http://www.arcanum.hu/mol/ , štastlivo. Ináč o osídlovaní Bingule a Sotu písal akademik Slavko Gavrilović. Pozdrav
Obrázok používateľa
Pazovan
Member
Member

Odoslaťod messy » 21 Jan 2010, 17:51

Ja som Meši netipcike priezvisko že :)
Na starych hrobach v Kysaci este pise MESSY. Jeden predok mi odisiel z Kysacu do USA (1907) a na lodi je zaznamenany ako MESSI. Mozno mi je Lionel Messi :mrgreen: (znami fodbalista) aj rodak kedze ludia v tom case emigruvali aj z USA do Argentine. Na tom robim este, mam aj MANIFEST z lodi a velmo je nejasne napisane gde odisiel pise RICHWOOD a nieco popri ale to nemozem dekoduvat (Richwood mestov v USA jesto mnoho). Prvi predok z Slovenska Stefan Meši prišiel z Kosihovcov (dedina) z okresu Velky Krtis. Otec tvrdi ze sa nam vlastne priezvisko zmenilo z povodneho MEŠA (MEŠŠA). Lebo na Slovensku Meši ako priezvisko neexistuje teraz. Otec ked bol pred par rokov na Slovensku kupil aj mapu Velkyho Krtiša velkych rozmeroch, tak je vydiet ze jestvuje MEŠOV KOPEC a MEŠOVKA (vrch popri V.Krtisi). To je vsetko co viem :)
Zaojima ma ci voleco nepise v tom Madarskom archive o mojich predkoch ale neviem Madarsky.

www.mesi.ws/wanted/mapa-mesov-kopec-mesovka.jpg
www.mesi.ws/wanted/mikaly-messi-potvrda.gif (pod cislom 11)
Obrázok používateľa
messy
General
General

Odoslaťod JohnyBravo » 21 Jan 2010, 19:57

V dedinach okolo Velkiho Krtisa je narecia asi najpodobnejsie nasmu. Nikde inde na Slovensku som nepocuv ludi pouzivat slovo "ni" namesto "nie", lem v Krtisi a este viac v dedinach okolo. V sirsom okoli (vychodnejsia oblast Hont a zapadnejsia Novohrad) jesto dediny z kerich asi pochadzaju priezviska vyskitujuce sa u nas: Plachtince, Straciná, Strháre (aj ked nemyslim ze je to povod Struharovcov, lebo by asi bov Strhársky), Čelovce, Cerovo, Selce, Medovarce, Trpín, Záhorce.
Obrázok používateľa
JohnyBravo
Senior Member
Senior Member

Založený: 09 Júl 2005, 09:00

Re: Pôvod Struharovcov

Odoslaťod lidushka » 21 Jan 2010, 23:47

messy skus to (ani ja neviem po madarsky!) ale neviem naco sa budes trapit ked o svojom povode dost vies.
Mimochodom, je farar kisacsky este Ondrej Marcok? (asi sa tak vola?)Vzdy som si myslela, ze je to jeden cool typ. :)
JohhnyBravo, zaujimave udaje, dakujem!
Obrázok používateľa
lidushka
Junior Member
Junior Member

Odoslaťod emanuel » 22 Jan 2010, 15:24

Ahojte. Všetkým posielam srdečný pozdrav z Banskej Bystrice a prajem veľa zdravia a šťastia v roku 2010.
K priezvisku STRUHÁR. Pokiaľ je mi to známe, tak Struhárovci žijú v Klenovci /okres Rimavská Sobota/. Aj zápor "NI" sa používa v Klenovci a neďalekej Hnúšti, Kokave a okolí. Reagujem na vašu tému preto, pretože moja stará mama sa za slobodna volala Pagáčová a narodila sa niekde vo Vojvodine v roku 1896. Neviem však zistiť miesto narodenia, pretože ako som sa dočítal v dejinách Vojvodiny, tak väčšina obyvateľstva je evanjelického vierovyznania a moja stará mama bola katolíčka. Už som sa prehrabal aj na internetovej stránke dedinky Selenča/len tam vraj žijú katolíci/, ale žiadne meno PAGÁČ som nenašiel. Stará mama sa po narodení s rodičmi vrátila späť do Málinca - to je malá dedinka, blízko Klenovca, odkiaľ Slováci odchádzali do Vojvodiny. Po návrate sa presťahovala do Klenovca a tam je Struhárovcov ako maku. Ni? Dokonca aj naša nejaká rodina boli Struhárovci. Ale pretože už nemám ani 20, ani 30 a ani 40 rokov tak si tieto rodinné väzby už nepamätám. A ak môžem poradiť - hľadajte korene v Klenovci a okolí a nie pri Veľkom Krtíši.
Ak sa vám podarí zistiť niečo aj o mene Pagáč - vopred ďakujem.
Môj mail: vojtekovci@centrum.sk
PS. Ak sa nájde niekto, kto si chce vymeniť informácie o Slovensku a Vojvodine budem veľmi rád. Dnes som totiž čítal článok o Srbsku a tak by som sa rád dozvedel o vás či je to pravda. Posielam link, aby ste si ho mohli prečítať. Emanuel
http://www.prop.sk/srbsko_fronty.html
Obrázok používateľa
emanuel
Newbie
Newbie

Založený: 22 Jan 2010, 10:00

Odoslaťod ita » 22 Jan 2010, 16:31

Pazovan asi moze viacej zbadat ale kolko je mne zname Pagacovci su aj dnes v Hlozanoch a asi ich nieto v inej osade, len tam! Emanuel je mozne, ze vasa stara mat prijala katolicku vieru pozdejsie? To sa stavalo, a aj dnes sa stava, ked sa Slovaci schadzaju ak ich je vacsina katolikou, tak mensina berie vieru vacsiny....alebo zavisi aky je knaz hovoriaci slovenskou recou najblizsie....
Obrázok používateľa
ita
Senior Member
Senior Member

Založený: 29 Máj 2006, 09:00

Odoslaťod messy » 22 Jan 2010, 17:00

@emanuel

riesim ti tu mysteriu :D

Slovaci katolici sa hlavne pomadarcil. Priklad je mesto Temerin. Ze volekedy boli Slovaci svedcia teraz iba ich preizviska. Napr. Slivka, Cesnak a Madar :D

Pagacovich jesto vela napriklad v HLOZANOCH (Hlozany) srb. Glozan (evanielicka dedina)

Tu mas telefonny zoznam Srbska
http://www.belestrane.988info.rs/site/
Mrezna Grupa: (okres daj Novi Sad)
Mesto: vyber Glozan
Prezime: Pagac

A co sa tyka toho clanku priemerny plat v Srbsku je cca 350 eur (zdroj statny urad) npr moja mama je lekarnicka zo strednov skolov a ma plat cca 400eur. Kamarat robi v mestskom vodovode Novi Sad zo strednov skolov plat cca 700eur.Kasirky hadam 200eur atd.

Mladjan Dinkic http://en.wikipedia.org/wiki/Euromoney_ ... f_the_Year

ale nech nejdeme do offtopiku o politiky.

@lidushka je Ondrej Marcok. Ale to robil jeho syn kolko viem.
Obrázok používateľa
messy
General
General

Odoslaťod Stubby » 22 Jan 2010, 20:34

emanuel napísal:. Dnes som totiž čítal článok o Srbsku a tak by som sa rád dozvedel o vás či je to pravda. Posielam link, aby ste si ho mohli prečítať. Emanuel
http://www.prop.sk/srbsko_fronty.html

Emanuel,
dúfam že sa nevzdelávaš čítaním tohto linku ktorého cieľom je prezentovať iný názor, vytvoriť rovnováhu mediálnemu sporavodajstvu ktoré je ovplyvňované záujmami nátlakových, lobistických a záujmových skupín ???
Ako pekne ten link o sebe píše, ako z doby československej totality.
Obrázok používateľa
Stubby
Gold member
Gold member

Založený: 13 Dec 2005, 10:00

Odoslaťod JohnyBravo » 22 Jan 2010, 21:23

Nekcelo sa mi do teraz, ale najblisie, asi na Velkonocnie sviatke, ked pojdem do Dolnych Strhar (zopar km od Krtisa) si dam tu namahu a pojdem na faru, de udajne, ako mi poviedav edom domaci, maju zaznami o tom kerie rodiny a v kerom roku sa odstahuvali na dolnu zem. Potom dam vediet.
Obrázok používateľa
JohnyBravo
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod JohnyBravo » 22 Jan 2010, 21:31

Inak dalsie prezvisko, vyskitujuce sa v Pazove: Podlavický. Podlavice sa dedina pri B. Bystrici. Teraz uz patria asi pod Bystricu, ako mestska cast.

Pazovan: pocuv som ze v Pazove (v Pazova - po vasom :D ), ma kazda rodina dve priezviska. Edno "oficialno" a druhvo podla keriho ich v dedine vlasne poznaju. Mozes vysvetlit aky to ma povod, preco je to tak?
Obrázok používateľa
JohnyBravo
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod lidushka » 22 Jan 2010, 21:52

Vd'aka vsetkym na zaujimavych udajoch; potrebujeme tu niekoho kto dobre pozna dejiny st'ahovania Slovakov do tychto krajov-ja osobne viem iba to, co najdem na internete.
Pazovan, pozrela som si ten mad'arsky archiv a pouzivam system eliminacii aby som uzavrela odkial mohli moji predkovia prist. Teda, Slovaci sa do Petrovca stahovali z Hontianskej a Novohradskej stolice (v prvej faze) a potomz Pestianskej, Novohradskej, Turcianskej a Zvolenskej v druhej vlne v roku 1783 (a bolo tych vln este?). Teda 30 rokov red stahovanim Slovakov, v roku 1715 bolo struharovcov v 12 mestach cize dedinach. Ak eliminujeme Nitriansku, Trencinsku a Tekovsku stolicu, ostavaju nam Hontianska, novohradska a mozno Gemersko Malohontska (aj ked sa ta v mojich nerozsiahlych pramenoch nespomina). To je asi cast okolo Rimavskej Soboty; bol tam len jedes Struhar v jednej dedine. V okoli Banskej Stiavnice ich bolo vela, jedna dedina dokonca bola opravidvy Struharville (bolo ich tam 5 zapisanych) a na mape dnes tam vidim jazero, ci co, Pocuvadlo. Emanuel, mozes nam o tom povedat viac?
Johnny Bravo, super by bolo, keby nam niekto mohol doniest nejake udaje zo Slovenska. Je mi luto, ze si nas dedinsky lud nezachoval vela udajov o svojom povode (aj ked rozumiem, ze to nie je priorita ked sa clovek st'ahuje za takych podmienok).
Obrázok používateľa
lidushka
Junior Member
Junior Member

Odoslaťod Pazovan » 23 Jan 2010, 00:56

Pre Johnyho , čo sa týka dvojitých priezvísk v Pazove je to asy , najjednoduchšie vysvetlenie nasledovne:
- Pazova vznikla na hranici vojenskej a každý dom totiž rodina musela dať vojakov, za čo boli odmenený hraničiarským lénom - majetkom
- kedže Mária Terézia zakázala rozmonožovanie nekatolíkov, nemyslí sa tu na biologické ale zväčšovanie počtu rodín, tak tam kde vymreli mužský potomkovia , a prišiel zaťko, ked išiel na vojnu alebo na Savu na stráž sa prihlásil z dvoma priezviskámi: Šipický Šágy, Dvornický - Fanči, Naď Leghanus, Filip Fanči, Fábry Gerheň, Balej Huraj atď.

Ináč chybná je mienka že naší predkovia sy brali priezviská podľa miesta z ktorého prišli. Podľa tej teorie celé východné Slovensko by bolo pusté :lol:

Viem to kedže sa zaoberám genealogiami dolnozemských slovákov. Viete že v Petrovci boli priezviská ako Blbák, Bibák, Rikičinský , Lajtrich atď.
Obrázok používateľa
Pazovan
Member
Member

Odoslaťod Hosenpfeffer » 23 Jan 2010, 09:57

emanuel napísal:http://www.prop.sk/srbsko_fronty.html
Čísla budú asi viac menej správne - teda je pravda že v Srbsku je bieda, ale tie dovody su asi trochu ine ako sa tam snazia nahovorit. Skratka nie "demokraticka premenna" moze za biedu ale najma 10 rokov vlady Milosevica ked vsetko co sa dalo ukradnut sa ukradlo a prenieslo do bank na Cypre a to co sa neukradlo sa za 10 rokov vojny znicilo. Utoky NATO boli len taka malinkata ceresnicka na vrch.
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Odoslaťod Hosenpfeffer » 23 Jan 2010, 10:02

Pazovan napísal:- kedže Mária Terézia zakázala rozmonožovanie nekatolíkov, nemyslí sa tu na biologické ale zväčšovanie počtu rodín, tak tam kde vymreli mužský potomkovia , a prišiel zaťko, ked išiel na vojnu alebo na Savu na stráž sa prihlásil z dvoma priezviskámi: Šip***ý Šágy, Dvornický - Fanči, Naď Leghanus, Filip Fanči, Fábry Gerheň, Balej Huraj atď.
Celkom nerozumiem - ten zaťko si teda zobral priezvisko rodine do kerej prišov či opačne?
Obrázok používateľa
Hosenpfeffer
Senior Member
Senior Member

Ďalšia

Naspäť na Zahraniční Slováci hovoria

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Meniny

Dnes má meniny: Urban
Zajtra: Dušan
Napozajtra: Iveta

Pranostiky

Pre dnešný deň nieto záznam.

Facebook

©2004-2017 Petrovec.com | www.petrovec.com | admin@petrovec.com